Téma: Exekuce majetku - vzdání se dědictví ve prospěch syna
Uživatel: Mlýnek
Věk: 49
Město: Karlovy Vary
Prosím o radu. Díky.
Děda (můj otec) odkázal v závěti chatu mému synovi (rok závěti 2003). Zemřel 02/2013 a můj syn bez problémů zdědil. Chata byla právně volná, bez zástavy, exekuce atd. Syn doplatil po dědovi nějaké dluhy a zaplatil i pohřeb, vše v notářském zápisu.
Mě ještě dobíhá poslední dlouholetá exekuce - exekuce z podnikání. Činí teď komplet cca 110.000 Kč (celková suma byla 600.000 Kč). Zatím v pohodě.
Teď mě kontaktovali exekutoři, že prý mě dají k soudu, aby se zrušilo dědické řízení a já zdědil znova polovinu chaty a ta půjde do dražby za 110.000 Kč. Chata má hodnotu cirka 1.500. 000 Kč. Syn už tam má investice, stará se o to…
Já se v dobré vůli vzdal toho dědictví (tzn. uznal závěť svého otce, tj. dědy mého syna), ani mě to s exekutory nenapadlo, navíc když splácím.
Prosím o radu! Už mi z toho hrabe. Chtějí po mě nejdřív vysvětlení, proč jsem udělal tento "závažný" podvod.
Díky za případné odpovědi. Už mám docela strach z těch kur*v exekutorských. Dražit půlku chaty pro nějakého spekulanta -- to by se dědek obracel v hrobě.
(0 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 5365x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Mlýnku, tady právníci, advokáti a exekuční koncipienti nechodí. Za mnohem rozumnější považuju zeptat se přímo exekučního koncipienta (pro kterého je to "denní chleba") na této stránce Bezplatné právní poradny online. Odpoví Ti skoro obratem a máš jistotu, že je odpověď správná.
My ostatní bez právního vzdělání se můžeme jen domnívat, jestli exekutoři můžou napadnout vzdání se (odmítnutí) dědictví ve prospěch Tvého syna.
Na jednu stranu chápu, že jsi naštvaný, ale na drubou stranu chápu i věřitele, kteří čekají, než jim vrátíš co jim dlužíš. Úkolem exekutora je efektivně a rychle vymáhat dluh. Dělá tedy to, co je jeho povinnost. Samozřejmě by se měla zohlednit aktuální hodnota chaty (aby nebyla podhodnocena), pokud by šla chata do dražby.
Předem zdůrazňuji, že nejsem právník, nicméně: Z Vašeho dotazu nevyplývá, zda jste také něco zdědil či nikoliv. Jako syn zůstavitele (Vašeho otce) totiž patříte mezi tzv. neopominutelné dědice a jako zletilému Vám z dědictví patří minimálně polovina vašeho zákonného podílu. Pokud jste se svého podílu zřekl ve prospěch Vašeho syna a odmítl jste dědictví, jehož součástí byl zpeněžitelný majetek, mohli by se Vaši věřitelé u soudu domáhat toho, že odmítnutí dědictví bylo neúčinným právním úkonem. Odporovat je možné právním úkonům, které dlužník učinil v posledních třech letech v úmyslu zkrátit své věřitele. Pokud jste tedy odmítl dědictví, ze kterého byste mohl částečně či zcela uhradit své závazky, lze předpokládat, že věřitelé podají žalobu na neplatnsot tohoto úkonu. Nelze vyloučit ani to, že by na Vás podali trestní oznámení, protože poškozování věřitele je trestný čin.
Doporučuji ale pro jistotu Váš dotaz vložit do Bezplatné právní poradny online, kde Vám odpoví zkušený právník.
Popravdě si také myslím, že v tomto případě bude skutečně odmítnutí dědictví napadnutelné a že se exekutorovi podaří soudně zrušit rozhodnutí notářského dědického řízení.
