Téma: Jak připravit dobrý měkký biftek - zkušenosti, návod, tipy, rady
Zdravím všechny.
Tak dneska jsem dělala na oběd hovězí biftek. Koupila jsem 4 hovězí plátky, z mladých býků, 14 dnů odležených. Stály 150 Kč a věřila jsem, že tentokrát by to mohlo vyjít.
Opékala jsem je na rozpáleném oleji cca 3 min. z každé strany. Výsledkem byly houževnaté kusy masa, které se daly jen ztěží ukrojit a pokousat. No, skončily v tlakovém hrnci. Po 30 min. dušení se mi je podařilo připálit, takže v konečném důsledku se opekly tak, že jediný možný způsob jak je požít bylo rozdrtit je v malém mixerku, který jsme používali pro krmení našeho dědečka bez zubů. Maso tak drahé a navíc tak vzácné na našem stolu přece nevyhodím.
Pocit trpkosti mě však neopustil a věřím, že existuje způsob, jak je připravit, aniž bych obětovala 350 Kč za biftek v mexické restauraci.
Budu vděčná za Vaše rady.
(0 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 3929x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
jo to by me taky zajimalo jak se to dela
naposled padla hovezi svickova a nedalo se to zrat, taky sem cetl 3 + 3 minuty, asi maji jiny cas ti odbornici
Za 150, - na čtyři porce… to nemůžeš myslet vážně.
Základem je kvalitní hovězí maso - bez toho to prostě nejde. Nejlépe samozřejmě svíčková či vysoký roštenec.
Biftek musí být vysoký, z plátků např. jako na ptáky apod. se nedá udělat. Žádné klepání, uříznout na 2-3 cm výšky a z prudka orestovat 2-3 minuty z každé strany a je na světě luxusní biftek, pěkně zatažený zvrchu a šťavnatý uvnitř.
Nicméně lze udělat perfektní biftek i z jiných částí hovězího, ALE musí to být vždy kvalitní maso a to se vylučuje s marketovými produkty apod.
Kuchaři to dělají tak, že koupí buď kvalitní maso, na tom se prostě nesmí šetřit a nebo si pomáhají takovou prasá. rnou, ale jakou šířit nebudu, protože to už stejně není biftek byť se tak tváří.
Bifteky miluju, ale protože je to drahé jídlo, dopřeju si ho jen vyjímečně. Než si dát občas mizernou náhražku, tak si radši méně často dám skvělýho bifťoura na kterém si opravdu pochutnám.
taky sem premyslel kde to koupila kdyz jsou 4kousky za 150, -
dostal sem chut, zitra budu shanet domaci svicku, kdyz to hodis na panev tak olej nebo tuk?
a navic to zkusim na litinove tentokrat
Pořádný steak – biftek mám tuze rád.
Steak by měl být 2-3 cm vysoký. Předem ho dobře okořením, pokapu olivovým olejem, případně přidám různé bylinky a nechám ho odstát v klidu, alespoň několik hodin. Třeba z večera do rána. Nikdy do masa během pečení, nepíchej vidličkou. Ta nejlepší šťáva ze steaku vyteče.
Pluto, trochu to pleteš… biftek a steak není totéž. Jedno říká bůůů a druhé chrooo.
Promin, Veselko, ale slovo biftek vzniklo z beefsteak - tedy hovezi steak
Dobře, to je fakt.
Tak tak ten biftek vypadá báječně. Že bys mě pozval na párty? To by byla úžasná škola vaření
Základem pro přípravu masa narychlo, je dostatek tepla. Nestačí jen těžká pánev, musí být velký oheň. Málokdo má dvojitý hořák a pro občasné pečení hovězího se takové zařízení nevyplatí. Proto jsem u dvou největších hořáků převrtal trysky tak, že po úpravě mají asi dvojnásobný tepelný výkon, tedy až 5kW. Pokud je k dispozici standardní hořák, nesmí se pánev ochladit vložením několika kousků masa, ale dělat jen jeden. Pečení při nízké teplotě způsobí pouštění šťávy a maso se nepeče, alébrž dusí a podrážka je na světě. Na kvalitní hovězí patří jen pepř a olej s neutrální chutí. Rozhodně se nedoporučuje použití tenderizéru ani jakékoli naklepávání. V jisté hospodě objevil Pohlreich rezavý plášť konzervy, do něhož se vtlačilo maso, aby při pečení podrželo tvar. Pro tento účel je vhodnější zkroužený nerezový plech.
Víte, jaký mám rád biftek? Tatarský!
Naškrábané, syrové hovězí maso – ze svíčkové. Přidat ingredience a natřít na opečený chléb. Mňam a dostávám hlad.
Dulezita je rozpalena nejlepe litinova panev a dobry olej nebo tuk. Pect po jednom kuse.
Dobrou chut!!
Tak jste mi děvčata dělali chutě, až jsem dnes večer vyráběl Tatarský biftek.
Maso promelu nejméně 3krát. Ingredience: Sůl, pepř, paprika sladká, čili, kečup, hořčice, worcestrová omáčka a sója omáčka, žloutek a rozetřený česnek. Česnek může být natřený jenom na topinku. Biftek jsem ještě ozdobil čerstvou česnekovou pažitkou ze zimní zahrady.
jak delas topinky aby to nebyly takove ty tvrde hnusy?
tady pobliz v restauraci kdyz prinesou topinku tak je krasne upecena a jde to normalne ukousnout, doma se mi vetsinou podari takove co se lamou kladivem
Topinky dělám na olivovém oleji a keramické pánvi, lehce potřené dno. Důležité je, že používám na topinky čerstvý žitný chléb.
ja myslel ze to v tom musi plavat, koupim keramickou panev a otestuju
Věk: 47
Bud tu topinku delaji v restauraci v poradne rozfofrovanem oleji, ponori do fritaku a za momentik vyndaji, (sokova terapie, smich! ), tak nebude nasakla olejem, nebo maji na topinky veliky, komercni toaster, to jsou topinky skutecne uplne suche … ty nemas doma toaster? Doma je nevyhoda, ze se tam nevleze veliky krajic, tak ho rozkroj a je to!
Věk: 47
Tak napriklad New York strip steak - musi byt 4 cm vysoky, nikdy neklepat!
20 minut pred tim, nez ho budeme grilovat, vyndame ho ven z lednice, aby se ohral na pokojovou teplotu.
Rozpalime gril.
Steak potreme olejem z obou dvou stran, osolime a opeprime.
Na rozpaleny gril (high) polozime steak a do zlatova ho opekame (4-5 minut) pak ho otocime a dodelame dalsi (3-5 minuty, pokud ma byt 'medium rare'- to je teplota uvnitr steaku 135 F, tedy 57 C … ja si ho delam jedine takto.
Vy si ho muzete ale udelat i na medium 5 - 7 minut (140 F) a nebo 8 - 10 minut
medium-well (150 F) … to bude uz ale tvrdy jako briketa! )
Nejlepsi je ta uplne 1. verze … medium - rare!!!
Pak sundejte steak z grilu a polozte ho na talir, prikryjte ho alobalem a nechejte ho
restovat tak 5 minut predtim, nez ho zacnete krajet, aby byl pekne stavnaty.