Téma: Secalo křupky používají k výrobě palmový tuk a píšou na webu že mají 40 let stejnou recepturu
Ahojte,
snažím se žít zdravě, myslet optimistický a být neškarohlídský, ale někdy je to těžké a někteří lidé mi to kazí. Měl jsem moc rád české Secalo křupky, ale z řepkového tuku přešli na palmový, tedy levnější, ale nezdravý - viz www.palmáč.cz
Jsem zklamaný. I tím, že Secalo dle mého názoru lže, protože změnilo recepturu v tom, že používá levný nekvalitní tuk, ač píše, že má 40 let stejnou recepturu. Jak asi všichni víme, nejde jen o ten tuk, naše zdraví, ale i přírodu, která je kvůli palmovému tuku drancována.
Chjo, peníze vládnou.
Reakce čtenářů
Avi, na jedné straně Tvé zklamání chápu, ale na druhé je úplně jedno jestli používají palmový nebo řepkový tuk, protože řepkový olej je minimálně stejné svinstvo a ještě odpornější kšeft kvůli kterému vymírají zvířata jako jsou bažanti, zajíci a další.
Řepka je aktuálně součástí skoro všeho, je levná a dá se díky ní také ještě víc vydělat např. na benzínu, každý rok se zvyšuje procento, které se do něj přidává.
Svinstvo je pořád svinstvo.
Dovolím si ne úplně souhlasit, řepkový olej je rozhodně zdravější a méně drancuje přírodu. Drancuje téže a to téměř před našimi okny, ale tvorba palmového oleje pro životní prostředí daleko větší zátěží.
Samozřejmě si argumenty rád poslechnu, třeba se mýlím.
Jsem dost v kontaktu se zemědělci a myslivci a řepka je pro nás i zvířata rozhodně velké zlo.
Méně špatnou věci je obsah kyseliny erukové, která je velice nebezpečná. Dnešní řepka je vyšlechtěna tak, aby obsahovala maximálně 2% této kyseliny, což je považováno za bezpečné, ovšem záleží také na celkovém konzumovaném množství, zejména ve spojení s dalšími nebezpečnými látkami v dalších potravinách.
Tou zásadnější špatnou věcí je, že je řepka velmi náročná rostlina a nelze s uspokojivým výnosem pěstovat bez použití pesticidů. Je již dávno prokázáno, že použití pesticidů se ukládá a my je tak konzumujeme. Rovněž i to, že pesticidy ovlivňují i zem atd.
Vzhledem ke své náročnosti by se měla řepka pěstovat na stejném poli nejdříve po čtyřech letech, vhodně prostřídaná jinými plodinami. Bohužel je tak ekonomicky zajímavá, že se to ve většině neděje.
Nelze ani zapomínat na to, že při výrobě biopaliva z řepky a jejím používání vznikají mnohonásobně vyšší emise než z výroby a použití nafty např.
Ať už samotná řepková pole, způsob jejího pěstování nebo spalování či konzumace má mnoho důsledků, které jsou v konečném důsledku špatné. Jednotlivě jde např. o vyšší riziko autismu, kardiovaskulárních chorob, vyhynutí značné populace zvěře jako je srnčí, divocí králíci, koroptve atd. Srnčí umírá zejména protože konzumace řepky poškozuje játra, ledviny, plíce a zhruba 40% jejich populace umírá dlouho a v krutých bolestech. Konkrétní procenta jsou odlišná dle lokality.
Totéž se dá říct v zásadě i o divokých králících atp. , ovšem u nich jde zejména o otravu z chemických postřiků, ovšem tam jde zhruba o 90%. Aby nedošlo k jejich úplnému vymření, jsou vysoce podporována "umělými" odchovy.
Problém palmového oleje/tuku je závažný, ale připadá mi poněkud zcestné zabývat se tím a zároveň ignorovat to, co se děje u nás.
Ať si každý jí to, co sám chce, ale u nás řepkový olej nemá místo. Bohužel některým důsledkům se i tak nelze vyhnout.
Hlavně všechny tyhle hnusy jsou téměř všude: //
Řepkový olej je kvalitní surovinou do kuchyně. Nikoli do auta. V kuchyni je dokonce lepší nežli slunečnicový olej. A dnes (28.10.2016) i senzoricky. Je to díky tomu, že výrobce se naučil odbourávat hořčiny.
Palmový tuk v potravinách by snad také nevadil, ale nejvíce se ho spolu s kokosovým spotřebuje v průmyslu jako palivo. A to je zásadní problém. Ekologie trpí strašným megalomanstvim. Je přirozené tam kde je něčeho nadbytek použití jiným způsobem. Rákos v Brazílii se přemění na palivo a levně a v celku ekologicky jezdí. Ale u nás by kvůli tomu dělali nové rybníky a nechali by zarůst Lipno. Takže já také nekupuji výrobky s palmovým tukem, ale jen pro to že nesouhlasím s jeho způsobem pěstování a použití v průmyslu.
Receptury potravin jsou kapitola sama pro sebe. Když řeknou "nová tradiční receptura" propana krále… COTO JE?
Například Kofila je čím dál menší a taky už je v ní palma.
Psal jsem email do Secalo od kdy používají k výrobě křupek palmový olej (křupky jsem záměrně kupoval kvůli tomu, že obsahovaly ŘEPKOVÝ olej). Nebylo mi odpovězeno.
"Náš zákazník náš pán" v pojetí firmy Secalo "náš zákazník, polibte nám prdelku"
Je třeba utočit takříkajíc na konkrétní osobu, skrze jejího nejbližšího nadřízeného potom o řád. Ne víš. Aby byl prostor pro další útok. To znamená např. email náměstkovi výroby se stížností na tiskového mluvku. Mívá to úspěch. když není adekvátní reakce, tak řediteli divize.
Avi, neúplné pravdy jsou všude. "Používáme 40 let starou recepturu! " ("jen do ní dáváme jiný olej")
"EET je v Rakousku také! Nejen v Chorvatsku." ("jen maji poouze registr. pokladyn bez internetu se týká podniku o obratu nad 150 tis. EUR za rok")
Vše jde do kopru…
Včera (27.10.2016) jsem se díval na Planetu opic z roku 1968 a je to náš budoucí scénář. Ne s opicemi, ale se zničením země. USA, Turek a připosraná Evropa a je to v hajzlu. Ale je to koloběh.