Téma: Jak udělat betonovou podlahu u 100 let starého domu - postup, návod
Ahoj.
Můžete mě prosím poradit, jak udělát podlahu ve sto roku starém baráku bez sklepu? Zdi nejsou odizolované, ani je nebudu podřezavát jelikož jsou z kamene, jen podlahu betonovou. Nevím jaká je skladba.
Moje představa je odkopad zdivo z venku co nejníž vysypat drti a dat tam drenáž. v místnostech pak vykopat hlínu nasypat štěrk, pak 5cm beton nato naskladat izolaci cca15cm nato folie nato 10cm betonu proloženou kari síti pruměr 6cm oka 15x15cm kolem stěn nechat dilataci cca1cm, na to pak kročejovou izolaci a plovoučku,, pujde to tak?? Poradíte prosím??
Děkuji
Jarek = Keraj
(0 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 21995x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Zdravím, Keraj, všecno je dobře, až na tu plovoucí podlahu, z jakého je materiálu? Tím to uzavřete a zdi potáhnou vlhkost. Co to bude za místnost? Nejlépe položit koberec, třeba levnější, zátěžové "Rambo" koberec, aby vše dýchalo. Jinak byste časem měl zespod plovoučky plíseň a musel to "krumpáčem" vykopat.
no mísností v celém baraju,, tojest obyvák,, kuchně, koupelka, ložnice, wc, a chodba,,, ale přece bude dilatovaná ta podlaha od zdí???
Jenže jen jeden centimetr a to není skoro nic, uvidíte, že za pár let bude plovoučka zespod zelená plísní.
Pavli, když se to udělá tak jak má, může být na zemi cokoliv. Takhle by zpesnivěl i ten koberec.
Máme také zrekonstruovaný starý RD. Některé zdi manžel podřezal, odizoloval, podlahy jsou nové, odizolované a přesto, když jsme položili vinilovou podlahu, tak to zespod zplesnivělo. Takže jsme vinil vyhodili a je tam jen zátěžový koberec, jinde dlažba + koberec.
Njn, ale nechci se Tě dotknout, to je nedostatečným vyřešením té vlhkosti.
A kdybych ten štěrk a ty husí krky dal kolem zdí i zevnitř a vyvedlje ven aby to luftovalo, to by nešlo???
Keraj, díry skrz barák nafurt, to také není ono. Je nějaká nová metoda, že se navrtají do zdi trubičky a něčím vyplní a zdi jsou suché. Tuto metodu nyní dělá soused, co koupili také starý barák. Tak až ho uvidím poptám se, my to vyřešili kobercem, aby podlaha dýchala.
Můžeš to udělat takhle a nebo lépe tak, abys měl od skutečně od problémů úplný klid.
Když nechceš podřezávat dům, což u kamene chápu doporučila bych Ti spíš následující postup.
Z venku:
1) okopat v šíři 0,5m, cca 40cm pod základy
2) ve spádu vložit nopovku, zahnout ji do žlabu
3) na dno dát drenážní trubku
4) vložit geotextilii a na ní vrstvičku říčního písku
5) na závěr zasypat šterkem a dál nic, upravit si jej tak, aby vypadal pěkně, ale ničím dalším už nezakrývat
Uvnitř:
1) vybagrovat co nejvíc je to možné
2) vložit v celé ploše elementy iglů 10-12cm, v rohách místnosti samozřejmě průduchy ven
3) vložit geotextilii
4) přesypat štěrkem
5) 2cm nad zem vložit kari síť 6mm, oka 10x10, překládat na dvě oka
6) dát 5cm betonu
7) vložit hydroizolaci (např. IPA)
8) vložit tepelnou izolaci 10-16cm, když ji chceš (vzhledem k iglů stačí 10cm)
9) vložit znovu kari síť 2cm nad zem, 6mm, oka 10x10, překládat na dvě oka
10) dát 5-7cm betonu (10cm je zbytečných)
11) v dilatační spáře použít dilatační pásku z miralonu
12) uložit kročejovou izolaci a samotnou podlahu dle výběru
Věk: 46
Město:staveni 1865
Nejrozumější postup. Další možnost, vnitřky nemusí být vždy z betonu. Dřevo snese hodně a na podkladu z pěnového skla další možnost. Informace na internetu.
Veselka, děkují za radu, ale jak koukám na cenu těch iglu tak to už my nezbyde natu plovoučku Hi,, Hi není nějaka levnějkší varianta,, ja když se zakopu 40cm dolu tak kam vyvedu v rohách to odvětráni když budu zvenku pod terenem???
Já vím, iglů jsou drahá. Jenže to je právě to, lepší stejně spolehlivé řešení, tak aby to nebylo nějaké tzv. provizorium na furt, co jakž takž funguje, neznám.
