Téma: CT páteře vyšetření - průběh, postup, informace, zkušenosti, diskuze
Uživatel: Mišaela
Věk: 17
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jak přesně probíhá vyšetření CT páteře tedy zvlášť bederní. Stal se mi úraz a brzy mě toto vyšetření čeká, sestřička říkala, že u mě to bude bez přípravy, tedy asi nebudu pít nějakou tu látku si myslím. Ale jinak netuším, jestli mám snídat, určitě sundat všechny šperky si myslím že je nutné, a jaké to je v tom tunelu toho se nejvíc bojím. je nutné být uplně vyslečená?
Prosím někoho kdo má stím zkušenost napište mi o tom co nejvic. Mám strach. Děkuji Michaela
PS: nejsem diabetička a ani neberu trvalé léky.
(1 člověk)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 14978x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
CT (počítačovou tomografii) trošku pletete s MR (magnetickou rezonancí).
CT je elektromagnetické ionizující záření, MR je jen silné magnetické pole.
a) zůstáváte oblečená
b) nemusíte sundávat šperky
c) není žádná specifická příprava, u CT bederní páteře se nepije žádná kontrastní tekutina apod.
d) nejde o tunel, ale o prstenec (nehrozí klaustrofobické ataky)
Děkuji!! Snad to hladce proběhne
Je to presne jak pise Avatarek. Pripvav se, ze to trva asi 15-20minut, kdy se nesmis hybat.
Ale neni to nic hrozneho, zavres oci a budes myslet na neco hezkeho. Nemas se ceho bat.
Tak. Zase to pleteme s MR
CT je blik a de se (cca. minuta). Na magnetické rezonanci vyšetření bederní páteře skutečně trvá asi 15-20 minut.
AVI, nerada bych se mylila, ale moje vysetreni nohy trvalo priblizne 10 - 15 minut.
I muj syn byl na CT ruky a bylo mi receno, ze deti neradi berou, ze musi vydrzet v klidu.
Proto jsem se radeji podivala a nasla tohle:
http://nemocnicevitkovice.agel.cz/oddeleni/rdg/informace-pro-pacienty/ct.html
Tam pisi dokonce, ze se musi vypit kontrastni tekutina.
Ale nejsem lekar a mohu se mylit.
Kontrastní látka se pije (baryová směs) nebo aplikuje do žíly jen při vyšetření trávicího traktu nebo cévního systému (či orgánů). U CT bederní páteře se kontrast nepoužívá.
Co se týče délky výkonu, je to závislé na tom, jak moderní je mašina (v našem špitálu je CT staré cca. 2 roky - nové v roce 2012).
Byl jsem X krát u CT mozku a fakt to bylo blik posun stolu blik posun stolu blik posun stolu … a šlo se. Někdy totiž v rámci své služby v nemocnici doprovázím kritické pacienty na vyšetření, kdyby třeba přestali dýchat nebo měli epileptický záchvat apod. Tak jsem na CT celkem často. I na MR. Tam je to ale vždy na dlouho.
Dik za vysvetleni. Asi to zalezi na pristroji. To moje vysetreni je uz par let zpatky.
Kazdopadne zakladatelka diskuse se nema ceho obavat.
Ano, ta starší CT, tam to trvalo déle. Ty nové mašiny to nablikaj rychle.
Souhlasím, tazatelka se nemá čeho bát. Jen si chránit pohlavní orgány (obzvl. u mladých lidí - a žen především - je to nutnost) protože dávka radiace na CT je relativně vysoká. Ale to by měl uhlídat radiologický pracovník (je za to placený, je to jeho povinnost).
Jen na okraj podotýkám, že zatímco spermie u mužů se tvoří nové a nové, tak vajíčka u žen se vyvinou v dětství a v dospělosti nerostou nová (tzn. až žena otěhotní, tak je to vždy z vajíček, která nosí od dětství)! (pomíjím situaci dárcovství vajíček, kdy žena otěhotní z vajíček jiné ženy) Takže pokud jednou vajíčka ozáříte, je to špatně.
Nebojte se, je to příjemný relax. CT je příjemné, ale ani magnetická rezonance není hrozná - snad jen že je tam větší hluk.
