Téma: Termoizolační barva proti chladu - zkušenosti, názory, diskuze, reference, recenze
Dobrý den,
stěna ve které je okno /bodové zdivo/ je výrazně chladnější než všechny stěny v bytě včetně bodových stěn v ostatních pokojích. Je v ní elektroinstalace a v těch místech je chladná. Vede na jih. Chci jí natřít termoizolačním nátěrem zevnitř bytu. Jedná se o bytovou jednotku v 1 patře - ze stran a zespodu je izolovaná sousedními byty. Stropy jsou 3,5 m. Topím přímotopy. Je to v kuchyni, kde je dosti par. Okno je utěsněno.
Která barva je lepší? Eternal in termo /cena 500, -Kč/ nebo Termoline /cena 400, -Kč/? Stačí použít nátěr 2x ale jen na tuto jednu stěnu?
Děkuji za odpověď
Zdroj: http://www.poradte.cz/domacnost-a-bydleni/27015-termoizolacni-nater-do-interieru-ktery.html
(0 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 14833x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Neexistuje barva nebo jiná tenká vrstva, která by účinně zabránila pronikání tepla, viz zde:
http://forum.tzb-info.cz/122544-tragikomicky-konec-termoizolacnich-nateru-z-nasa
Kdyby to tak bylo, nemusely by se tisíce baráků draze zateplovat vatou se všemi opičkami kolem. Ovšem je pravda, že jakákoli vrstva na stěně zvyšuje její tepelný odpor, ale tenká tak nepatrně, že nemá smysl něco podobného zkoušet. Tvůj problém nemá racionální řešení, pokud se objekt nezateplí zvenku…áále - může se provést částečné vnitřní zateplení, které zvládne každý, pokud chce. Když se zabrání vnikání vodní páry pod zateplení, aby tam nevznikala plíseň, bude výsledek mnohem lepší než s nějakou lživě propagovanou barvou, a možná ještě levnější. Podrobný popis rád poskytnu a jistě bude na YT nejedno video
Děkuji za odpověď Wolfgu. Jaké vnitřní zateplení máš na mysli. Poslal bys mi případně typ na vnitřní poštu? Já tomu jinak opravdu nerozumím. Jsem ženská, mám jiné zaměření.
> Wolfg: S O U H L A S Í M.
Není co dodat.
Vážený admine, asi si zasloužím Vaší kritiku, ale vůbec nerozumím Vaší POZNÁMCE. Asi jste myslel, že jde snad o nějakou reklamu? Nátěrové hmoty neprodávám.
OK, tak upřesňuji
Souhlasím s touto částí:
"Neexistuje barva nebo jiná tenká vrstva, která by zabránila pronikání tepla. Kdyby to tak bylo, nemusely by se tisíce baráků draze zateplovat vatou se všemi opičkami kolem. "
Nemohu izolovat bytový dům zevně! Zateplení zevnitř může udělat každý pokud chce. Já chci, ale nerozumím tomu! Asi nerozumíte tomu, že člověk může být docela zoufalý. V zimě jsem stále nemocná ale co, hlavně, že jste roven bohu, že?
Promiň Wolfgu, ale telefon Ti na email posílat nebudu, protože nechci po reakci pana ADMINA riskovat svoji bezpečnost.
Co to co to? Já jsem jen napsal to, že souhlasím s tím, že nátěr moc neochrání před chladem. Já přeci nikomu nepřeju nemoci z nachlazení a je mi jedno kdo tady komu dá svůj kontakt na mobil Co Tě tak rozčílilo? Jinak nevím jestli se to tu psalo, ale zeď se dá obložit i zevnitř (v bytě) tenkými polystyrénovými deskami nebo dřevem.
Popravdě řečeno asi budu mít v budoucnu ostych komentovat Tvá témata. Zdá se mi, že jsem Ti neudělal nic špatného a docela jsi proti mě (z mého pohledu bezdůvodně) vyjela. I Wolfgh vede normální diskuzi. Možná by jsi měla být ráda, že se Ti tu někdo snaží zdarma konstruktivně pomoci a poradit.
Marki, jelikož máme ten samý problém zaujala mně tvoje otázka. Podle rady Wofga jsem koukla na YT a našla jsem toto, říkáme s manželem, že jdeme do toho. Tak koukni. Já si musím ještě všechno načíst. Pavla
Pracovní postup na výše zmíněném snímku je správný, má jedno velké ALE. Desky multipor mají asi pětkrát horší tepelně-izolační vlastnosti než obyčejný polystyren (PS). Tedy, tam kde nám navrhují tloušťku 5cm multiporu, stačil by 1cm PS. Zmíněných 5 cm multiporu neudělá skoro nic a nadto nám vnucují nějaké speciální, rozuměj drahé přípravky. Na skutečně vyhovující zateplení lze použít ten nejlevnější PS, protože zdaleka není tak tepelně namáhán, jako na fasádě. Použije se obyčejné a dobré lepidlo na připevnění i na stěrku. Stěrka v tloušťce 2mm ve spojení s perlinkou vytvoří dostatečně odolnou vrstvu, vhodnou i pro nátěry. Račte si uvědomit, že vám bude scházet každý cenťák prostoru a není účelné celou místnost izolovat, protože vnitřní zateplení je z nouze ctnost.
P. S. žádostí o tel. jsem chtěl pomoci, nic víc, protože někdy je vhodné problém slovně vysvětlit a nikoli debilně popisovat. Teď už nechci
Wolfgu, jenže u nás jde o dřevěný strop s rákosem. Co bys teda poradil mně? Díky, Pavla
Těžko popsat situaci o níž vím tak málo. Musím vědět, co je nad stropem, jak je tlustý a spočítat aspoň informativně tloušťku izolace, zda nejde jen položit vatu nad strop, nebo lepit desky zespodu. Psaním se nedomluvíme
Wolfg, nad prkny je nějaká izolace, nevíme jaká. Pak trámky, na nich prkna, lepenka a plech, nic víc… Co teď?
Nechtěl jsem se této diskuze původně účastnit, ale když vidím pomýlenou reakci na dobré a dobře míněné rady Avatárka a Wolfga, musím k tomu něco podotknout. Zkušenosti se zateplováním i různými nátěry i pro extrémní použití, mám ze svého profesionálního působení.
Existují thermoizolační nátěry, ale nejsou určeny na zásadní řešení zateplení domů a bytů.
Doporučuji zateplení a propočet zateplení nechat navrhnout zkušeným odborníkem.
Jeden můj známý si nedal říci a sám si zateplil dům polystyrenem a tenkou omítkou zvenčí. Nedal si propočítat průběh teplot v izolacích a ve zdivu a podařilo se mu odstěhovat rosný bod do vnitřku zdiva. Dříve měl vlhké přízemí domu a dnes má vlhké i první patro.
Právě také zateplování zevnitř domu, je obzvláště ošidné a je proto nutné vše pečlivě předem propočítat.
Pro návrh zateplení, je nutné mít výkresovou dokumentaci domu, znát použité materiály zdiva, jejich tloušťky, izolace mezi základy a zdivem, tloušťku a skladbu stropů, parametry střechy, parametry vestavěných oken, umístění stavby, atd.
Na konkrétní řešení zde opravdu není místo.
Pane Sovo, a co byste poradil mně, prosím? Pavla
Milá Pavlo, platí to, co napsal Wolfg. Opravdu je těžké zodpovědně radit bez posouzení na místě, nebo alespoň bez výkresové dokumentace stávajícího stavu domu. Teda rozměry a skladba stropu, teploty nad stropem, je-li tam půda nebo další byt, apod.
Pane Sovo, jak jsem napsala, žádná půda, trámky nějaká izolace a lepenka a plech, konec. Můžu zespod nalepit polystyrenové desky? Pavla
Pane doktor, neni mi dobře, povídejte jak se vyléčím. Přesně takové jsou otázky kolem zateplení. Připadám si jak v pomocné škole.
