Téma: Proč se musí sbírat pěna při vaření marmelády, džemu?
Ahojte. Avatárek v noci vařil marmeládu.
Na tom by nebylo nic tak divného. Spíš mě zaujalo, že se všude píše, že se má při vaření sbírat pěna. Chtěl jsem se zeptat, jestli náhodou někdo nevíte proč je tomu tak. Napadlo mě, že by to možná mohlo být proto, aby se do marmelády nedostal vzduch a ten nemohl být zdrojem pro růst plísní, ale to je asi blbost, protože když do čisté skleničky nalijete vařící marmeládu, okamžitě zašroubujete a ještě ji otočíte dnem vzhůru, tak tam nepřežije nic a pěna by vadit neměla.
Tak jak to je, milí starosťáci? To jsou starosti, co? MojeStarosti
A kdybyste někdo chtěli napsat rozdíl mezi marmeládou a džemem, taky budu rád. Tipuju, že marmeláda je tekutější a má méně ovoce než džem, ale určitě to nevím. Ta moje marmeláda má ale 95% ovoce a 5% cukru s pektinem, takže je to džem?
(1 člověk)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 15104x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Tak snad to neotočím. Marmeláda je ovocná pomazánka, tedy pasta. Džem je povařené ovoce, tedy částečně rozvařené ovoce s kousky.
Jinak ta pěna… jen můj odhad, že to bude něco jako u vývaru, aby náhodou nebyla kalná nebo tak něco.
P. s. Pěnu nesbírám.
A dovolím si jeden velmi starý vtip z dob hraničních přechodů, který se mi vždy v tomto spojení vybaví.
Na hraničním přechodu zastaví tirák, hraničář jde k řidiči, aby mu dal papíry a ptá se. co to vezete?
Řidič na to… vezu džem.
Hraničář se znovu dívá do papírů, kroutí hlavou a vyzve řidiče, aby otevřel náklad.
Prohlíží si náklad, papíry, civí na řidiče a stále kroutí hlavou. Přijde k němu kolega a ptá se… co se děje, něco není v pořádku?
Ále, tohle je ňáký divný, říká, že veze džem, v papírech má jam a přitom má naloženou marmeládu.
.
Nevím přesně proč se sbírá pěna, snad kvůli vzduchovým bublinkám?
Ale rozdíl mezi marmeládou a džemem je takový, že marmeláda je tužší, rosolovitá, hladká a džem je řidší, tekutější a jsou v něm kousky ovoce.
Jsem to rozmašíroval mixéérem, tááGže mám? Aha, tak podle Veselky spíš marmeládu a podle Trinity džem.
Ale víte co, ono je to jedno Hlavně že to chutná a dá se to rozetřít na chlebík, no ni?
Bez ohledu na skutečnosti je podle mně marmeláda pravý produkt z ovoce a džem je její naředěná verze.
Podle EU je to stejně jen ovocná pomazánka, pak si vyber
Marmeládou se můžou nazývat jen výrobky z citrusových plodů.
Veselka to vystihla přesně S tím vtipem.
Já tedy pěnu nemám, já mám vždycky šum. Některé ovoce toho má víc (maliny, černice, jahody) a při vaření jiného je toho méně (černý rybíz). Řekla bych, že ten šum je něco jako odpad, vysrážené fuj z ovoce. U marmelády sbírám a u šťávy taky, tam toho je podstatně víc a nebýt bezovka tak dobrá, tak se na to vykašlu, bezová šťáva má šumu hafo, přičítám to pylu z květů.
Pěna, šum, to je jedno, jak to nazveš.
Jestli je to "fuj", to nevím. Ale podle mě je to všechno z jednoho obsahu kastroulu a co by na tom bylo fuj netuším
S přítulkou jsme kdysi pěnu alias šum z meruňkové marmelády/džemu/ovocné pomazánky ochutnali. A byla to mňamka. Takže takové "lahodné fuj"
Fuj bylo myšleno jako nevhodné k uchování, ten šum jsou nečistoty, tak proto. Já posbíraný šum dávám slepicím a výpresky z malinovky a bezovky na kompost.
ja nikdy penu z marmelady nesbiral
mozna to ale bude tim ze sem nikdy marmeladu nevaril
Noo, asi.
Džem má v sobě kousky nerozvařeného ovoce.
Marmeláda je řidší více rozvařené, nebo rozmixované ovoce, jinak také zavařenina.
Existují také povidla, to je husté, kašovité konzistence rozvařené ovoce, nejčastěji ze švestek, nebo méně častěji např. na Valašsku i z hrušek. Na rozdíl od marmelád, či džemů se vaří bez přídavku cukru.
Povidla se jmenují povidla, protože při vaření prý pořád dokola povídají: "Ble, ble, ble, puc."
Pěna se při vaření sbírá, říkávala babička, protože se pak matmeláda nekazí. Ona tam nedávala žádnou konzervační chemii. Maximálně posypala povrch zavařeniny ve sklenici, roztlučeným aspirínem.
Fgále z hruškovými povidly.
FRGALE MNAMKY ALE neumím,, mam tlustý těsto. ( (
Avatárku, nevkládej do webu podobné obrázky, na skleničkách je vidět název výrobce, je to nevyžádaná reklama a porušuješ pravidla webu.
A kurde. Snad si toho nevšimne admin
My také zavařujeme do takových skleniček, jsou šikovné, tak je nevyhazujeme.
Ale myslím, že si Avatárek udělal hlavně reklamu sobě, že je takový šikovný a použitelný a také vhodný do každé domácnosti našich paní a dívek.
pena sa zbiera preto aby bola krasne cira marmelada alebo dzem aby tam neboli ziadne,, špiny,,
TOBUDE ASI ONO PROČ SE ZBÍRÁ PĚNA. jOO
Věk: 33
Ahoj, kdo chce ušetřit trochu kalorií a zároveň chce i méně sladký džem, může použít sorbitol - sladidlo z ovoce, které má poloviční sladkost. Používá se často právě do džemů a marmelád a kromě sladkosti je to i stbilizátor a zahušťovadlo Co všechno se s nim dá dělat, mrkněte sem
Mě se moc "líbí" hlavně ta pasáž s nežádoucími účinky
Údaje o karcinogenních, mutagenních a teratogenních účincích Sorbitolu, nebo o vývojové toxicitě nejsou dostupné. Není známo, zda dlouhodobé nebo opakované vystavení vede ke zhoršení zdravotního stavu. Nebezpečný je však při styku s očima. Mírně dráždivý je také při vdechování.
Náhradní sladidlo Sorbitol může zhoršit syndrom dráždivého tračníku a podobné stavy trávicího traktu, což může u postižených vést k velkým bolestem břicha.
Sorbitol není příliš vhodný pro malé děti. Nedoporučuje se jeho užívání ve větších dávkách. Přírodní látka Sorbitol totiž může způsobovat průjmová onemocnění, střevní potíže, nadýmaní nebo plynatost.
Věk: 64
Město:Kutná Hora
Rád bych upřesnil polemiku o marmeláda versus džem. Než do toho začala vrtat ta EU, tak bylo ustáleno, že marmeláda se vyrábí z vylisované ovocné šťávy a džem z se rozvařilo celé ovoce.
Věk: 64
. a proč sbírat pěnu? Je to nevzhledné.