Socialni_pracovnice má pravdu:
Věk: 49
odpověď pro soc-pracovnici: v závěti byla ta chata pouze na syna, já jsem byl uveden jako náhradní dědic, dále jsem nic nedědil, dům dědy zdědila jeho manželka, moje máma
Děcka okey, všechno beru, o neopomenuntelném dědici vím, ale je tu několik jednoznačných faktů: Bezúhonný občan ČR republiky odkázal v závětgi majetek oblíbenému vnukovi. Měl na to podle zákona plné právo. Já mám relativně dobrou platební morálku. Sice se exekuce vleče, ale nejsem typ dlužníka, který by z 1 000 000 za 10 let splatil 1255 Kč. Navíc hodnota dědictví je značně vyšší než dluh (pozor! dluh sestáva i odměny exekutorům - takže samotný věřitel tam má z toho 110 000 menší částku!!! - ale nevím přesně. ). Zároveň nemůžu upřednostnit věřitele nebo exekutora před zájmy dítěte. Chatu postavil děda pro syna (lovecká chata - oba byli myslivci) a po dostavbě mu ji hned v závěti odkázal. sp
Ano, to se bude líbit spekulantům, kteří příjdou na dražbu. Koupí půlku chaty za 110 000 Kč, tu pak nabídnou synovi k odprodeji za 700 000, nebo tam nějaký jiný spoluvlastník provede k úpravy k zhoršení využitelnosti majetku syna. Dokážu si představit třeba zabnlokování přístupové cesty k pozemku, jelikož někdo určí u soudu že právě tahle patří do 2. ideální poloviny nového majitele.
Mít dluh 1 000 000. tak to neřeším, přemloivám syna a chatu prodáme. Ale mě už běží relativně rozumná suma, která se už nezvětšuje. navíc furt posílám exekutorům měsíčně alespoˇm 1000 nebo někdy i víc (kdysi i po 5000).
Dlužník má vracet, o tom žádná. Ale až zase někdy uvidíte "borce" v Audi A8, zkuste popřemýšlet, jestli právě tenhle frajer nebyl nějaký spekulant s nemovitomstmi napojený na kamarády exekutory a jestli někde právě nedražil za pakatel cenný majetek.
Barevně odlišený text jsou odkazy, na které je potřeba kliknout. Máme to v naší zemičce všecko naruby, to je pravda, ale pokud jste nedědil, možná to ještě není ztraceno. Nedědit a odmítnout dědictví můžou být dvě různé věci, bude lepší se opravdu zeptat u právníků v odkazu.
Věk: 49
Barča: ale já jsem se dědictví zřekl, ne nedědil. Ten rodinný dům je v pořádku, tam dědila manželka dědy. Ale podle jakéhosi ujetého zákona měl být děda povinen odkázat chatu jenom mě. Prý je takto i jeho závěť neplatná. ptal jsem se ale notáře a ten mi to vyvrátil. Ačkoli ale je tu opravdu určitý paragraf, který to říká, že musí dědit v prvé řadě děcka, pokud nejsou vyděděné.
Nějaká právní klička? Do placené poradny (je tu odkaz) jsem už napsal, ale je sobota, tak čekám a řeším to na internetu.
Tomu nerozumím. Děda … čí děda? Váš? Nebo Vašeho syna a Váš je to otec?
Věk: 49
Ale vždyť ot mám vysvětlené nahoře. Můj otec - já - můj syn. Dědek, fotr, kluk. Tři chlapi a jedna chata. Dědek postavil chatu pro synka, odkázal mu ji. Synek ji zdědil a teď napadají, že jsem to celé měl zdědit já. Ačkoli dědictví projelo soudem! Soud to schválil a potvrdil a kluk zdědil. Notářka okey, soud okey… exekutoři se ale vzopuzejí.
Dědek postavil chatu pro synka, tedy vnuka, ne? Kruci, pokud jste napsal do právní poradny, pak byste měl mít jasno i v pojmech. Zbytek bych nechala na právnících, protože jak už je shora někde psáno, sem právníci nechodí a názory laiků Vám v ničem nepomůžou.
Rozumím a Vy zas rozumějte zákonodárcům, kteří už měli dost všelijakého přepisování majetku na kdekoho ve snaze se vyhnout vyrovnání závazkům. Jen škoda, že i v jiných nepravostech nejsou tak zásadoví.
Našla jsem podobný případ, psaný z pozice vnučky.
Mlýnku, bohužel má pravdu sociální pracovnice. Je to přesně tak jak napsala.
Zřekl jsi se dědictví ve prospěch syna a tím jsi se zbavil majetku ze kterého mohl být vyplacen dluh exekutorovi.
