Téma: Škodlivost rentgenu u zubaře - jak moc škodlivé je rentgenové vyšetření zubů?
V posledních měsících náhodně slýchávám od přátel a známých, že chodí často na rentgen když je u zubního lékaře, nebo když zubní lékař mu dělá rutinní prohlídku zubů a pod. Samozřejmě, když má člověk zlomeninu a lékař potřebuje udělat rentgen, tak to chápu, že rentgen je potřebný, ale dělat rentgen i několik krát do roka a to jak u zubaře, nebo u ostatních doktorů mi přijde v některých případech zbytečný a z určitého hlediska i riskantní. (vím že je víc druhu rentgenu)
Jaký máte názor na rentgen? Dík.
(0 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 15887x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Jednorázové nebo občasné rentgenování by nemělo zanechat žádné problémy a následky. Určité rizika by mohly vzniknout při velmi častém a velmi silném rentgenování. Při snímkování zubů je nejvíce ohroženým orgánem štítná žláza. Proto se davá pacientům ochranný límec a ochranná zástěra. Zdravím.
Haleluja Ludvíku, zapojil jsi se i jide. To je super.
Lze souhlasit. Velké dávky elektromagnetického záření jsou z CT, proto se snažíme (hlavně u mladých lidí) CT dělat v indikovaných případech a nebo se v rámci prevence onkologického onemocnění rovnou obracíme na pracoviště MR (magnetická rezonance není zdrojem ionizujícího elektromagnetického záření).
Zdravím Vás, tak má milovaná Wikipedie píše totobvykle se za smrtící dávku záření označuje kolem 100 rentgenů za hodinu po dobu několika hodin. Přirozená hodnota radiace v prostředí dosahuje jen zhruba 0,1 rentgenu za celý rok. Takže pokuď nějaký dobrák tenkrát neudělal chybu ve výpočtu a desetinou čárku neposunul omylem zleva doprava, brala bych to jako fakt. Pěkný den
Dávky zubní radiografie a rizika s nimi spojená jsou minimální, srovnatelné ve většině případů s expozicí několika dnů přirozeného záření na pozadí:
"Při zubních intraorálních vyšetřeních dosahují efektivní dávky maximálně jednotek μSv (u radioviziografie cca 1-3 μSv). Při digitálním OPG jde o efektivní dávky 5 – 15 µS, při klasickém OPG 20 – 30 µS. Pro laika jde o abstraktní hodnoty, trochu to může objasnit následující přirovnání. Všichni jsme neustále vystaveni normálnímu záření na pozadí (z přírodních a umělých zdrojů), které dává člověku průměrně asi 2400 μSv každý rok (průměrné hodnoty světa). Lékařské expozice (včetně zubních) toto číslo navyšují. Panoramatický rentgenový snímek (OPG) může být srovnán s účinnou dávkou stejnou, jako 1-5 denní "záření na pozadí", zatímco dvě intraorální rtg projekce jsou srovnatelné s jedním dnem. Dalším příměrem můře být srovnání mezi radiační dávkou v dentální radiografii vůči zvýšené expozici kosmického záření (další vysoce energetická forma záření) : dálkový let z Bruselu do Singapuru znamená účinnou dávku 30 μSv (jako max. hodnota klasického OPG), zatímco krátký let z Bruselu do Atén nabude odhadované dávky přibližně 10 μSv (tj. jako horní hranice dávky intraorálního snímku)."
Zdroj + další odborné info zde:
http://www.jiri-zemen.cz/?strana=caste-dotazy&clanek=1366054930
Osobně si nemyslím, že by rtg vyšetření byla předepisována nadbytečně, alespoň já takovou zkušenost nemám a pokud bych měla názor že ano, nemám problém s tím se sama rozhodnout, zda-li s předepsaným rtg vyšetřením budu souhlasit.
Věk: 35
já osobně považuji rentgen u zubaře za velmi důležitý. několikrát se mi stalo, že zubař na první pohled nepoznal, že mám v zubu kaz. vždy se mi totiž tvoří kaz zevnitř ven, takže když jde vidět, tak už je pozdě, protože mám zub,, prožraný,, . proto se po předešlé zkušenosti snažím zubaře přesvědčit i tím, že se to ukáže na rentgenu. rentgen zabral jen pár minut a zubař pak usoudil, že mám pravdu a vypadal překvapeně, ale odcházel jsem se spraveným zubem. jindy jsem se nechal zubařem přesvědčit že mě tam nemá co bolet, že je zub v pořádku a já chodil pul roku s bolavým zubem. na další pravidelné prohlídce už byl zub tak zničený, že se mi málem bortil při vrtání- zůstaly jen teňoučké stěny, do kterých se pak doktor bál vrazit plombu. RENTGEN MÁ U ZUBAŘE SMYSL
Rentgen považuji za úžasný vynález, který pomáhá. Domnívám se, že jeho přínos je nesrovnatelně vyšší než případná rizika a osobně jsem se nesetkala s tím, že by byl používám nadbytečně.