Projekt na částečné zateplení stojí tisíce a ŽÁDNÝ projektant nebude nic začínat, pokud neuvidí fakta. Já samozřejmě žádné prachy nežádám, jen malinko pochopení pro věc a to jsou ta fakta. Zato vím móóc dobře, že pokud se někomu něco naservíruje, aniž by tento hnul prstem, ničeho si neváží.
Wolfgu, my už jsme ale starší lidi v důchodu a je nám zima, chceme to tady v domečku do té smrti nějak doklepat. Člověk hůř slyší, hůř vidí, síly odcházejí, jsme udřeni v životě, my bychom už byli rádi za dobrou radu zdarma. Co kdybychom na strop nalepili korek? Pavla
Zázračné tepelně-izolační nátěry
Přiznám se, že mne fascinuje, jak se téma speciálních tepelně-izolačních látek stále periodicky vrací a vždy se najde někdo, kdo nabízí nějaký „zázračný“ nátěr, který v tloušťce několik milimetrů nahradí centimetry pěnového polystyrenu. Vždy se dobře bavím, když čtu internetové diskuze na toto téma.
Zpravidla se jedná o materiál, jehož tepelně izolační vlastnosti jsou dány použitím dutých kuliček (s náplní nějakého plynu) a pojivo má údajně nízkou emisivitu (nevyzařuje dlouhovlné tepelné záření).
Pokud jde o kuličky, tak principielně nemohou být o mnoho lepší než pěnový polystyren (i kdyby v nich byl xenon nebo dokonce vakuum, tak se uplatní tepelná vodivost jejich stěn a pojiva mezi nimi). Pokud jde o nízkou emisivitu, ta se na vnější straně fasády zrovna moc neprojeví, protože venku, kde skoro vždy fouká alespoň slabý vítr, je většina tepla z povrchu stěny přenášena konvekcí (pohybem vzduchu).
Jediná izolace, která může být účinná v milimetrových tloušťkách je vakuum. Na trhu jsou již opravdu k dispozici vakuové izolační panely. Součinitel tepelné vodivosti vakuové izolace se udává λ = 0,004 W/ (m. K). V praxi se počítá se zhruba dvojnásobnou hodnotou, protože vakuum uvnitř může časem degradovat. Při těchto hodnotách je možné použít k izolování stěny na úroveň pasivního domu pouze 6 centimetrů silný vakuový panel.
Pozor tedy na zdánlivě jednoduchá a levná řešení. Je dobré si uvědomit, že pokud by pro zateplení stačil tenký a levný nátěr, tak by se asi už nepoužívaly drahé, objemné a pracné zateplovací systémy.
Z TZBinfo
Budu jen citovat z TZBinfo:
1) 1) V případě použití technologie vnitřního zateplení obvodové stěny je velmi vysoké riziko výskytu kondenzace vlhkosti uvnitř konstrukce v zimním období, kdy vnější teplota klesá na nízké hodnoty. To má za následek, že na vnitřní straně stěny pod izolací dochází ke kondenzaci a výskytu plísní. Toto nastává v situacích, kdy konstrukce nevyhovuje požadovaným hodnotám součinitele prostupu tepla a z hlediska bilance vodních par. Skutečná povrchová teplota na konstrukci musí být vyšší než normou požadovaná nejnižší povrchová teplota (pro těžké obvodové zdivo je tato hodnota 13,57 °C). V praxi to znamená, že posouzení a návrh použití tohoto typu zateplení proto musí být zpracováno odborníkem, aby byla zajištěna správná funkce obvodové konstrukce s ohledem na kondenzaci vlhkosti.
