Téma: Příkon spotřebičů při přepnutí na různý stupeň výkonu - např. sporák
zajímalo by mne, jestli je stejný příkon sporáku při zapnutí na různý stupeň. Dík za odpověď.
(0 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 2267x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Myslím si, že u klasického je příkon stále stejný, jen pokud to dáš na jedničku, ohřívá to třeba 10 sekund a pak to třeba 30 sekund vypne (termostat??? ). Pokud to dáš na dvojku, ohřívá to třeba 15 sekund a pak to na 20 sekund vypne, apod.
Pokud to dáš "naplno" (většinou 6. stupeň), ohřívá spirála pořád.
Podobně je to u trouby (příkon při sepnutí topného tělesa je stále stejný), ale tam je určitě termostat, tzn. trouba spíná a vypíná při určité teplotě.
Snad jsem to vysvětlil přehledně
Je to složitější. Záleží na tom, jak je sporák připojen. Kompletní elektrický sporák má příkon i přes 10 kw, což při jedofázi by znamenalo jistič 45 A nebo silnější, což se běžně nemontuje.
Z toho důvodu se sporáky připojují na třífázi, kde stačí i 3 * 16 A. Jenže v některých bytech (typicky paneláky) tříváze k dispozici není, tak mají některé sporáky možnost připojení i na jednofázi (napr. 1 * 16 A, ale může být i slinější) s tím, že sporák je schopen hlídat aktuální příkon, aby nebyla překročena hodnota jističe. Pak dochází k tomu, že když se pustí trouba + plotýnky, nebo více plotýnek, nejdou všechny na plný výkon. Tohle si chce před koupí pohlídat, kolikrát si lidi koupí super hi tech sporák a pak zjistí, že z jeho funkcí využijí minimum, protože to jejich rozvod/jistič nezvládne). Z tohto důvodu mám kombinovaný - nahoře plyn, dole elektřinu.
Některé sporáky mají i tzv. boost funkci, kdy krátkodobě má plotýnka výrazně vyšší výkon.
Některé sporáky s indukcí nebo sklokeramickou deskou mají vícezónové plotny, kdy při nastavení na nižší stupeň je v činnosti jen střed plotny, při nastavení na vyšší stupeň pak i vnější okraj.
Vše záleží na konkrétním modelu sporáku a způsobu připojení.
Ještě doplním - já mám třeba v troubě dvouokrhuhový gril. Takže si můžu vybrat, jestli zapnu "malý" nebo "velký". U malého hřeje jen vnitřní spirála, u velkého i vnější.
Každopádně je to docela alchymie a u malých domácností se vyplatí uvažovat nad plynem a neplatit pak za zbytečně velký jistič, případně se nemuset rozhodovat, jestli můžu pustit zároveň plotýnky, troubu, pračku, rychlovarnou konvici, …
Hodně lidí si to neuvědomuje, ale zejména ve starších bytech na to není dimenzovaná elektroinstalace.