Exekutor má nyní možnost a evidetně to i udělá, napadnout tento Tvůj úkon u soudu a ten jej bez pochyby označí jako neplatný (zdědění chaty synem).
Nezpochybňuji Tvé úmysly ani fakt, že své dluhy splacíš, ale tak to prostě je a nemá smysl se nad tím rozčilovat.
Toto je prostě fakt a jedinou možností kdy "hrozí riziko dědění dlužníka v exekuci" je, aby zústavitel ještě za svého života převedl majetek. To se nestalo a tak je třeba se s tím vypořádat. Což jedinou možností aktuálně je, vyplatit dluh dříve než bude uskutečněn prodej chaty.
Což vzhledem k tomu, že jde o nějakých 110.000, - by nemusel být až takový problém. Vím, jsou to velké peníze, ale je to relativní.
Na Tvém místě bych se domluvila se synem, aby tuto exekuci zaplatil a Ty mu dluh budeš splácet.
Věk: 49
Napadlo mě toto: věřitel chce vyprovokovat dražbu, exekutor ne, ale musí ho pslechnout a udělat kroky. Vzal jsem do ruky výpisy exekutora a stálotam toto, jistina věřitele je splacena dávno, cca 4 roky. Čili zanikl samotný dluh. Ze sumy 110 000 je odměna exekutora ještě kolem 21 000. Tak a teď odečtěte a zjistíte, že věřitel navrhuje dražbu 1/2 potencionální podílu (po zrušení dědictví soudem) za cca 750 000 Kč na sumu jeho zybleého dluhu ve formě úroků z prodlení 89 000.
Exekutor dražbu podle jeho osobního vyjádření telefonicky nechce, tomu jedou jeho prachy, má zisk, nevidí problém.
Věřím, že na tuto skutešnost bude možno u soudu poukázat. Spekulace věřitele? Samotný věřitel X má nyní firmu v likvidaci, exekční příkaz k prodeji na nemovitosti i vlastní bydlení (navrhovatel fianční úřad), a má exekuce asi v hodnotě 3 500 000. Díky internete a registře exekucí (nelituju těch asi 300 Kč), díky katastrální webe. díky exekutore, že jsi mi zvedl telefon.
Já se budu kur*a bránit, až bude Země praskat!
K mým rešerším na netu celou noc mi příjemně hrá starý hard rock - Ozzy, Gillane, díky Plante za osvícení během dlouhé noci.
Poučení: hledat řešení!
Škoda, že ji děda , tu chalupu, za života nepřepsal na vnuka…ted´ by to bylo celé bez problémů.
At´ jí syn prodá, dokud´ s ní může manipulovat, bude to tak lepší, páč si jí opravdu za babku koupí někdo na exekutorské aikci, to je fakt.
Věk: 49
Jak to říkal Lenin o webu? Pátrat, pátrat, pátrat? Takže žeby náhlá spekulace věřitele, který se potřebuje finančně dát dokupy? A do té doby mu nevadil můj byt v osobním vlastnictví? A nejednou chatička za 89 000? Synovi pak obratem odprodá svůj podíl za třeba 600 000 a hned máme prachy pro finančák a jiné.
Dneska se dá díky internetu (google earth, katastry, registry, výpisy dokumentů firem. ) hódně pozjišťovat!!!!
A to je moje poslední věc tady. čus lidi
Věk: 31
nezlob se ale Tve reakce tu jenom zhazuji celou poradnu. a tyka se to temer kazdeho vlakna
"pak byste měl mít jasno i v pojmech". to je PERLA od nekoho kto nechape dotaz
autor dotazu to napsal jasne …kdyz nevis tak radeji nepis
Dekujem!!! i za dalsich ktery to jiste oceni taky!
Věk: 31
To byla reakce na uzivatele BARCA http://www. mojestarosti. cz/poradna/barca. html
Věk: 33
Tohle je velmi složitá věc na řešení. Sám jsem si podobnou věcí prošel, když mi umřel táta. Ale cesta ven je. Doporučuji to řešit s advokátní firmou, já sam jsem to řešil s https://www.cikr.cz/sluzby/dedicke-pravo/ a vše šlo hladce a rychle.