Téma: Jak odhlásit trvalé bydliště odstěhovaného manžela?
Uživatel: Nepodstatné
Zajímalo by, jak to probíhá, když se manžel odstěhoval z bytu a neodhlásil se z trvalého pobytu, co udělat, jak zajistit aby neměl přístup do bytu, ze kterého si odstěhoval všechny své věci plus navíc i ty společné hodnotnější. Odhlásího v evidenci obyvatel, když toto nahlásím, ale ještě není podána žádost o rozvod? Máte s tím někdo zkušenost? Potřebovala bych informaci co nejrychleji, děkuji.
(0 lidí)   (1 člověk)  
Stránka otevřena 11398x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Obávám se, že tak jednoduché to nebude. Buď to musí udělat sám nebo by to muselo být třeba rozhodnutí soudu. Navíc trvalé bydliště je jedna věc a místo, kde se dotyčný fakticky zdržuje je věc druhá. Především bych asi nahlásila na policii, že se namžel odstěhoval a bez mého vědomí a souhlasu odstěhoval i společný majetek - to pro začátek, až dojde k řešení rozvodu, možná se ti bude takové nahlášené vynesení společného majetku hodit. MYslím, že pokud je byt nájemní, je třeba trvalý pobyt a jeho zrušení řešit a jeho majitelem, pokud je byt jednoho z vás - výlučně - pakje to na něm, ale pokud máte byt ve společném vlastnictví, budeš prosazovat trvalé odhlášení před rozvodem a rozdělením majetku jen velmi komplikovaně.
Jde o byt obecní
Podmínky pro zrušení údaje místa trvalého pobytu stanoví zákon o evidenci obyvatel v § 12. Pro zrušení trvalého pobytu se musí prokázat současné splnění dvou podmínek, a to zaniklo-li užívací právo občana k domu nebo bytu a neužívá-li občan tento objekt nebo jeho vymezenou část.
Při vyřízení žádosti postupuje správní orgán dle správního řádu a účastníky řízení jsou žadatel a ten, komu má být údaj o místu trvalého pobytu zrušen.
Pokud nejsou stanovené podmínky pro zrušení trvalého pobytu splněny obě současně nebo se je nepodařilo prokázat, rozhodne správní orgán o tom, že se žádosti nevyhovuje.
Pokud se žadatel rozhodne vzít svou žádost zpět, může dojít k zastavení správního řízení.
K žádosti o zrušení údaje místa trvalého pobytu je potřeba doložit doklady osvědčující, že:
1) žadatel je oprávněn k podání žádosti, jestliže je vlastníkem domu nebo bytu (originál výpis z katastru nemovitostí, kupní nebo darovací smlouva s doložkou právní moci vkladu do katastru nemovitostí) nebo, že je oprávněn užívat byt (nájemní smlouva, dohoda o užívání bytu, aj. ),
2) odpůrci zaniklo právo byt užívat (pravomocný rozsudek soudu o zrušení společného práva k nájmu bytu, dohoda bývalých manželů, pravomocný rozsudek o rozvodu manželství, přechod nájmu, atd. ),
3) odpůrce dům, byt nebo jejich vymezenou část neužívá (tuto skutečnost uvedou účastníci řízení do protokolu při ústním jednání, popřípadě ji mohou potvrdit svědci).
Změna trvalého bydliště druha, družky, partnera, partnerky, manžela, manželky byla opakovaně řešena v Bezplatné právní poradny online:
- Zrušení trvalého bydliště (nesprávný název úkonu, ruší se trvalé bydliště při přestěhování mimo ČR nebo při úmrtí)
- Změna trvalého bydliště
Pro tento účel byl v poradně vytvořen speciální článek, klikněte zde: