Téma: Coldrex je předražený Paralen - jaký je rozdíl mezi těmito dvěma léky?
Coldrex vůbec není určen na léčbu chřipky, jak vyznívá z textu televizní reklamy, ale pouze proti jejím příznakům. Kýchající lidé na zastávce totiž nemají chřipku, ale virózu, prostě jsou nachlazení. Trápí je rýma, teplota, bolest v krku, bolest kloubů a možná i kašel. Většina lidí tomu říká chřipka, je to ale špatně.
Chřipka je také viróza – protože je způsobena viry, ale je hodně speciální. Můžete ji dostat většinou jen jednou v roce, kdy bývají epidemie, je mnohem nebezpečnější než běžná viróza, častěji se na ni umírá, ale také se proti ní dá očkovat.
To proti rýmě a nachlazení nejde, protože viry, které je způsobují, se mění mnohem rychleji než chřipkové, proto ji můžete chytnout několikrát do roka.
Chřipka se také liší od nachlazení svým průběhem. Obvykle vás totiž doslova porazí, nastupuje rychle, s velkou bolestí hlavy, kloubů a vysokou teplotou – kolem 40 stupňů Celsia. Jen málokdo jí zvládne přechodit, protože je mu opravdu strašně špatně. Kašel nebo rýma se k ní přidružují většinou až po několika dnech.
To běžnou virózu lékaři obvykle popíší jako rinitidu, což znamená obyčejná rýma nebo bronchitida označující zánět průdušek projevující se třeba kašlem. Teplota obvykle nevystoupí výše než na 38 stupňů Celsia.
Jak jistě z poměrně složitého úvodu chápete: chřipka a rýma nebo kašel se mají léčit jinak. Ano mají něco společného – teplotu a bolesti. Jenže ty při chřipce jsou větší. Na bolesti a teplotu pomáhají všechny léky, které v sobě obsahují paracetamol, kyselinu acetylsalicylovou (třeba aspirin nebo acylpyrin) anebo ibuprofen.
Při viróze můžete sáhnou po čemkoli. Paracetamol má například tu výhodu, že nedráždí žaludek. Obsažen je právě i ve zmíněném coldrexu, který se pije jako horký nápoj. Ale pozor, na opravdu velké bolesti například hlavy, které doprovází chřipkové stavy, takový kalibr obvykle nestačí. Je mnohem lepší sáhnout po lécích s obsahem ibuprofenu (například ibalgin nebo nurofen), jelikož tlumí bolest podobně jako paracetamol, ale navíc působí také protizánětlivě.
Je ale ještě další důvod, proč se coldrex na léčbu příznaků chřipky někdy nehodí. Kromě látky na tlumení bolesti obsahuje také fenylefrin (na krabičce je latinský název phenylephrini hydrochloridum), to je látka, která uvolňuje ucpaný nos i vedlejší nosní dutiny a tak usnadňuje dýchání.
Když nemáte rýmu, a to při chřipce obvykle nemáte, takovou léčbu nepotřebujete. Proto ale také coldrex oceníte například při nachlazení. Zároveň utlumí bolesti, teplotu, zlepší pocit ucpaného nosu a ještě dodá 60 mg vitaminu C, který pomáhá zlepšit obranyschopnost těla. Coldrex v tabletách má navíc v sobě i kofein. Ten nejen zvýší efekt léku, ale ještě člověka povzbudí, pokud musí s virózou do práce.
Musíte ale zvážit také cenu. Pět sáčků coldrexu horký nápoj vyjde na více než 80 korun.
Dvanáct tablet paralenu stojí devět korun, kapky do nosu můžete koupit již od 40 korun.
A vitamin C? Ve 100 gramech červené papriky je 160 mg vitaminu C. Proč sahat k syntetice, když můžeme mít přírodní?
A nebo zvolte přírodní cestu - typy na byliny na nachlazení a chřipku.
Reakce čtenářů
jasna reklama, to vypada na blok doktore
z ceho by ti zlodeji co vyrabeji coldrex a tomu podobne sracky zili? 90% tech dnes (19.12.2016) nich super zazraku v lekarnach je podvod, dodaji ti jeden vitamin v minimalnim mnozstvi a dojebou deset dalsich veci
Je to antireklama Nekupujte Coldrex, kupte Paralen za pár kaček
Nebo si dejte bylinný čaj, protože s virovými infekcemi stejně tělo bojuje po svém. Ale je pravdou, že paracetamol uleví. To nepopírám.
pokud na me neco leze tak vzdycky beru paralen, takove ty sracicky jako coldrex a jine zazraky v sacku nebo treba ibuprofeny na kazdou bolet neberu
teda vzdycky no, beru ho tak jednou za dva roky ale narozdil od tech co berou tabletky na kazdy prd mi ten paralen zabere kdyz ho vezmu
Souhlas Avi, díky za takový obsáhlý popis.
