Téma: Jemné ovesné vločky s klíčky a jejich využití při vaření
Pomleté ovesné vločky můžou v mnohém nahradit bílou mouku. Samozřejmě, že mnoho lidí si to neumí vůbec představit. Patřil jsem k nim také. Proč zrovna ovesné vločky. Na oves je naše tělo již nastaveno od pradávných dob, je to jedna z původních obilnin v Evropě. Oves obsahuje množství bílkovin, vlákniny rozpustné i nerozpustné, dále množství vitamínů, minerálů, fitonutrientů. Oves, což je velmi důležité, obsahuje tak zvané, pomalé cukry, které se v našem těle uvolňují delší dobu a oves má tedy nízký glykemický index, na rozdíl od bílé pšeničné mouky. Oves nezpůsobuje prudké výkyvy v produkci inzulínu a obsahu cukru v krvi, méně zatěžuje tělo při zpracování cukru. Oves tedy dodává našemu tělu energii delší dobu, než jiné potraviny.
Jemné ovesné vločky s klíčky – využití při vaření.
1. Při obalovaní řízku. (použit pomleté ovesné vločky místo mouky)
2. Při zahušťování všech polévek a omáček. (například do svíčkové: do smetany zamícháme pomleté ovesné vločky)
3. Do palačinkového těsta nebo na lívanečky.
4. Noky do polévky. (do vajíčka dáme celé nebo současně semleté vločky promícháme a pak lžíci naházíme do vroucí polévky)
5. Na jíšku do polévek.
6. Přidáním do sekané, nebo karbanátků, místo strouhanky a také na obalování karbanátků.
7. Přidávat ovesné vločky do bílých smetanových jogurtů.
8. Vařená ovesná kaše + místo cukru přidat sušené slivky nebo meruňky. (vhodné je i čerstvé místní ovoce)Pro ty, kteří musí mít kaši sladkou sladíme Stévií, nebo po částečném vystydnutí kaše pod 40 C osladíme medem.
Balík ovesných vloček s klíčkami, stojí 500g –průmerně 20Kč.
Na internetu je spousta receptu „vaření s ovesnými vločkami. “
Něco o bíle mouce. Bíla mouka zbavená otrub, existuje teprve asi 180 let.
Obilí obsahuje tu nejvyšší koncentraci škrobů. Škrob jako takový není rozpustný ve vodě a jestliže mluvím o škrobu, pak mám na mysli vařené a jinak zpracované zrní a produkty z obilí, stejně jako všechny výrobky z mouky. Dnes (většinou)je chléb a všechny škrobové produkty, prodávané v obchodech, vyráběn „z jemno mleté“ mouky. (I takzvané celozrnné produkty obsahují jen velmi malé množství skutečně celozrnných složek. )
Dříve veškerá mouka ze mlýna byla jednoduše celozrnná mouka a obsahovala všechny přírodní živiny. Zevní obal zrna obsahuje mnohé z nejdůležitějších vitaminů k udržení zdraví, jako například biotin, riboflavin a kyselinu nikotinovou, dále mnoho minerálů a vlákninu. Bez nich se jedná o chybnou výživu, které vede k spoustě nemocí, např. k zácpě, překyselení organismu a všech s tím spojených důsledků nemocí.
Zde jsou některé choroby, u kterých bylo prokázáno, že jejich příčina leží v nadměrné konzumaci produktů z bíle mouky: rozšíření srdce, akutní chudokrevnost, otoky nohou, ochrnutí, osteoporóza atd. Slovy nelze popsat jako, jak je nebezpečná konzumace pečiva z bílé mouky.
(3 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 5980x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Díky Pluto za zajímavé téma. Ovesné vločky jsem naposledy používala pro svého syna, když byl maličký. Sunar s vývarem, nebo do přesnidávek. A zdá se, že se k nim zase vrátím. Tvůj nápad nastolit toto téma určitě pomůže i jiným přehodnotit některé složky ve stravování. Jen málokdy se zamýšlím na dávno vžitými používanými potravinami, no tentokrát se cítím přesvědčena. Ještě jednou - díky.
