Téma: Mohu vystěhovat manžela z mnou pronajatého bytu?
Uživatel: Krystina
Věk: 37
dobrý den.
v měsíci prosinci jsem se rozhodla vystěhovat od manžela, z pronajatého bytu. pronajala jsem si svůj byt. manžel se chtěl poté vystěhovat na ubytovnu, protože by sám na placení bytu neměl. prosil mě, abych ho vzala na chvíli k sobě. z chvíle se udělalo půl roku. už delší dobu mu říkám, aby se odstěhoval. je podaný návrh na úpravu poměrů před a po rozvodu manželství. manžel mi vyhrožuje a je sporostý. dal mi tento měsíc jen 1000kč. opíjí se. já mám v bytě trvalý pobyt a vše hradím. smlouva je psaná na mě. manžel trvalý pobyt v bytě nemá. v občanské poradně i prý manželovi na sociálce prý řekli, že když je můj manžel a vzala jsem ho do bytu dobrovolně tak tam může být dokud chce a nesmím ho vyhodit. opravdu, nebo mohu, když mu předám jeho věci?
Reakce čtenářů
Zákon o rodině říká, že manželé mají právo bydlet spolu. Právo je asi spíš na straně manžela. Ale nevím, nejsem právník.
Víc asi říká Bezplatná právní poradna online:
Nejste-li s manželem rozvedena, není právní cesty jako se jej „zbavit“, pokud by Vás nenapadl. Manžel má právo společné domácnosti s Vámi. Řešením je pouze rozvod.
Taky si to myslím. Zákon podle mého názoru mluví naprosto jasně.
Jak se říká.. za hloupost se platí a Ty platíš a ještě platiš bohužel budeš.
Jak už bylo psáno, tak manželé mají právo sdílet společnou domácnost a Tvůj byt je jeho byt.... Nevím za jakých okolností sis byt pořídila, ale pokud do osobního vlastnictví, tak potěš koště - půlka bytu by v takovém případě byla manžela.. o to kdo ho financoval vůbec nejde.
Dokud nebudete pravomocně rozvedeni a zdůrazňuji to pravomocně, tak jste z hlediska zákona stále manželé se všemi právy a povinnostmi
K tomu co Ti manžel platí... fakticky vzato, pokud by např. neměl práci a Ty ano, nemusí Ti dávat ani korunu, ale mohl by ještě něco žádat po Tobě, jednoduše proto, že manželé mají právo na stejnou životní úroveň. Což na druhou stranu platí i opačně, pokud má manžel větší plat, příp. se nepodílí na společných nákladech atd. , tak máš právo po něm žádat jak podíl na společných nákladech tak i přiměřené "výživné" pro sebe tak, abyste měli stejnou životní úroveň.
Přeji Ti pevné nervy, situaci urychleně řeš nejlépe s dobrým právníkem... určité věci se dají řešit předběžným opatřením, ale je třeba vědět jak na to.