Téma: Dítě má pootočenou hlavu a natočené oči při sledování televize
Uživatel: voslík
Dobrý den, ráda bych věděla, jestli jste se s něčím podobným setkali a případně co s tím
Všimli jsme si s přítelem, že když se jeho dcera (8 let) dívá na televizi, nedívá se zpříma, ale natočí hlavu do boku (jakoby se chtěla dívat někam do rohu) a pak samozřejmě kouká jaksi divně koutkem oka. Teď jsme si toho všimli i na divadle. Prostě nekouká přímo na jeviště, ale bokem a pak natáčí oči.
Nemáte s tím nějaké zkušenosti, jestli je to jen špatný návyk nebo něco jiného? Nebo nějaké rady, jak to odstranit. Jasně, nejlepší by bylo, kdyby to řešili oba rodiče spolu, ale ptát se na něco přítelovy bývalé je většinou dost zbytečné. Kdyby spolu uměli komunikovat, tak se asi nerozváděli, že
(0 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 8342x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Zkušenost nemám, ale rozhodně bych navštívila lékaře. A dokáže se dívat z příma druhému do očí? Netěká pohledem? Nystagmus?
Vidíš, to mě nenapadlo. Je pravda, že mi vždycky na Terezčině očním kontaktu přišlo něco divného, nepřirozeného. Ale říkala jsem si, že to bude tím, že je stydlivá. Teď si ale nejsem jistá, jestli to "divné" je těkání nebo ne. Každopádně se na to příště budu soustředit. Bývá u nás jen jednou za čtrnáct dní, tak si člověk spousty věcí třeba ani nevšimne.
Každopádně díky za odpověď.
Nystagmus je toto:
Tento typ nystagmu je tzv. horizontální, ale je ještě několik dalších typů a stupňů nystagmu, které mají různou příčinu.
Dcera by měla být vyšetřena i neurologem, kterému některá z forem nysgamu jistě neujde.
Ano, ano, tuhle animaci jsem našla na wikipedii.
Ano, animace je z wikipedie, kde jsem ji i já shodou okolností nedávno zahlédl.
předpokládala bych oční vadu, takže bych co nejříve navštívila očního lékaře. Jak čte? jak dobře vidí? jak dlouho vydrží dívat se na třeba text nebo obrázky - únava očí? Za nejpravděpodobnější předpokládám vadu, ale může to být i problém jinde. Pokud je ve stresu a má pocit, že dělá něco, co by dělat neměla…(měla umýt nádobí a místo toho kouká na televizi, tak vlastně nekouká, ale jen "přikukuje koutkem oka) uhýbání pohledu a těkavý pohled může být znakem nervozity, očekávání něčeho nepříjemného. Oči jsou velmi důležité pro život člověka… možná bych se ještě zeptala třídní ve škole, zda si nevšimla něčeho, co by jí v tomhle ohledu zaujalo. A cestu na oční bych neodkládala. POkud budou oči v pořádku, neodkládala bych cestu k dalšímu specialistovy a tím by byl psycholog.
Když mi přítel popisoval, jak to u nich doma probíhalo za poslední rok před rozvodem, bylo mi z toho dost zle. S bejvalkou po sobě docela často řvali, oba jsou si dost podobní - nerváci, takže není divu, že jim to fakt neklapalo. Dál to nebudu rozepisovat, je to zbytečné, ale je pravda, že to určitě na děcka nějaký vliv mělo a může se to projevit kdekoli. Terezčin mladší brácha byl nedávno na očním vyšetření, ale proč a na jakém, to jsme se nedozvěděli, protože to si řeší jejich máma a nehodlá se o to s jejich otcem dělit. Když chce něco vědět, má se prý zeptat děcek.
I když jeho bejvalku nesnáším, myslím si, že je to pečlivá ženská (až moc někdy ), děcka rozhodně nezanedbává, ale klidně je možné, že si tohoto problému nevšimla (že by mohla mít Terezka oční vadu).
Že by to ale bylo způsobené tím, že má Terča pocit, že dělá něco, co nemá, to bych vyloučila. Na televizi se díváme většinou společně - má tedy vyhrazený čas.
No, takže asi budeme muset přesvědčit její mámu, aby s ní zašla na oční. Když ji někam vezmeme my, bude z toho akorát problém a hádky. Já samozřejmě vím, že návštěva na očním je důležitá a neměla by se odkládat, ale vysvětlujte to ostatním, zvláště pak bejvalkám.