Také jsme dělali klukům odvar s ovesných vloček na sunaru. Jinak jsme si to ani neuměli představit. Úplně jsem na to zapomněl. Můžu říci, že pokud pili tento sunar, nebyli vůbec nemocní. Chodili jsme k doktorce do roka a půl jenom na takzvané povinné prohlídky a očkování. Po roce a půl už pili plnotučné mléko a už se sem tam přiloudila i nějaká nemoc.
Ovesné vločky používám. Dělám z nich domácí műsli a také jako zavářku do polévky. Ovesné vločky snižují tlak a cholesterol.
Zajímavé, ale jinak blééé. Vločky, müsli apod. nemusím. Radši pořádný kus flákoty nejlépe hovězí středně propečené, aby bylo trošku krveeeee.....
Ovesné vločky jím ráda. Sladkou ovesnou kaši, vařenou v mléce však nesnáším od mateřské školky. Místo toho dle jogínů dělám: cibulka + česnek osmahnutá na olivovém oleji, rajče do stavu kaše, vločky a trochu vody, majoránka a hotovo. Nahoru plátek sýra. Vločky prostě miluju.
Řada obilovin v původní podobě je zdravá. Třeba ječné kroupy a mouka z nich, žito a zkuste triticale. Obilovina byla původně vyšlechtěna jako krmná, ale dnes se běžně používá. Při vaření rýže přidávám nabobtnalou pšenici. Nejen že vyčistí trubky, ale vytváří v puse příjemné hmatové pocity. Pokud ji necháme správně naklíčit, a to vůbec není jednoduché, získáme lépe stravitelné cukry. Škrob se mění na maltózu a částečně dextrin. Postup jsem našel v potravinářské chemii z r. 1944 a funguje bezvadně.
Nemusíme navštěvovat zdravé prodejny. Přímo naopak. Často mají produkty balené v neprůhledných obalech a tím pádem kupujeme zajocha, ále v hezkým pytlíku. Když se šidí kdeco, nevidím jediný důvod, proč by existovaly výjimečné prodejny. Stačí objet vesnice a nakoupit obilí. Kvalitní pšenice má buclatá zrna, ta svrasklá bývala určena ke krmení dobytka. Doma ho usuším v teplé troubě a uložím v PET flaškách v temnu
Ovesné vločky dávám do domácího chleba, zahušťuji polévky, a nyní zkusím pomlít a obalovat v nich ty řízky. díky za inspiraci. Tedy musím se podívat po těch s těmi klíčky. Já totiž kupuji normální ovesné vločky, nebo pohankové. Ale určitě se po nich poohlédnu.
Jsem dítě vesnice a tak si pamatuji, že mou nejoblíbenější pochoutkou bylo "žrádlo" pro prase. Byly to uvařené brambory ve slupce, hojně zasypané šrotem, a zalité horkou vodou. nechalo se to pod poklicí nabobtnat, pak se to promíchalo a dávalo čuníkovi. Já jako dítě, kroužila kolem vonícího kotle, a baštila rukou tu dobrotu....
Děkuji mým předkům, že mne od kotle neodháněli, zřejmě jsem si už v dětství vytvořila zdravý základ. Co tělu dáváš, tak také odpovídá.
Můžeš nám napsat prosím recept na domácí chleba, kde přidáváš vločky? Díky. My pečeme žitný chléb, ovšem když nám zbude čas, protože je to dost pracné a časově náročné, zato výsledek je mňam.
Dnes jsem uvařila výbornou polívku, do které jsem dala zeleninu, čočku, trochu krup a ovesné vločky. Na závěr přetlačený česnek a pažitka. Mňam.... byla výborná. Díky Pluto za inspiraci... Jinak mám ještě ráda vločky s jogurtem, ale s těmi řízky to také určitě vyzkouším. Teď jsem si několikrát koupila sušenky z ovesných vloček... výborné.... , tak si je chci upéct po domácku.