2) Při použití vnitřního zateplení stěny vzniká zhoršený průběh teplot v konstrukci (nedochází k akumulaci tepla do stěny), což má za následek výrazné snížení tepelné stability takto zateplené místnosti. V praxi to znamená, že po zapnutí topného zdroje vytápění dosáhnete rychlého nárůstu teploty v místnosti, avšak po jeho vypnutí rychle klesají povrchové teploty stěn (nedochází k akumulaci tepla do stěny).
Závěrem lze konstatovat, že použití vnitřního zateplení je celkově nákladnější variantou oproti vnějšímu zateplení objektu a používá se pouze tam, kde není možné jiné řešení (zejména u památkových objektů). autor: Ladislav Stupka
Problém je ještě zhoršen v místech tepelných mostů (rohy, špalety oken základová deska). V těchto místech a vnitřních konstrukcích pak často vzniká plíseň a případně u střešních konstrukcí dochází k napadení dřevěných částí konstrukce.
Nejjednodušší současné řešení by bylo pro tebe, Pavlo, nástřik tvrdé polyuretanové pěny přímo na střechu a pak na něj nátěrová hmota s obsahem hliníkového prášku. Je již plno firem, které toto provádí.
Nalepit polystyrénové desky zespodu na strop je ovšem možné, a aby to mělo efekt, tak alespoň v tloušťce 10 cm. Riziko je ovšem, viz výše, ve vlhnutí stropně-střešní konstrukce, se všemi uvedenými následky.
Pane Sovo, děkuji a co když se na strop nalepí korek? Pomohlo by to. Musíme si to udělat pomalu sami, na drahé firmy není a my jsme udření, v životě jsme toho moc už udělali, ale asi to nemá cenu psát, víš, že říká: "sytý hladovému nevěří a zdravý nemocnému taky ne".
Milá Pavlo, korek je také fajn, ale má mnohem horší tepelně izolační nlastnosti než polystyren a také je mnohem dražší. Nejlepší z dostupných materiálů je polyuretanová pěna, je ovšem o málo dražší než polystyren, stačí ale tenčí vrstva, používá se například ve stěnách ledniček, bojlerů atd. Polyuretan pokud je správně namíchán, je také bezpečnější z hlediska požární bezpečnosti, hlavně složení a jedovatosti případných spalin.
Přehled izolačních materiálů
Skupina materiálů Materiál Λ [W. m-1. K-1]
Pěnoplastické látky Pěnové polystyreny 0,35
Extrudované polystyreny 0,030
Pěnové polyuretany 0,027
Pěnové polyetyleny 0,026
Pěněné PVC 0,043
Vláknité materiály Skleněná vlákna 0,038
Minerální vlákna 0,037
Syntetická vlákna 0,065
Ovčí vlna 0,039
Pěněné silikáty Pěnové sklo 0,044
Minerální materiály Expandovaný perlit 0,060
Strusková pemza 0,130
Keramzit 0,110
Materiály na bázi dřeva a Piliny a mineralizované 0,060
přírodních vláken hobliny
Sláma a rákos 0,050
Korek a korkové desky 0,058
Dřevovláknité a 0,092
dřevotřískové desky
Materiály na bázi Drcený mineralizovaný 0,039
celulózových vláken papír
Povšimni si údaje v posledním sloupku. Jde o Λ [W. m-1. K-1] součinitel tepelné vodivosti. Vyplývá z něj, že čím menší číslo, tím slabší vrstva stačí na dostatečnou izolaci.
Takže korku bys musela dát dvakrát silnější vrstvu, než polystyrenu.
Sovičko, děkuji za info a poslala jsem ti vzkaz. Pavla
Marki mlčí, tak doufejme, že přemýšlí proč napadá lidi, kteří jí chtějí pomoci a nic proti ní nemají.
Marki, ne každý je automaticky Tvým nepřítelem. Ju?
