Téma: Věcné břemeno na užívání domu pro družku s dětmi
Uživatel: Líba
Věk: 56
Dobrý den,prosím o radu,dcera s dětmi žije s přítelem,ten nyní kupuje domek,na který si bere hypotéku.Je možné ,aby dal na domek věcné břemeno k trvalému užívání domku ve prospěch dcery a vnoučat?Musí asi s tímto úmyslem seznámit banku od které má hypotéku a ta mu musí k takovémuto kroku dát souhlas. Prosím o radu. Děkuji, Libuše
Reakce čtenářů
Nechci odpovídat na spoustu témat tohoto webu jako první, tak počkám, až Vám někdo napíše Kdyby ne, odpovím Vám večer.
Věk: 56
Budu čekat na odpověď a děkuji.
Věcné břemeno může dát vlatník nemovitosti komukoliv sám chce. Toto se podává na katastrálním úřadu jako návrh na vklad věcného břemene. Sepíše s přítelkyní smlouvu o věcném břemeni, v níž popíše kdo, co a jak...například rozsah užívání nemovitosti, příp. kterých částí, podílení na nákladech a tak zkrátka, vše, co si chtějí sjednat. Tuto smlouvu přiloží k návrhu vkladu.
Co se týká povolení banky....pokud je tato nemovitost vázána na hypotéku..což zřejmě je, musí mít od banky svolení k takovému kroku, resp. jakékoliv změně v zápisu do katatastru.
Osobně si však myslím, že banka nebude chtít toto povolit, protože tím si vlastně v případě prodeje..kdyby hypotéka nebyla plněna jak má....blokuje prodej nemovitosti. Ale v každém případě lze to zkusit. Je nezbytné počítat s tím, že banka má měsíc na to, aby takové povolení vydala či zamítla. Čili nepodávat návrh na vklad věcného břemene dříve, protože to může být vyhozená pětistovka.
A ještě si dovolím jednu poznámku...upřímně mi moc není jasné, proč vlastně takové věcné břemeno chce dělat nebo snad dcera....věcné břemeno z tohoto hlediska, z mého pohledu, zase tak moc neřeší..pouze to, že tam můžou bydlet doživotně, ale jestli to dobře chápu, tu nemovitost si budou vlastně kupovat spolu, tak by spíš bylo na místě, aby byly oba vlastníci nemovitosti. Zvlášť pokud dcera bude také něco investovat. Toto věcné břemeno vůbec neřeší.
Veselka to napsala perfektně. Nejsem právník a proto si nejsem jistý, jestli je skutečně nutné mít svolení banky ke zřízení věcného břemene. Myslím si, že o věcném břemeni rozhoduje majitel bez ohledu na zástavu nemovitosti a bez ohledu na banku, ale jistě to nevím.
Věcné břemeno je velkou zátěží pro nemovitost a majitele (a skutečně pak je, jak píše Veselka, nemovitost velmi těžko prodejná), protože pokud by se pak majitel rozhodl, že ho zřídí, i kdyby se s družkou/partnerkou rozešel, ta by měla právo nadále v domě bydlet. Nedokážu si moc představit situaci, kdy by byli partneři rozhádaní, žili v jednom domě a k smrti by se třeba nesnášeli (to není nereálná sitauce).
Takže já osobně bych věcné břemeno takového typu nezřizoval. Jediná situace, kdy bycho byl ochotný takové věcné břemeno zřídit by bylo např. při nevyléčitelné nemoci, kdy bych věděl, že nemoc nemohu přežít.
Každopádně pokud si chcete být jistá, jestli je nutné svolení banky ke zřízení věcného břemene, zeptejte se přímo na stránkách bezplatné právní poradny online.
Avatárku díky.
Pátrala jsem ještě na dalších serverech a kopíruji toto:
Věcné břemeno doživotního užívání je problematické, protože výrazně snižuje hodnotu nemovitosti a v konečném důsledku tak zpravidla způsobí, že klient nemá dostatečné zajištění. Potřebuje prostě půjčit více než je hodnota nemovitosti z pohledu banky. Některé banky automaticky nemovitost s tímto břemenem odmítají, jiné zohledňují rozsah práva z věcného břemene (např. dle dispozice se jedná o RD se 2 byty a věcné břemeno je pouze na jeden byt, pak ocení RD jako s jedním bytem, což pro nějaké dílčí stavební úpravy může stačit).
Nejobvyklejším a nejproblémovějším věcným břemenem u bytu je věcné břemeno doživotního užívání, zpravidla prodávající strany. V tomto případě Vám banka nemusí byt jako vhodnou zástavu vzít a úvěr by musel být zajištěn jinou nemovitostí. Všechna věcná břemena, která zatěžují byt, můžou mít negativní dopad na výši odhadní ceny. Výjimkou můžou být věcná břemena související s provozem byt nebo domu – například inženýrské sítě (PRE, plyn, vodovody apod.).
Řešila jsem jinou věc na nemovitosti zatížené zástavním právem ve prospěch banky a musela jsem mít povolení banky ke změně. Jak jsem pochopila, tak toto zástavní právo je nadřízené majiteli a katastrální úřad neprovede žádnou změnu v kastastru bez souhlasu toho vůči kterému je zástavní právo uděleno...v tomto případě je to banka.
Ze všeobecných podmínek Raifky vyjímám toto:
Klient má povinnost předem projednat s Bankou uzavření jakýchkoli smluv souvisejících s nakládáním
se zastavenou nemovitostí s výjimkou smluv týkajících se dodávek služeb, energií
a údržby a předem požádat o souhlas zástavního věřitele s uzavřením nájemních
smluv na dobu delší než 1 rok.
Takže směrodatné bude i to, co je napsáno v podmínkách o sjednání hypotéky. Nicméně ze všeho uvedeného si myslím, že souhlas banky bude třeba.