Je možné, že dcera přítele má tzv. hemianopii (někdo říká hemianopisii, je to totéž) nebo jinou poruchu, při které je výpadek zorného pole (tzv. skotom). Je nutné dopátrat se příčiny. Znamená to určitě oční vyšetření (perimetr), neurologické vyšetření a vyšetření magnetickou rezonancí (vyloučení strukturálních změn mozku, byť jde o malé dítě, není to vyloučené).
Díky, zvolíme nějaký vhodný postup - viz odpověď megeře.
Tak mě teď napadlo, že mi přítel říkal, že v dětství měl podobný problém. Koukal na televizi taky takhle divně a rodiče jej na to upozorňovali. Teď už to nedělá a na oční vadu mu nepřišli. Možná by bal ještě další možnost, a to zeptat se jeho rodičů, jestli s ním nebyli někde, kde si to přítel už nepamatuje. Každopápdně fakt díky moc.
Ahoj, už jste to nějak řešili? Máme stejný poblém, dcera má 2,5 roku a taky natáčí hlavu při sledování televize. Všimla si toho moje máma a to jen díky tomu, že si pamatuje, že jako malá dělala to samé a všichni na nadávali, ať kouká rovně. A pak v 8 letech začala nosit brýle.
Věk: 35
Řešili jste nějak? Naše dcera 2 roky to děla taky, tak by me zajímalo, jestli je to nějaký problém. Dekuji za odpověď.
Psala jsem Ti odpověď výše, ale nezapsalo se mi jako vlákno pod Tvůj dotaz, tak snad Ti příjde echo
Věk: 30
Ahoj holky, tak jak to u Vás vypadá? Řešily jste to dívání? Také jsem si toho všimla u syna. Děkuji za reakce.
Ani nevím, že jsme sem před 4 lety psala příspěvek Přišla mi do mailu Tvoje odpověď. Dcera má za 14 dní 6 let a dělá to pořád!!! Byly jsme u dvou očních lékařů. První na mě koukal, jako bych spadla z višně. Udělal jí oční vyšetření, které bylo kompletně v pořádku a řekl, že je to zlozvyk, a že to nikdy neslyšel, a že ji mám napomínat. Samozřejmě ji napomínám, 30 vteřin kouká na televizi rovně a pak hlavu zase natočí, jednou doprava, jednou doleva, střídá to. Protože mi to normální ani jako zlozvyk nepřipadalo, za čas jsme šly na oční znovu. Tentokrát do Vinohradské nemocnice. Nejdřív optometrická vyšetření - vše opět v pořádku, žádné oční vada. Pak jsme šly k očnímu doktorovi. Dcera byla dostatečně inteligentní na to, aby se ty 2 minuty před dr. koukala rovně. Ten se taky tvářil, co to je za nesmyl, že to nikdy neslyšel, a že žádnou vadu nemá, a že se přece před ním dívá rovně! Připadala jsem si tam, že si vymýšlím a rezignovaně jsme odešly. Od té doby jsme nikde nebyly… Za ty 4 roky jsem ale vypozorovala, kdy to dělá. Podle mého názoru to dělá v okamžiku, kdy přemýšlí. Když kouká na TV a přemýšlí o ději, když ji něco vyčítám, že něco udělala špatně, tak na mě taky "čumí křivě", včera (21.02.2017) na zkušebním dni ve škole, když se jí učitelka něco ptala, opět koukala křivě. Nejsem doktor, ale já jsem přesvědčená, že je to neurologického původu. Jenže každý dr. , vč. naší dětské kroutí hlavou, že to v životě neslyšel. Tak jsme se na to trochu vykašlali a prostě "čumí křivě". Už jsme si ale říkala, že bych zase někam zašla, minimálně na oční zkontrolovat zrak, ale potřebovala bych to fakt řešit s někým, kdo se s tím už někdy setkat, protože jinak na mě všichni do jednoho koukali jak na blázna.
Ahoj Carrie,
přečti si všechny odpovědi výše. Je v nich doporučováno neurologické a psychologické vyšetření včetně toho proč, a já bych Ti poradila ještě ušní včetně audio vyšetření.
Příčina opravdu nemusí být z očního hlediska, nýbrž jidne, jak psala výše Megera. Na všech třech odborných vyšetřeních bych si jako matka trvala. Začala bych ušním, pak psychologem (ten si s dcerou popvídá atd. mnohem déle, než jsou 2 minuty a jistě si všimne toho, pokud mu něco nepřijde v pořádku) a pak neurologie, pokud tedy předchozí odborní lékaři už na něco nepřijdou a nedoporučí ještě vyšetření jiná.
