Téma: Jak dlouho trvá vyživovací povinnost manželů po rozvodu manželství
Jsem dlouho rozvedená, cca 8 let. Jsem v důchodu, 9800 kč důchod, režie bytu komplet činí 8000kč. Mám i další platby mimo tuto. Momentálně se mnou bydlí syn, který přispívá na nájemné polovinu. Nezbývá mi absolutně na zdravotní péči, jsem částečně invalidní. Dotaz zní - zda má bývalý manžel s velkým příjmem povinnost nějak mi přispívat. žije sám, nezaložil novou rodinu, já jsem rovněž singl. Děkuji za odpověď, Soyna
Dotaz je zkopírovaný z chatu, kam jej omylem vložila uživatelka Soyna....
Reakce čtenářů
Ale když už jste rozvedená osm let a už nemáte nezletilé dítě, jeho dítě, ve vlastní péči, tak Vám asi nárok na podporu z jeho strany, podle zákona nevzniká. Mohla byste se na něho obrátit jenom z té lidské stránky, poprosit ho výpomoc, jestli by byl ochoten, vzhledem k minulému životu. Musel by se nad Vámi asi slitovat a hlavně chtít pomoci. Ale byl by to v dnešní době zázrak, aby Vám finančně pomáhal, když podle zákona nemusí.
Myslím, že se paní Soyna dočte vše tady...
Povinnost k Vám ale má syn, je to sice divné, že zákon nemyslí na to, že dítě duplikuje manžela, ale je to tak. Počítá se s příjmy všech, kdo jsou ve společné domácnosti a kdyby nebyl, pak by spočítaly příjmy v jeho domácnosti a musel by přispívat stejně.
Bývalý manžel žádnou vyživovací povinnost vůči bývalé manželce v této situaci nemá.
Vyživovací povinnost má syn.
V praxi to znamená, že pokud spolu bydlíte, máte platit společné náklady každý svojí polovinou a jsou-li Vaše další oprávněné náklady vyšší než Váš příjem, má Vám syn platit výživné.
Zákon jasně stanoví i vyživovací povinnost dětí vůči rodičům.
Samozřejmě. Syn přece s Vámi žuje ve společné domácnosti, tak pokud hradí půlku nájemného a jinak NIC, tak je to vyloženě sprosté(zvl.pokud si ještě nechá vyvařovat, prát apod). ´´´´´´´´´Jinak i po rozvodu má manžel/ka vyživovací povinnost v případě, že u rozvodového soudu nepodepsali to, že vůči sobě nebudou už mít žádné požadavky+když je 1 z nich jak ve finanč. tísni a ještě v inv. důchodu.Tohle byl totiž i náš případ.
Jak už psala Leňa, vyživovací povinnost existuje i po rozvodu. Pokud nejste schopna se sama (u)živit, máte právo požadovat po bývalém manželovi, aby Vám přispíval podle svých schopností, možností a majetkových poměrů na přiměřenou výživu. V takovém případě ale musí jít o objektivní neschopnost (u)živit se sám. Pokud jsou Vaše příjmy nízké, můžete si zkusit také zažádat o nějaké dávky - např. o příspěvek na bydlení a pokud syn ještě studuje, tak také o přídavek na dítě.
Teď jsi mě trochu překvapila...myslela jsem, že ta povinnost je jen do tří let od rozvodu?
Tříletá lhůta se týká případů, kdy o výživné žádá ten z manželů, který se na rozvratu manželství převážně nepodílel a kterému rozvodem vznikla újma. Jde v podstatě o jakousi sankci za rozvrat manželství, odškodnění za psychickou újmu. V tomhle případě tam je ta tříletá lhůta, ve výše uvedeném případě tam zákonem stanovená lhůta není.
Díky, jsi hodná, žes to uvedla na správnou míru... jak vidíš, jsou kolem toho nejasnosti.
všem velmi děkuji. Je to tak, že syn začíná pracovat po skončení studia. Je filmař OSVČ a prakticky má zatím minimální příjmy. Práci si musí hledat sám a u filmu a v tv jsou tyto profese vesměs obsazeny protekčními dětmi režiserů, herců apod. Pokud má nějaký příjem, investuje ho celý do našeho společného bydlení. Nemáme v tom žádné spory, není to typ parazita, naopak. Ale momentálně je situace taková, že nám prostě někdy nezbyde vůbec nic.Je mu 23 let a otec ho na studiích podporoval. Teď mi šlo pouze o to, jaké povinnosti má event.ke mně - pouze ke mně, bývalý manžel. Vaše odpovědi jsou různé, tak nevím. V případě, že bych na nějakou podporu od něj nárok měla, kam se mám obrátit? U rozvodu jsme myslím podepsali jen něco, že si rozdělíme majetek mimosoudně, to jsme bez problémů udělali Hledám práci na kratší úvazek, je to utopie! Děkuji moc
V potaz ber v tomto případě jen odpověď sociální_pracovnice, protože její odpovědi jsou vždy v souladu se zákonem. Snad Ti odpoví ještě na dotaz, kam s tím.... chodívá později večer.
Ohledně určení výživného po rozvodu se musíte obrátit na soud. K řízení o výživném po rozvodu je příslušný okresní soud, v jehož obvodě jste měli s manželem poslední společné bydliště. Pokud takový soud neexistuje, pak je kompetentní okresní soud v místě bydiště žalovaného (Vašeho bývalého manžela).