Téma: Barva na skříň - patří do oblasti DEKORATIVNÍ MALBA?
Uživatel: HandyMan
Ahoj,
myslíte, že barva na skříň spadá do kategorie “dekorativní malba“?
(0 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 2338x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Asi jsem se na tabletu překlepl, mělo to být v kategorii "Byt, dům, bydlení"
Nevím, jakou myslíš barvu. Pod pojmen dekorativní si představuju něco, co není natřeno hladce jednou barvou.
No já nejsem žádný myšlenkový gigant, ale dycynky jsem si myslel, že barva na skříň patří do kategorie barva na nábytek. Nebo jsem blbě pochopil dotaz.
No já právě nevím Máme doma starou skříň z roku cca 1970 a bílá barva se z ní už olupuje a z toho důvodu teď řeším, jestli na ni ještě mohla být použita olovnatá barva. Našel jsem jenom toto http://www.psp.cz/eknih/1920ns/ps/tisky/T4215_01.htm a nevím, jestli co všechno se rozumí pod pojmem “Dekorativní malba“ (§ 2 Vyjímky) nebo zda od té doby nedošlo k nějaké další úpravě legislativy (např. ve smyslu snížení max. 2% obsahu olova) atd. Fakt nevím, protože navzdory svému nicku nejsem žádný kutil.
Podle normy, která platila a platí i když v pozměněném znění, tak olovnatá barva se nesměla používat na takovéto věci. To znamená skříně, komody atd. Všude tam kde se nedal vyloučit styk s lidmi, zvířaty a popř. s potravinami. Jináč olovo obsahovala pouze základová barva na kov a bylo řečeno na co se smí použít a na co ne. Na tu konkrétní skříň byla nejspíš použita fermežová barva a nebo syntetická.
Díky za odpověď. Psal jsem i do Arniky (mají tam ekologickou poradnu) a tam mi odpověděli, že tato barva olovo obsahovat může, takže jsem z toho teď trochu zmatený.
A ještě, když uz jsem u toho, olovo se do pigmentu prý používalo hlavně u barev žlutých a červených - co takové ty žluté nátěry prahu dveří? (ty pochopitelně nejsou v bytě). Asi taky budou podle olupování staršího data.
Teď jde o to zda se na použitou barvu ptáte kvůli tomu zda je nebezpečná či ne. Pokud by v ní bylo obsažené olovo tak při vysoké koncentraci … ano. Ale z toho nemusíte mít strach, neboť ČSN byly a jsou jedny z nejpřísnějších. Jestli kvůli tomu, že ty dřevěné věci chcete přelakovat, tak Vás to tak nějak nemusí zajímat. Původní nátěr stejně budete muset odstranit až na holé dřevo a při zachování základních bezpečnostních pravidel (k vůli tomu, že máte podezření, že byla použita barva, která by mohla obsahovat stopové množství olova) tak Vám nic nehrozí. Nový nátěr stejně budete dělat z barvy u které žádné nebezpečí nehrozí. Výběr barev, které můžetet bez obav použít je až až. Jsou barvy specielně pro nátěry kde hrozí nebezpečí okusování malími dětmi, potravinové barvy atd. To už záleží na Vaší volbě.
Můj dotaz se týkal hlavně bezpečnosti a případných zdravotních rizik. Hlavně tedy kvůli malým dětem.
Doufám, že Vám odpověď trochu ten problém vysvětlila.
Určitě, děkuji. Jestli jsem to tedy správně pochopil, tak tam nejspíše není žádné olovo a pokud ano, tak v množství, které neohrožuje dětský organismus (? )