Téma: Lněný olej do domácí pekárny - lze ho použít?
Uživatel: Len
Dobrý den,
zrovna jsem dala do pekárny ingredience na pečení chleba a prvně místo slunečnicového oleje, jsem tam dala lnění olej.
Pak jsem si na netu našla ve wikipedii info o lněném oleji, že je sice jedlý ale vysoce hořlavý, uvádí tam, žem i hadr namočený v tomto oleji se může sám vznítit...
http://cs.wikipedia.org/wiki/Ln%C4%9Bn%C3%BD_olej
Pak dále, že při zahřívání lněného oleje nad 190 °C může docházet k rozkladu na nižší mastné kyseliny a vysoce toxický aldehyd akrolein. Při reakci s plynným chlorem může dojít k výbuchu. [19]
Tak jako blbec a laik se ptám, to mám raději okamžitě zrušit to pečení chleba, nebo mi fakt bouchne pakárna, až se zahřeje pekárna na pečení chleba po vypracování těsta s lněným olejem??? )))a to bude dost vysoká teplota, při pečení chleba...
DÍK za radu, ale prosím rychleji, at´ to můžu stopnout a vyhodit)))
(2 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 4239x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
K čemu používáte lněný olej? Mám ho z DM, nějaký BIO v tmavé lahvičce, původně jsem ho teda koupila práve na pečení chleba-mimo jiné tam přidávám i lněné semínka, ale chtěla jsem recept vylepšit.
Mám několik dobrých a osvědčených receptů na chleba, prakticky chleba už ani nekupujeme v obchodě. Používáte lněný olej i jinak?? -kopel, vlasy zábal... ?
Lněný olej
Tak jsem to pečení raději zrušila, je přímo na výrobku nápis a velký---NEZAHŘÍVAT!!! ----
)))Využiju ho jinak, ještě nevím jak.
Používám ho, ale zhruba takto. ...koukni...
Nepoužívám vůbec, ale zato jsem se bezva pobavila - promiň Třeba jen ten překlep, že Ti bouchne pakárna, až se zahřeje pekárna ... a vůbec, co Ti budu povídat, s odstupem se jistě pobavíš i Ty sama
Děkuji Barušce a Tepu za reakce, mám tam ze začátku navíc i hrubku.... to jak jsem se vystresovala, že to blafne.
Jdu omrknout od Tepu ten odkaz, ještě jednou dík a těsto jsem vyhodila až ven do popelnice, pro sichr, co kdyby...
Zadělala jsem na jiný chleba,, bez lněného oleje.
)))
Tos ho měla raděj odvézt za dědinu... pro sichr. Chceš mít na svědomí nějakého bezdomovce?
Úsměvný příběh. Lněný olej se lisuje víc než dvěstě let a po převaření z něj vzniká fermež. Používal se k napouštění dřeva a ještě bych našel originální půllitrovou láhev s cenou 5,50 Kčs. Pokud kdokoli prodává čtvrtlitr za dvě stovky, dělá z lidí blbce. Olej zdaleka nemá tak příznivé účinky na zdraví jako samotné semeno. Navíc chutná i zapáchá podivně, proto je mnohem účelnější lněné semeno opražit, aby vonělo a přidávat do chleba nebo jím sypat povrch pečiva. Len převařený ve vodě se dává koním do krmení pro lesklou srst a další příznivé účinky, ale na to jsou tu povolanější.
Je pravda, že hadr namočený do fermeže se může samovolně vznítit, ale zadělaný chleba... ?? Moc koukáš na akční filmy
Děkuji za reakci, je to tak))) moc to vnímám.
Ještě jednou děkuji za radu, a mmch je vhodný do domácí pekárny na chleba??? teplota a tak....
V případě, že mám i recept kam jde olej???
Lněný olej převařený je fermež, ale rovněž lněný olej ponechaný v otevřené lahvi velmi rychle oxiduje a záhy se stane zdraví škodlivým. Lahev se lněným olejem je třeba přechovávat na tmavém místě a vždy po odlití doplnit lahev například skleněnými kuličkami až po zátku, aby olej neoxidoval.
Nejlepší je si rozemlet lněné semínko vždy čerstvé, bezprostředně před snědením či užíváním. Lněné semínko nesmí být staré, nebo žluklé. Pokud je cítit po fermeži neužívat. Kvalitní semínko má příjemnou chuť po oříškách. Čtyři lžíce semínka odpovídají lžíci oleje. Kromě toho je ve lněných semíncích mnoho dalších látek, které společně dělají ze lněných semínek zázračný prostředek prevence i léčby různých chorob. My i již mnoho našich přátel užíváme ve směsích lněná semínka již léta.
Dr. Johana Budvigová (30. 9. 1908 – 19. 5. 2003) léčila lněným semínkem úspěšně pacienty i v terminálním stavu takzvaných civilizačních chorob.
Lněné semínko – zázračná zbraň nejen proti rakovině
Takovéhle označení si len vysloužil proto, že v dávných časech měl vícero použití: sloužil jako potrava, na výrobu plátna i jako výborný lék. Dnes jsou všeobecně známy jeho účinky při zvyšování činnosti střev, odstraňování zácpy nebo zastavení průjmu, při zánětu žaludku a žaludečních vředech. Je méně známo jeho blahodárné působení i proti rakovině.
Lněným semínkem proti rakovině
Autorem jednoho z velice důležitých a fatálních medicínských objevů 20. století v roce 1951 je německá biochemička Dr. Johanna Budwigová, PhD, patřící mezi významné evropské autority v oblasti tuků a výživy. Byla 7x nominována na Nobelovu cenu, kterou ovšem v rámci "vyšších nezadatelných zájmů" farmaceutického lobby nikdy nedostala.
Více zde: http://www. uspesna-lecba. cz/lnene-seminko/
Při tomto léčebném postupu jsou používány pouhé dvě nezbytné potraviny: lněný olej a sýr cottage (lze jej nahrazovat i jinými sířenými proteiny – např. v jogurtech nebo v kefíru). Tento olej je zdrojem tuků s volnými elektrony a sířené proteiny jej na sebe vážou a činí jej rozpustným ve vodě. V tomto stavu je olej schopen přenášet velká množství kyslíku přímo do tělesných buněk. Rakovinné buňky na rozdíl od nich nedokáží přežívat v prostředí obohaceném o kyslík.
Více zde: http://czo-vp. webnode. cz/news/a2-vyzkousena-lecba-a-prevence-rakoviny-kterou-chce-oficialni-medicina-pred-vami-utajit-cast-2-2/
Já peču jen s olivovým.