Téma: Virtuální kolonoskopie 3D - cena, ceník, Praha, Brno, bez doporučení, samoplátce
Uživatel: Hana
Věk: 33
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je virtuální kolonoskopie 3D v ČR běžně prováděno, popřípadě, zda kde jej provádějí ve městech Praha, Brno a hlavně v JIhočeském kraji.
Maminka (64) dochází od roku 1998 pravidelně na kolonoskopii, ale velmi špatně je snáší. Má silné bolesti jak přímo při vyšetření, tak i po něm a z každého se dostává 3 měsíce. Při kolonoskopii v roce 2009 se ale nepodařilo prohlédnout střevo celé, pravděpodobně pro nějakou překážku. V roce 2010 absolvovala maminka kolonoskopii pod narkózou (její lékařka ji poslala do Strakonic, protože v ČB se to pod narkózou nedělá), ale ani tentokrát se nepodařilo prostoupit celým střevem a lékař ve strakonické nemocnici napsal do zprávy, že jsou tam pravděpodobně srůsty a že doporučuje provézt irigografii nebo CT kolonoskopii. Na toto vyšetření se ale lékařka zdráhá maminku poslat a doporučuje opakování kolonoskopie pod narkózou v nemocnici v ČB (nechápu, proč jí to tedy neudělali rovnou v ČB a proč jsme museli do Strakonic - nemám nic proti nemocnici ve Strakonicích, vše bylo OK), že se to mohlo za dobu od posledního vyšetření změnit. NIcméně maminka další kolonoskopii opravdu absolvovat nechce, má problémy nejen s gastro, ale také bere prášky na ředění krve (trombóza) a před každým vyšetřením si musí píchat injekce do břicha, což také není žádný med. A tak hledám další možnosti vyšetření, které by ji tolik nezatížilo a narazila jsem na termín virtuální kolonoskopie a budu vděčná za jakékoli informace o této metodě, jejích kladech a záporech apod.
Děkuji moc za odpovědi.
Hana
(4 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 15040x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Přikládám tento článek, snad pomůže.
Lékaři bruntálského CT pracoviště radiodiagnostického oddělení Podhorské nemocnice zavedli koncem března novou metodu vyšetření tlustého střeva tzv. virtuální kolonoskopii. Nemocnice totiž pořídila unikátní software k CT přístroji Philips za půl milionu korun. Lékaři mohou novou metodu využít místo klasického endoskopického kolonoskopického vyšetření, nebo jako doplňující vyšetření při nemožnosti či neúspěchu vyšetření pacienta klasicky pro zúžení střeva, jeho nadměrnou vinutost a podobně. Virtuální kolonoskopie má mnoho výhod, především je méně "nepříjemná" pro pacienty.
Dále nová metoda téměř dokonale zobrazí celý úsek tlustého střeva a zároveň zhodnotí i ostatní zachycené orgány a struktury břicha od bránice až po močový měchýř, umožňuje tedy „screeningové vyšetření". Může proto odhalit další související či náhodně zjištěné patologie.
Co tedy čeká pacienta? Celé vyšetření i s přípravou trvá asi dvacet minut. „Pacienta připravíme stejně jako na klasické kolonoskopické vyšetření. To znamená, že musí být řádně vyprázdněn, lačný a se zajištěným žilním přístupem. Na CT pracovišti po podání látky na uvolnění střevní stěny nitrožilně naplníme postupně tlusté střevo přes konečník vzduchem do pocitu tlaku pacienta. Poté na CT přístroji vyšetříme celé břicho i s podáním kontrastní látky do žíly,“ popsal primář radiodiagnostického oddělení Podhorské nemocnice MUDr. Tomáš Martínek.
Po vyšetření následuje samotné zpracování získaných dat pomocí nového softwaru. „Při dobré přípravě pacienta je tlusté střevo přehledné od slepého střeva až po konečník jednak z pohledu endoskopu, to znamená, že si prohlížíme sliznici střeva po celém obvodu a v celé délce, ale na rozdíl od endoskopisty libovolně dlouho a kdykoliv opakovaně. Zároveň však ze získaných dat můžeme hodnotit všechny orgány dutiny břišní - játra, slezinu, ledviny, hlavní cévy a podobně,“ vysvětlil primář MUDr. Tomáš Martínek.
Při nálezu patologie na rozdíl od klasické kolonoskopie mohou lékaři rovnou zhodnotit i sílu střevní stěny s jejím ohraničením oproti okolí, s postižením okolních lymfatických uzlin a mohou určit také možnost případných metastáz v játrech. „Jedinou nevýhodou oproti klasické metodě pomocí endoskopu je nemožnost odebrání vzorku podezřelé tkáně k histologickému vyšetření pod mikroskopem. Lékaři však mohou na místo nálezu endoskopistu k cílenému odběru tkáně navést a to s přesností na milimetry,“ dodal primář.
Dovoluji si také odkázat na článek o virtuální kolonoskopii
Co se týče Vašeho dotazu, kde se toto vyšetření dělá, tak je to na novějších CT pracovištích, která mají software pro 3D rekonstrukci snímků. Virtuální kolonoskopie na CT je méně citlivá pro změny na tlustém střevě než klasická kolonoskopie. Ale pokud pacient z jakéhokoliv důvodu klasickou kolonoskopii nezvládá, je metodou volby.
Co se týče onoho vyšetření, zeptejte se na CT pracovišti v nemocnici ve Vašem kraji, zda toto vyšetření dělají. Většina nových pracovišť ano, případně si na staré CT přístroje dokoupili software, který 3D rekonstrukci bez problémů zvládá. Důležité také je, aby u monitoru CT seděl někdo, kdo se ve 3D snímcích vyzná a nepřehlédne nějakou abnormitu.
Jinak je příspěvek Veselky dostačující pro odpověď.
Věk: 66
Město:česká třebová
Kde se nejblíže dělá virtuální kolonoskopie
Věk: 40
Dobrý den,
můžete mi někdo poradit, ve které nemocnici v Brně nebo v v Praze se provádí vyšetřeni střev pomocí čipu, v nejkrajnějším případě kolonoskopie při narkóze?
Děkuji
Věk: 53
Město:Příbram
dělá se virtuální kolonoskopie i v Příbrami?
Ještě jsem slyšela a na netu někde četla, že se vyšetřní tlustého střeva dělá pocí čipu. Je to malinký čip, který má v sobě kameru a ten se polkne, tudíš projde celým zažívacím traktem až ven. Pak se z pořízeného záznamu vyhodnotí výsledek. Jen to stojí asi do 20000, - korun. Asi to dělají jen v Brně. Možná někdo upřesní.
Věk: 65
Město:Vrchlabí
Prosím o sdělení v které nejbližší nemocnici se provádí v. k. Děkuji moc za odpověď.
Při klasické kolonoskopii mám velké bolesti při zákroku i po něm /zvracím, aj. /.
S čipem v Brně a možná v Praze.
Věk: 51
Město:Mělník
Dobrý den,
ráda bych absolvovala vyšetření střev pomocí virtuální kolonoskopie. Můžete mi poradit na koho se obrátit? Děkuji
Věk: 35
Fakultni nemocnice v brne
Věk: 64
Město:Nový Šaldorf-Sedlešovice
Cena Virtuální kolonoskopie Brno