Ve stomatologii je to zásadní pomocník v léčbě a udržení zdravých zubů, protože mnoho problémů by bez rentgenu zůstalo skryto.
Rentgenovému záření jsem byla vystavena mnohokrát a jsem si jistá, že vždy takové vyšetření bylo oprávněné. Mimo to se běžně používají ochranné prvky jako nákrčníky, zástěry atd. , aby se snížilo riziko záření na citlivé orgány.
Tak mě napadá, že si vůbec nevzpomínám jestli jsem při tom infarktu měla ochranný límec, po celou dobu operace nade mnou běžel rentgen a je mi to v zásadě naprosto jedno. Protože užitek rozhodně převáží případná rizika.
Není RTG jako RTG. Pokud tu hovoříme o rtg záření, které osvítí citlivou emulzi a ta se musí následně vyvolat, tedy klasický snímek, pak jsou dávky záření relativně vysoké. Ale když se jedná o počítačový rtg, kde se záření zachytí na CCD matici (jako v digi foťáku), snímek vidíme jen na monitoru a lékaři si jej mohou snadno posílat, jako jiný obrázek, je dávka záření asi desetinová, což je ohromná výhoda. Obecně platí, že vysoké dávky jsou u takových vyšetření, které trvají dlouho (desítky vteřin) např. rtg ozubení nebo žaludku. Pokud zubní lékař vyšetřuje bez rtg, je to patlal.
Co se týče zubního rentgenu tak mně to dost zaujalo, protože teď už skoro všude u zubaře se pravidelně dělá rentgen, což na jednu stranu chápu, ale pokud se to dělá pravidelně každý rok, nebo i několik krát do roka, tak mně zajímalo zda je to vůbec správné. Na internetu jsem našla taky zajímavé články ohledně rentgenu. Zatím jsem si ještě neověřovala zdroj, ale píšou tam že:
… Už před rokem se však ve vědeckém časopise Acta Oncologica objevila jiná studie, která vypozorovala souvislost mezi rakovinou štítné žlázy a stejným typem rentgenu zubů. Podle ní lidé, kteří podstoupili jeden až čtyři rentgeny, měli dvakrát větší pravděpodobnost výskytu onemocnění než ti, kteří nikdy žádný neměli. Pacienti s více než pěti rentgeny měli riziko zvýšené více než čtyřikrát! Doporučení vědců tehdy znělo: „Zubní lékaři by měli zvážit nezbytnost rentgenování pacientů, zhodnotit případ od případu, porovnat rizika a přínosy a na základě těchto kritérií udělat rozhodnutí a ujistit se, že nebudou pořizovány zbytečné rentgeny.
…
Rentgeny zubů znatelně zvyšují riziko mozkového nádoru
Výzkum ukazuje, že lidé, kteří podstupovali rentgeny zubů často, byli dvakrát tak náchylní k vyvinutí meningeomu. Meningeom je nezhoubný a zároveň nejčastěji se vyskytující nádor na mozku. Objevuje se v mozkových blanách, což jsou vazivové vrstvy obalující míchu a mozek. Mezi jeho příznaky patří bolesti hlavy, zrakové problémy, ztráty řeči a vadná motorika. Těchto nádorů si někdo nemusí všimnout po několik let a bývají odhaleny až při větších velikostech.
Na základě studie lze říci, že metody zubního rentgenu bitewing a panorex zvyšují riziko mozkového nádoru. Pacienti, kteří podstupovali bitewing rentgenování ročně nebo častěji, byli více než dvakrát tak náchylní k propuknutí meningeomu. Při bitewing metodě je rentgenový snímek držen mezi zuby. …
Děti do deseti let jsou nejzranitelnější
Studie také říka, že děti do 10 let jsou nejzranitelnější skupinou, jelikož jsou stále ve vývinu a jejich buňky jsou k radiaci mnohem citlivější. Následkem toho jsou mnohem zranitelnější než dospělí. Děti vystavené radiaci ze zubních rentgenů měli pětkrát větší riziko nádoru.
Více na stránkách:
http://www.naturalmagic.cz/vnejsi-vlivy/68-rentgeny-zubu-mohou-zpusobovat-mozkove-nadory.html
http://www.national-geographic.cz/detail/za-nadory-na-mozku-mohou-rentgeny-zubu-naznacuje-studie-16898/#.VF1VBMnI9co
Věk: 40
Dobrý den. Byla jsem na panoramatickým rentgenovým snímku. Sestřička se spletla ve jménech a zrentgenovala mě 2x po sobě. Můžu mít následky z ozáření? Asi měsíc po tom jsem začala mít problém s krkem a pořád cítím něco v krku a špatně se mi mluví. Může to být následek z toho?