Jinak mě osobně tedy nepřijde v pořádku dceru napomínat za něco, za co třeba nemůže. 6 leté dítě by mělo být napak velmi chváleno a motivováno, aby se nebálo nových věcí a hlavně toho, že zase udělá něco špatně, cokoliv
Píšeš, že:
"Podle mého názoru to dělá v okamžiku, kdy přemýšlí. Když kouká na TV a přemýšlí o ději, když ji něco vyčítám, že něco udělala špatně, tak na mě taky "čumí křivě", "
A co jiné činnosti, např. když si s ní hraješ a kreslíš + si u toho povídáte, čteš pohádku atd. , u těch to také dělá? mám na mysli činnosti, které trvají déle (cca 15- 30 minut), a jak při nich reaguje na činnost samotnou + na mluvené slovo.
Ahoj Dany,
díky za reakci.
Jak jsem dnes (22.02.2017) nad tím zase začala přemýšlet, tak jsem se jí dnes (22.02.2017) ptala, proč kouká křivě. Jestli tak vidí lépe, je jí to příjemnější nebo proč. Ona mi na to řekla, že když se dívá rovně, tak vidí stejně dobře, jako když se dívá křivě. Na otázku proč nedokázala odpovědět. Otázka je, jestli je to fakt pravda nebo jestli to řekla jen aby se nemuselo zase něco řešit.
Je to stejné jako s tou starší, která zase vtáčela (a vlastně pořád ještě trochu vtáčí) špičky. Všechna vyšetření, vč. neurologie, EEG byla v pořádku a na ortopedii chodila rovně jak modelka, když věděla, že se o něco hraje. A sotva jsme vyšly s polikliniky, klasika… Takže nás poslali na rehabku a to bylo taky celkem k ničemu.
Ale zpět, na ušním a audio jsem s tou malou byly taky a tam taky nic nenašli. Ona slyšela i to, co já vůbec! Říkala jsme si, že to ušní bych potřebovala asi spíš já
Když si hraje na tabletu a mobilu, tak kouká naprosto rovně, dnes (22.02.2017) jsem ji zrovna pozorovala. Když čteme Čtyřlístek a kouká na obrázky, tak taky rovně, když maluje, tak taky rovně. Dělá to jen u televize, když jí někdo něco důrazně vysvětluje, a když má třeba něco spočítat nebo se víc zamyslet nad složitější otázkou a vymyslet to ve své hlavě.
Věk: 40
Napadlo mě, jestli to nesouvisí s jednou věcí.
Při komunikaci se pozná z toho, jestli člověk uhýbá očina doleva nebo doprava, jestli lže - což by mělo souviset s tím, jestli v mozku aktivizuje centrum paměti (mluví pravdu) nebo fantazie (konstruuje fikci).
Je toho víc, i údajně to, jestli si informaci lokalizujeme v minulosti nebo budoucnosti, se může projevit uhnutím pohledu doprava nebo doleva.
Pro tvou dceru je stále mnoho a mnoho informací nových - může mít tendenci je buď konfrontovat s něčím, co už slyšela nebo se dozvěděla (paměť), nebo se může snažit si o nové neznámé věci vytvořit nějaký obrázek, představit si něco, vstřebat fikci (fantazie).
Pokud v tu chvíli má fyziologickou potřebu uhnout očima na příslušnou stranu (což je vlastně něco jako reflex) a nechce při tom ztratit oční kontakt se zdrojem informací, musí zároveň pootočit hlavu.
Ale upozorňuji, že to je jen takový momentální nápad, nejsem žádný psycholog ani znalec "řeči těla".
PS: V souvislosti s touto diskuzí jsem si uvědomila, že já sama mám možná (??? ) tendenci nepatrně pootočit hlavu a koukat tzv. úkosem, když něčemu/někomu nevěřím nebo se mi, to sděluje či předkládá, prostě nezdá či vyloženě nelíbí, odmítám to. Jen si nevybavím, jestli v tu chvíli spíš stáčím hlavu doprava/oči doleva nebo naopak nebo jestli je to různé.