Dost mě iritiují lidé, kteří mají virózu a pořád melou o tom, že mají chřipku.
Já bych akorát k tomu řekla navíc to, že proč si brát lék, který sráží teplotu (pokud není teplota život ohrožujíící), když zvýšení tělesné teploty je pro boj těla s nemocí to nejlepší.
Jednou jsem si na doporuceni koupila Coldrex horky napoj. Pak jsem si precetla slozeni a hned jsem videla, jak jsem se nechala napalit!! Kdyz si udelam doma caj s citronem a vezmu Paralen, mam to za tretinovou cenu!
Jedina vyhoda je, ze treba na cestach nebo v kancelari, je to snadna priprava.
Když si vezmeš Paralen, nemusíš ani vařit vodu
Nevím, jestli i u nás, ale prodává se dokonce "paracetamol", protože i u Paralenu platí člověk za značku. Viděl jsem to prodávat ve velkém balení v zahraničí.
Prostě to chce koukat na účinnou látku - Paralen, Panadol, Coldrex a spoustu dalších mají právě paracetamol.
Já upřednostňuji kyselinu acetylsalicylovou (Aspirin, Acylpyrin) mimo jiné i proto, že u paracetamolu při předávkování (které, bohužel není úplně ojedinělé) hrozí poškození jater. Na druhou stranu i kyselina acetylsalicylová má svoje rizika, ale pro mne menší.
ASA (acetylsalicilová kyselina) je fajn, akorát pokud máš rýmu a pustí se Ti krev z nosu, už to nezastavíš, protože snižuje srážlivost krve.
Na poškození jater paracetamolem bys potřeboval šufan plný Paralenů
Ibalgin (účinná látka ibalginum) má podobný účinek jako ASA, tedy také bohužel snižuje srážlivost krve. ASA a Ibalginum (a ketoprofenum ad. ad. látky) spadají do skupiny NSA (nesteroidní protizánětlivé léky) a jako takové všechny mají vliv na srážlivost krve.
Dávám přednost tomu Paralenu - snižuje teplotu a řeší i bolest. Prostě pro mě klasika.
Z tohoto téma jsem se konečně poučila proč mi nezabíral Coldrex. Díky moc. Brzy se to bude hodit až přijdou nachlazení a chřipky.
Paracetamol najdete v paralenu, paracetamolu, panadolu, ale i v horkých nápojích, jako je coldrex nebo vicks hot drink. Ibuprofen pak v ibalginu nebo třeba apo-ibuprofenu a nurofenu. Obě dvě tyto látky mají omezené působení a ve chvíli, kdy dávky zvýšíte více, než je doporučováno, mohou se objevit vedlejší účinky. Proto si dávejte pozor, jaké složení má lék, který užíváte, kombinace léků mohou vést k předávkování.
Pozor na Paracetamol: „Při předávkování hrozí závažné poškození jaterní tkáně a dochází k akutnímu selhání jater. Těžké otravy se musí nakonec řešit rychlou transplantací jater, jinak by skončily smrtí, “ potvrzuje doktorka Vaňková. Ještě větší nebezpečí představuje kombinace paracetamolu s alkoholem. To platí i v případě, pokud si tabletky s paracetamolem někdo naordinuje, aby zahnal bolest hlavy při kocovině.
„Při užívání paracetamolu bychom se měli vyvarovat konzumaci alkoholických nápojů, které v reakci s touto látkou způsobují vznik toxinů v játrech. Podobně se chová i velké množství kofeinu. Tablety se doporučuje užívat po jídle, “ dodává internistka, podle níž se v běžných dávkách může objevit i alergická kožní reakce.
Zdroj: http://ona.idnes.cz/paracetamol-predavkovani-jatra-d3l-/zdravi.aspx?c=A151009_093358_zdravi_pet
Neměli bychom zapomínat na to, že tyto léky chřipku neléčí, ale pouze tlumí její příznaky. Proto si dopřejte klid na lůžku, alespoň týden, poté ještě chvíli dodržujte klidový režim. Udržujte správným jídlem acidobazickou rovnováhu těla. Zásobte se dostatkem vitaminu C a dalšími přírodními antioxidanty, pomůžou vašemu organizmu bez vedlejších účinků.