Věk: 40
doporucujem termonater CARLEX slovensky vyrobok, mam s nim skusenost a od zakaznikov dobre referencie, je paropriepostny a odraza podla udajov az 80% tepla. ma jednu dobru vlastnost ze sa da v pohode premalovat klasickym primalexom a stale funguje (u inych pripravkoch to nie je az take jednoznacne) z jedneho vedra 5L spravite max 15 m2 v dvoch nateroch, cena je okolo 90-100 € hld kvalita aj nieco stoji, na farby okolo 500 kč určite neverim, to zas neznamena ze vsetko drahe je aj dobre
mrknite produktovykatalog.sk a hladajte termonater.
Věk: 28
no a co tak tekuté tapety, mají tlumit hluk a fungují i jako tepelná izolace
Věk: 26
to fakt má takové tlumící vlastnosti? my bydlíme v paneláku, to by se nám hodilo. )
Věk: 36
jo jo opravdu to tlumí. My jsem také v paneláku a fakt se to zlepšilo navíc to má fungovat i jako tepelná izolace. To nevím protože máme zateplený barák, tak nevím čemu více to přisuzovat. Zkus kouknout sem, je to tady hezky popsané.
Věk: 36
jo pardon ještě ten odkaz http://tekute-tapety.cz/vlastnosti
Věk: 27
Mrkněte se na https://baumit.cz/reseni-kategorie/komponenty-pro-zateplovani mají tam celou kategorii dedikovanou komponentům pro zateplování. My jsme tam nakoupili všechno, co jsme potřebovali. Manžel se o vše postaral, což jsem byla ráda, protože kdybychom měli platit řemeslníky, tak při cenách v dnešní době by nás to asi zruinovalo. : )
Věk: 68
Město:Bojnice
Všetci, ktorí sa vyjadrili uvažujú len jeden spôsob"šírenia" tepla a to "vedením" - uvádzajú lambdu materiálu a potrebnú hrúbku a s tým spojené zateplovanie, ktoré zvýši odpor steny a teda aj menší únik tepla. Nie je teda o čom diskutovať. Ale predsa len je. Ono sa to dá "zariadiť" aj inak. Každý z diskutujúcich pozná tepelnú fóliu v autolekárničke. Tá vôbec nemá hrúbku a nemá ani vysoký odpor pre vedenie tepla a predsa keď do nej zabalíte človeka tak bude v príjemnom teplúčku. Tak ako? veď by mal po čase "vychladnúť". Nevychladne, pretože fólia fyzikálne nepracuje na zvýšení odporu proti prenikaniu tepla, ale naopak teplo "neprijíma" a odráža ho. Takže človek, ktorý dodáva teplo, napriek tomu, že fólia nemá vysoký odpor, toto teplo z prevažnej časti odráža ku človeku a vlastne uchová toto teplo v priestore medzi človekom a fólou. Samozrejme, že časť tepla aj unikne. A základom tenkých stierok a náterov je využitie odrazu tepla od tohto materiálu. Takže náter sa javíako teplý. Teplo odráža a neumožňuje ho akumulovať v materiále steny a podľa zákonov fyziky aj jeho únik. Je jasné, že to nemá taký účinok ako "klasické" zateplenie, na druhej strane to zabezpečí nejaké úspory tepla. Ak by sme zobrali len teplotu v miestnosti dajme tomu 23°C a teplotu vonku -5°C rozdiel je 28°C. Ak však náter odrazí časť tepla a spôsobí akoby zníženie teploty na dajme tomu o 3 stupne t. j akoby v miestnosti bolo nutné dodať o takýto výkon nižšie množstvo tepla tak toto bude "usporené teplo. Je to niečo podobné ako keď máte stenu na juh s oknami a v zime svieti slnko, Cez okno tak isto slnko dodá určiťé množstvo tepla čo sa prejaví na zníženej teplote. Je to o fyzike e nemožno všetko posudzovať len z jedného uhla pohľadu. Áno, klasické zateplenie má význam a umožní úsporu, ale aj odraz tepla prispeje k úspore. Je jasné, že nemožno rátať so 100% odrazu tepla a teda je to nejako ohraničené. Ide len o to, že úspory sa dajú dosiahnuť aj týmto spôsobom a nielen zvyšovaním odporu.