No ona neuhýbá očima, ona otočí celou hlavu do 45 stupňů a kouká na Tebe úkosem, že má panenky v rožku oka. Schválně jsem to zkoušela při sledování televize a to se fakt nedá! Oči mě bolí po pár vteřinách a ona tak je schopna odkoukat celou pohádku! . Někdy je schopna tu hlavu dát i na 90 stupňů a to už fakt nechápu! Sedí u stolu, hlavu natočenou na balkon a kouká na telku. Ptám se jí pak z legrace, jestli si ji nechce otočit ještě víc na topení, které je proti televizi (180 stupňů) … Je pravda, že strany střídá. Když ji napomenu, ať se dívá rovně, tak za pár vteřin hlavu natočí na druhou stranu. Schválně zkusím vypozorovat, když jí něco říkám, jestli stáčí hlavu na jednu stranu nebo jestli to střídá taky, to fakt nevím.
Ještě mám vlastně jednu zajímavost. Když chodíme do kina na 3D a má brýle, tak kouká krásně rovně. To by přišla o 3D efekt, kdyby koukala křivě. Bez problému to odklouká rovně. Říkala jsem jí, že bude chodit v 3D brýlích i doma…
Věk: 40
To mi asi nerozumíš.
Nevím, jak to vysvětlit písemně, co jsem měla na mysli.
Představ si, že pohyb očí do koutku je reflexivní reakce závislá na tom, jakou část mozku používáš. Prostě to děláš automaticky, a ne že chceš. Ten reflex nás tedy nutí i uhýbat očima. Ale co se asi stane, když ten reflex funguje, ale ty se chceš dívat dál na to, na co se díváš? Rexlex tě nutí stočit oči do koutku, ale ty nechceš uhnout očima?
Na něco se podívej a představ si, že tvoje tělo - oční svaly, nervy, nebo co já vím co - ti automaticky reflexivně chtějí posunout oči do koutku - ale ty na tu věc nechceš přestat koukat. Jediná možnost, jak na to koukat a mít oči v koutku je, že otočíš hlavu.
Ale nevím, třeba je to blbost.
Možná ale to jde laicky ověřit. Jakou část mozku zrovna používá u televize asi neovlivníš, ale možná by šlo zkusit na ni mluvit a chtít aby si něco představovala - používala fantazii - a pak naopak aby myslela logicky, třeba na něco vzpomínala, co se doopravdy stalo. Seď u toho zhruba tak daleko, jako je zvyklá sedět u TV a sleduj, jestli bude mít tendenci natáčet trochu hlavu tam nebo onam. Pokud ano, taky by to mohlo být ono.
Pokud ne, tak buď to takhle nejde dokázat nebo to takhle nefunguje a je to úplná blbost, co tu vymýšlím.
Ahoj, mě to Tvé vysvělení zní jako nejlogičtější. Jak jsme psala, ve 3D kině s 3D brýlema kouká naprosto rovně. Princip 3D je, že je to točeno dvěma kamerami, jeden záběr pro pravé oko a druhý záběr pro levé oko. Když se to potom spojí v mozku vnikne 3D. Třidéčko evidentně oblafne její mozek tak, že kouká rovně, jinak by prostorový efekt neviděla. Když potom kouká na klasickou televizi, tak si zapojuje jednu nebo druhou část mozku střídavě, přece si ji nebude opotřebovávat obě
Je fakt, že ona se občas zeptá na to samozřejmé věci. Pak jí s druhou dcerou říkáme, že kdyby občas zapojila mozek, tak by se nemusela ptát a mohla by na to přijít sama. Minule jsme chytla záchvat smíchu, když se zeptala, na co jsou v autě zadní okna (jako u zadním sedaček). Tak jí říkám, ať se zkusí zamyslet, že na to určitě příjde sama. A ségra kroutila hlavou a říká jí, že je to asi jako by se zeptala, na co má pes nohy… Psí nohy mě dostaly To dělá naprosto pořád, proč by zaměstnávala hlavu, když se může zeptat. Hloupá určitě není, umí všechna písmenka a skládat slabiky a ještě nechodí do školy. Jen prostě šetří mozeček
Já bych přeci jen, podle toho jak to popisuješ dál, zkusila toho dětského psychologa. Existují totiž děti, které jsou chytré (inteligentní, klidně i nadprůměrné), ale přesto jim právě dělají potíže samozřejmé, jednoduché a zejména logické věci. Jde o to, že tyto děti mají jen jiné myšlení, a pro nás složitější postup či uvažování, kterým docházejí k očekávaným výsledkům. Jsou velmi přemýšlivé, a proto se pořád na něco ptají, nebo se ptají tak, jak se ptají a jak i popisuješ, nebo jak jsi psala, že: "Když kouká na TV a přemýšlí o ději". Více se toto projeví ve škole, např. při matematice (nemyslím hned v první třídě) při takových početních úkolech, kdy jde k výsledku dojít více způsoby a pro většinu jednoduše a logicky, kdy ale právě pro tyto děti je logické a přirozené jejich uvažování a myšlení, ne to, které používá většina. Tzn. , že k výsledku pak dojdou pro nás komplikovaně a složitě. No a pak takové děti působí zvláštně, "hloupě" a až k "smíchu", když se ptají na zcela logické, jednoduché a samozřejmé věci, Ale ony za to nemohou, jen to mají prostě jinak a působí na okolí právě tak, že "neumí zapojit mozek"
Věk: 40
No s tím 3D nevím, protože myslím, že tam budou nároky na používání jednotlivých částí mozku stejné jako při sledování pohádky v TV, spíš jestli nejde o to, že ten reflex může být potlačen kvůli ostrému vidění. Že jako když nejde naráz si vytáčet oči a vidět ostře, tak tělo upředností reflexy co vedou k ostrému vidění.
