Téma: Jak sepsat žádost o výživné a jak změnit příjmení dítěte
Uživatel: Moncik
Věk: 27
Odešla jsem od přitele a máme spolu dítě. Chtěla bych, aby se syn jmenoval po mně. Budu žádat o výživné na dítě i na sebe. Jak to mám ale sepsat? Poradíte mi?
Reakce čtenářů
Pokud má syn přítele zapsaného jako otce v rodném listu, tak pokud s tou změnou příjmení otec nebude souhlasit, tak ti soud vyjde vstříc pouze v případě jeho nezájmu.
Navíc když si chceš požádat ještě o výživné na sebe to bude těžký oříšek. Právník by ti to sepsal, stojí to většinou 1000 kč jedna žádost a budeš potřebovat dvě, ale to je asi pro tebe ted moc peněz.
Obraťe se v prvé řadě na sociální odbor příslušného městského úřadu. Poradí a mnohdy sepíšou zadarmo. Pan Sova
Upřímně řečeno, zřejmě jsi na přítele asi naštvaná, ale pokud budeš žádat o výživné na Vaše dítě a pro sebe a je přítel zapsán v rodném listě, tak si nejsem jistá, že se to bude soudu líbit. Protože na jedné straně chceš od něj pro sebe a dítě, aby si plnil vyživovací povinnosti, ale na druhé straně i přítel má svá práva, včetně toho, aby směl vídat své dítě. Nevím, jaké máte vztahy, a jaký k tomu má postoj Tvůj přítel, nejlepší by bylo se dohodnout, pokud je to možné. Jinak pokud je zapsán v rodném listě, a otec dítěte nebude souhlasit, tak to opravdu těžko půjde, jak Ti píše Sorbonos. Měla by jsi zvážit nejen povinnosti, ale i práva otce dítěte, poku má o něj zájem. Navíc píšeš, že jsi odešla Ty. Ale vzhledem k tomu, že nepíšeš víc, nechci soudit.
Přidávám se k názorům ostatních. Pokud je otec dítěte zapsaný v jeho rodném lsitě, pak je důležité, jestli se změnou příjmení souhlasí nebo ne. Pokud ne, pak soud rozhodne o změně příjmení většinou jen tehdy, pokud jde o příjmení, které je směšné, hanlivé nebo tehdy, když se otec v minulosti k matce a dítěti špatně choval (týrání, násilí) nebo nejevil zájem vůbec.
Se sepisem návrhu na stanovení výživného Vám můžou pomoci na městském úřadě na oddělení sociálně právní ochrany dětí (tzv. OSPOD). Pokud si troufnete, můžete samozřejmě návrh sepsat sama, ale doporučuji se o jeho výsledné podobě na OSPOD minimálně poradit. Návrh je zapotřebí podat k soudu příslušnému podle místa bydliště dítěte. Musíte vzít také v úvahu, že společně se stanovením výžiného soud stanoví také kontakt otce se synem - jak často se budou moci vídat. Vzory návrhů na stanovení výživného pro syna i Vás jako matku najdete např. TADY.
Věk: 27
Odešla jsem odneho protože se to snim nedalo proste kamarady a lkohol byl jako prvni když byl napiti tak nas budil byla jsem na vše sama ničim nepomahal a kdyz mi měl dat penize na maleho tak řekl že mam penize taky tak at mu koupim to co potrebuju. A o syna nemam pocit že by mel zajem jen kdyz ho vydi tak se na neho kouka obcas vzal na ruky ale na to jak je maly a že ma par mesicu na to ohled nema aješte k tomu ho kojim.Znami když se dozvedeli že snim nejsem tak řekly že jsem udelala dobre. A k soudu to tam soud musi snad to prijmeni znemit kdyz mam k tomu duvody kazdy řika neco jineho a vyzivne na maleho davat by mel a zda nedostanu na sebe tak to je mi jedno hlavne ze neco dostane maly.
S tou změnou příjmení je to tak, jak Ti přesně vysvětlila i sociální pracovnice, tak je to podle zákona. Na výživné nárok máš, ale musíš počítat s tím, že se současně bude u soudu řešit i to, jak bude moci vídat své dítě i jeho otec. Vždycky je to tak, že nejsou pouze povinnosti, ale i práva. Ledaže by byly vážné důvody pro to, aby otec své dítě vidět nesměl, ale to taky není jednoduché. Stejně bude k soudu přizván i opatrovník = sociální pracovnice, tak za nimi dojdi, vysvětli a poraď se. A pokud máš o tom příjmení pochybnosti, můžeš se zeptat v bezplatné právní poradně zde, ale jsem přesvědčená, že jinou odpověď nedostaneš:
http://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/