Samozřejmě existují různé varianty jak je nahradit, takové to "samo domo", ale v tom nejsem kovaná, abych radila jak na to.
Veselka tomu velmi dobře rozumí.
Ještě k tomu zamezení vzlínání vlhkosti ve zdech doporučuji navrtat otvory do zdi šikmo dolů (asi 30 stupňů), těsně pod úrovní terénu. Otvory navrtat z obou stran zdí šachovnicově v rozteči asi 15 cm. Do otvorů se pak několik dní nalévá specielní emulze, na silikonové bázi, několik dní, dokud zeď tekutinu přijímá.
Dříve za mého dědečka se používalo jako izolace vodní sklo a fungovalo to. Vytvoří se tak ve zdi vrstva, která přeruší vzlínání vody. Dědeček tak vysušil celý kostel na jedné vesnici na Vysočině.
Zároveň se vyplatí, pro vysušení zdí, vyvrtat zvenčí vodorovně řady otvorů, které pak překryjeme síťkou. Otvory vrtáme nad vytvořenou nepropustnou vrstvou a otvory ponecháme ve zdi trvale.
Vodní sklo je vodný roztok křemičitanu sodného (chemický vzorec Na2SiO3).
Je třeba mít silnou příklepovou vrtačku a dobrý vrták (průměr asi 3cm).
Doporučuji otvory vrtat ve dvou řadách s posunutím os vrtů. Vzdálenost vrtů cca. 12-15 cm, do hloubky odpovídající tloušťce zdi.
Injektovat lze bud bez tlaku (např. přes PETky) nebo tlakově přes kompresor a hmoždinky - pak vrty nemusí byt ve sklonu, nejlépe vrtat do spár, mezi kameny. Doporučuji rozmístění vrtů konzultovat s někým kdo má zkušenosti, nejlépe se zástupcem dodavatele injektážního roztoku.
Vodní sklo je už překonané (zejména proto, že do zdi zároveň s ním dostanete menší množství soli) v současné době je trend směřující k silikonovým mikroemulzím.
aha objevil jsem na ternetu variantu Solido je levnější než iglu musím to propočítat zatím vám všem děkuji,,
Ahoj všem, děkuji všem i Pan Sova ma dobrej návod,, solido sem propočítávál a sou to pořád neunosné částky takžře čekám další návrhy. Děkuji moc. )
Dík za podrobné rady, čeká mě to samé a taky něco přidám z předchozích akcí.
Jako první je nutné odvést veškerou vodu od baráku. Svody z okapů do kanalizace nebo aspoň někam pryč, případnou spodní vodu do jímky s možností vyčerpání, když není kanalizace. Bez tohoto kroku nemá smysl jakákoli izolace.
Podřezání zdiva je totéž co injektáž silikonem. Funguje, ale! Vzlínající voda se hromadí těsně pod zábranou ještě ve větším množství.
Ad IGLŮ. Existují plastové palety s vysokou únosností, jsou vzdušné a ročně se jich vyhodí mraky do odpadu
Ahoj, někdo mě říkal že stačí rozložit po spodku podlahy drenážní trubky vyvest je ven, vše zaspat štěrkem pak nasledně beton, styropor a zase beton proloženy kari síti,, hlavně prej neizolovat lepenkou,,, Tak co vy nato?? ,, Dik jarouš
Věk: 25
Dobrý den,
Otčím koupil před lety starý barák a vyvedl jeden konec husího děrovanýho krku ze zdi u země ven obtáhl sním celou místnost kolem zdi a druhý konec vyvedl půdou v zimě tam je vidět rampouch takže to funguje, nicménně říkal že příště by to protáhl přes celou místnost klikatě aby to větralo ještě lépe. Pak jen zasypal štěrkem a na to polyš a beton. Je to cca 5 let a zdi jsou suché.
Věk: 35
Město:Morava
Dobrý den Pavle, my jsme řešili něco obdobného. 1 pokoj je bez izolace (nyní plesnivý po 2 letech od rekonstrukce) druhý po izolaci a je ok - takže nutno zdi izolovat - my jsme použili navrtání děr popis pana Sovy, lili jsme tam Dicosol (dle návodu) a dnes jsou zdi suché a podlaha taky.
Pokoj, kde jsme si mysleli, že to nebude netné nyní v létě budeme celý překopávat a navrtávat. Jen odizolovat podlahu nestačí.
A jinak - místo těch iglů stavebnic se to dá řešit poskládáním starých cihle - na netu stavby svépomocí toho najdete na toto téma spoustu.
Věk: 40
Město:Brno
Ahoj Jarku, možná ti pomůže video: http://www.betonove-podlahy.eu/video
Jinak máme podobný problém, hlavně s vlhkostí…opravdu pomáhá navrtání a následné vyplnění děr, speciálním materiálem. my máme zdi ještě vepřák.