Ale nevím, já nejsem odborník. Jen mi to taky přišlo logické.
Ještě mě napadlo, že by stálo za zjištění, jak je na tom s propojením hemisfér. To asi dělá psycholog, měly by na to být nějaké testy.
A jinak ty tvoje dva příklady zdánlivě zbytečných otázek podle mě mohou ukazovat i na to, že je inteligentní. Ono to může být totiž i tak, že jiný by se na to nezeptal, protože by nad tím ani nepřemýšlel. Hodně dětí myslím by se tím vůbec nezabývalo. Prostě tam jsou a tečka. Což neznamená nutně to, že vědí, proč tam jsou, ale třeba to, že jsou málo zvídavé.
Na tom ORL asi myslíš pouze to, že lékař šeptal dceři ze vzdálenosti několika metrů nějaká slova, ne?
Já měla na mysli něco jiného, toto vyšetření (klikni) :
"pacientovi jsou do sluchátek postupně vysílány tóny o různých frekvencích a intenzitách a pacient mačká tlačítko vždy, když tón uslyší."
Jinak si myslím, po té co jsi dopsala, že bych být Tebou zkusila opravdu ještě toho dětského psychologa, prostě pro jistotu a s ohledem na to, jak píšeš, že: "Dělá to jen u televize, když jí někdo něco důrazně vysvětluje, a když má třeba něco spočítat nebo se víc zamyslet nad složitější otázkou a vymyslet to ve své hlavě."
Na ORL to byla vyloženě temná komora - echo? za sklem paní, tabulka s obrázkama a pouštěli jí různě hlasitá slova a ona měla ukázat, co slyší. Sluchátka si už moc nepamatuji, jestli tam nějaká byla nebo ne, ale asi jo. Jen vím, že já jsem to občas vůbec neslyšela. Je to už 2-3 roky. Určitě to nebylo, jako když sestra šeptá z 10m kočička a dítě je natočeno bokem se zakrytým uchym a má říct, co slyšelo.
Jinak máme takovou prekérní zkušenost s dětskou doktorkou se starší dcerou, že se mi tam ani moc nechce chodit. Vždycky se nám přihodí něco, co nikdy nikdo neviděl ani neslyšel nebo je to učebnicový případ něčeho, co se vidí jednou za 200 let
U dr. si vždycky představím plnou čekárnu kašlajících dětí, 3h čekání. Když se pak slavnostně dostaneš na řadu, zvedne 5 telefonů a tebe pak vyřídí za 2 min a jsi v ordinaci 20 min. Když vyležeš ven, tak na Tebe všichni hledí, cos tam jako tak dlouho dělalal… no prostě nechodím tam moc ráda, zvláště když jsme "zdraví".
Ahoj, jaký je vývoj po letech?
Věk: 35
Ahoj, dcerka to tiez zacala robit pri televizii a teraz v 5,5 roku to tiez robi skor pri premyslani. Boli ste s tym na neurologii, ci preslo to?
Věk: 40
Dobry den, nasla jsem Vas starsi prispevek, jak dcera Vašeho muze pootaci hlavu pri sledování TV. Mohu se zeptat, jak jste dopadli, co to nakonec bylo? Moc dekuji a preji pevne zdravi