Téma: Co je dražší - 1 litr teplé vody z kohoutku (TUV) nebo voda v rychlovarné konvici?
Uživatel: Ríša
Věk: 42
Dobrý den.
Dotaz je jasný - je dražší 1 litr vody z vodovodního kohoutku TUV nebo voda ohřátá na stejnou teplotu v rychlovarné konvici?
Doma o to vedeme už několik měsíců spor. Já si myslím, že je vždy dražší voda ohřátá v rychlovarné konvici.
Jak budu mít vyúčtování TUV, zkusím ho sem přiložit.
Prosím o odpověď a děkuji.
Richard.
Reakce čtenářů
Jenže vodou z kohoutku nezalejete kafe, na to je třeba voda vařící…
Věk: 42
Dobře, tak jednodušší otázka:
- 1 litr vody, který má z kohoutku 50°C
- 1 litr vody, který se ohřál z teploty 10°C na teplotu 50°C.
Co stojí víc?
Věk: 54
PS teoreticky Váš dotaz jistě význam má, prakticky má dopad asi takový jako vyřešení problému, kolik andělů se vejde na špičku jehly.
Jelikoz varna konvice ma prikon pres 2000 wattu a casto i vyhazuje pojistky, rekla bych, ze drazsi varianta je ta voda z konvice.
Věk: 24
Mně vždy mamka tvrdí, že teplá vody v bytě je i s topením to nejdražší.
Obecně - dálková dodávka tepla je výrazně levnější, než lokální ohřev, jinak by nemělo smysl vůbec dálkovou dodávku tepla zavádět.
Kolik stojí daného člověka ohřátí 1 litru TUV je dost rozdílné, záleží totiž na ztrátách v domě - teplá voda musí být teplá 24 hodin denně, nelze ohřávat jen když je odběr.
Ale abych uvedl alespoň nějaká konkrétní čísla. Budu chtít ohřát 1 litr vody z 4 na 100 stupňů (porovnání s rychlovarnou konvicí, kam natočím studenou vodu a budu chtít horkou vodu na kafe)
Q = 4,2 • 20 • 96 = 8064 kJ = 8,064 MJ
Cena Pražské teplárenské je od 200 do 500 Kč za GJ (záleží na tarifu a místu měření), budu počítat tu vyšší cenu, tedy 0,005 Kč za MJ.
Ohřátí těch 20 litrů z 4 stupňů na bod varu by tak stálo 4 haléře.
Rychlovarná konvice - budu vycházet z tohoto testu - https://technet.idnes.cz/test-rychlovarnych-konvic-d06-/tec_technika.aspx?c=A121002_134205_tec_technika_nyv, kde nejlepší rychlovarná konvice potřebovala k ohřevu 1 itru vody 123 Wh. Na 20 litrů by to tedy bylo 2,46 kWh. Při ceně cca 5 Kč za 1 kWh by to tak stálo asi 12,50 Kč.
Myslím že výsledek je jasný - 4 haléře proti 12, 50 Kč . Na druhou stranu to nejde takhle poměřovat napřímo, protože u toho dálkového ohřevu je hodně ztrát, jsou tam paušální náklady, atd. Každopádně hoříváním vody v rychlovarce člověk fakt neušetří
To je zajímavá otázka, která dle mého názoru nemá jednoduchou a jednoznačnou odpověď.
To by se muselo spočítat dle vyúčtování vodného + vyúčtování ohřevu a rozpočítat až na 1 litr, který Tě zajímá.
Teplá voda z kohoutku, tedy její výsledná cena se skládá z několika položek ve fakturách obsažených, ať už je ohřívána plynovým kotlem nebo elektrickým. Tzn. , že výsledná cena se neodvíjí pouze podle množství spotřebované vody - vodného. Jsou tam další položky v souvislosti s ohřevem, např. stálý měsíční plat, cena za distribuci, daň atd.
Upřímně, do takového rozpočítávání se mi nechce, to by byla pěkná makačka
Na druhou stranu trochu nechápu, proč doma tento spor vedete
Rychlovarnou konvici používám převážně na zalití kafe nebo čaje, a dávám tam jen cca tolik studené vody, kolik je na zalití kafe nebo čaje třeba.
Vy používáte rychlovarnou konvici na ohřev vody za jiným účelem, než je např. zalití kafe a čaje?
Věk: 54
Město:praha
1. záleží na tom, kolik toho myjete a jak teplou potřebujete vodu
příklad :
ve skutečnosti je teplá voda z kohoutku vždy vodou užitkovou a vyžaduje po umytí psrávně opláchnutí vodou studenou,
takže
pokud myjete ve škopku vodou z teplovodu s vodou studenou tj. pitnou, mělo by to být nejlevnější
pokud myjete ve škopku vodou namíchanou z karmy s vodou studenou mělo by to být druhé nejlevnější, za podmínky, že než jste škopek napustil, nevyteklo moc litrů vody potrubím vedoucím ke škopku (tj. škopek jste napustil nejlépe hned pod karmou) a máte levnou sazbu za plyn (levnější pásmo kvůli výši spotřeby)
pokud myjete ve škopku vodou namíchanou z bojleru, který jede na noční proud cena bude asi ve výši ceny vody z karmy za stejných podmínek
pokud myjete ve škopku vodou namíchanou z rychlovarné konvice bude tato cena hned pod cenou z bojleru nebo karmy
pokud chcete myt nádobí ve škopku napuštěném z průtokového ohřívače elektrického, tak logicky je cena vzždy vyšší než cena vody ohřátá ve varné konvici, protože průtokový ohřívač má vždy vyšší příkon než rychlovarná konvice.
Moment, příkon v tom nehraje roli, důležitá je účinnost. A zkrátka vyrobit teplo je levnější, než vyrobit teplo v elektrátně, z něj vyrobit elektřinu, tu přenést do domácnosti a zde z té elektřiny opět vyrobit teplo. O tom to celé je.
Pak lze samozřejmě porovnávat různé způsoby výroby tepla v domácnosti - ať už z plynu (zmíněná karma) nebo z elektřiny - u té je několik možností lišící se účinností (bojler proti průtokovému ohřívači). Navíc do toho vstupuje cena elektřiny, které se může dle tarifu lišit - nejde jen o tzv. denní a noční proud, ale i o to, že při splnění určitých podmínek je možné mít tarif, kde je cena elektřiny nižší (např. při instalovaném tepelném čerpadlu nebo přímotopech).
Věk: 89
Zde je zajímavý test. Takže důležité je, jak je TUV (TV) ohřívána. I tak bych se zaměřil spíše na nezávadnost a chuť vody, kde studený zpravidla vede.
https://www.vlkator.cz/do-konvice-teplou-nebo-studenou-vodu-aneb-co-vyjde-levneji/