Fanda
Věk: 46
Na CT jsem taky byla krční páteře a taky to trvalo tak 10 min. ? Už si to přesně nepamatuju. Ale je fakt že, na CT není nic hrozného. Na magnetickou rezonanci jsem taky byla-3*, je to horší, hluk a mám fobii z uzavřeného prostoru, ležím tam 20-30min. ale dá se vydržet.
Tak, nevím jestli něco dodat CT na krční míchu by se nemělo dělat. CT je zátěží na nervový systém (míchu) a pokud se dělá na celou krční páteř, je to obrovská radiace, která je velkou zátěží.
Já jako neurolog jsem u krční páteře neindikoval CT už strašně dlouho. Právě kvůli tomu, že krční mícha inveruje všechno distálně (hrudník, břicho, ruce, nohy), tak vždy u pacientů zajišťuji MR. CT krku nedělám.
Jen na okraj podotýkám, pokud teda už někdo absolvuje CT krční páteře, nemělo by se to opakovat - pokud ano, tak s velkým časovým odstupem (třeba za několik let).
Strašně moc bych si přál, aby lékaři mysleli na radiační zátěž svých pacientů u CT. Zatímco u obyčeného rentgenu je radiační zátěž minimální, na tom CT je to velká palba. MR nemá žádnou radiační zátěž, jde o vyšetření magnetickým polem (velmi laicky mikroskopicky jde u MR o neškodné vyrážení iontů vodíku magnetickým polem, kdy se měří potenciál vodíku při návratu na původní místo kde byl).
Avi, vyprávěla mi svého času moje mudr, že s lidmi je strašná potíž. Že když je na takové vyšetření nepošle, mají pocit, že pro ně nic nedělá a i přes vysvětlení se velmi razantně se tohoto domáhají.
Říkala, že často musí svým pacientům sdělit, že dle jejího uvážení není tohoto vyšetření potřeba a jestliže na tom trvají, budou si muset toto vyšetření zaplatit ze svého. Pak teprve ze svého požadavku ustupují a někteří odcházejí k jinému lékaři.
Postup lékařky lze hodnotit jako správný. A výchovný
Kéž by byl, Avi, každý lékař tak zodpovědný a měl takový přístup k pacientům, jako máš Ty. Pro zajímavost jsem se dívala na info o CT na různých pracovištích, a ano, již jsou dnes modernější přístroje CT, ale současně je tam uváděno, že: "Vzhledem k novým technologiím v konstrukci CT přístrojů je radiační zátěž pacienta oproti starším generacím významně snížena, hlavně díky vysoké rychlosti skenování a využití nejmodernějších měřících a výpočetních systémů při vysoké kvalitě zobrazování." (např. tady). Už se tam ale nepíše o tom, že i tak je zátěž při CT vysoká či nezanedbatelná - píše se jen o významném snížení, což je sice hezké, ale… Takže se obávám, že každý lékař (zejména ambulantní neurolog, ne nemocniční) raději MRI nepředepíše a možná v tom hraje roli i cena úhrady pojišťovnou. Předpokládám, že vyšetření MRI je dražší než-li CT. Jinak já také kdysi, asi před 9 lety na CT byla (krční páteř a mozek), bylo to s kontrastní látkou a trvalo to minimálně 15 minut - ještě starší přístroj. A zátěž to teda musela být, protože pak mi cca půl roku pěkně padaly vlasy a musela jsem to řešit u lékaře, ale pak to naštěstí dobře dopadlo, alespoň s těmi vlasy. Co to udělalo v těle, netuším. Doufám, že nic. Pak už jsem byla jen na MRI (cca před 3lety), tak třeba jsou i další lékaři osvícenější
A Tobě, Avi, děkuji, že jsi to tu vysvětlil z pozice lékaře - to jsou cenné informace
Tak jsem vyšetření přežila Tedy trvalo asi 15 minut, nebylo nějak nepříjemné. Jen jsem před CT musela ještě na přání lekaře na RTG, takže jsem schytala zaření 2x… Docela mě děsí, jak tady popisujete (Avatárek), že by se mělo chránit pohlavní orgány?? Jak by to se to mělo udělat?? Jak na RTG tak na CT bylo nutné jít ve spodním prádle. Děkuji všem za odpovědi Michaela
Pohlavní orgány se kryjí olověnými pláty ve formě různých zástěr apod.
Jde o ochranu před tzv. rozptýlenou radiací.