Téma: Svěření psychicky týraných dětí do péče - máme šanci?
Dobrý den,
ráda bych se zeptala jestli máme s přítelem šanci na svěření jeho dětí do péče. Děti 13, 9 a 5 let chtějí být u nás. Já mám 4 děti 8, 5 a 6 měsíců. U matky jsou psychicky deptány. Malý 5 let neumí mluvit. Matka nevěnuje pozornost logopedii a o děti ztratila zájem kvůli dceři nového přítele. On i jeho dcera děti odstrkují a psychicky je deptají.
Děti mají poznámky v žákovské že nemají vyprané oblečení do tělesné výchovy - zapáchají. Matka nedělá úkoly ani přípravu do školy. To pouze s dcerou nového přítele. Dětem se vysmívá. Dceři řekla že nemá na víc, než utírat kravám zadky, jejímu břichu říkají jménem otce a že jí dá do zvláštní školy. Malému se smějí že neumí mluvit a on k tomu začal koktat. Starší když si hrajeme tak se i rozbrečí protože to nezná - bojí se prudkých pohybů, a smějí se mu že je tlustý (není), je to astmatik a když mu došel inhalátor řekla že na nový nemá peníze, podotýkám 30 Kč za recept nechala jsem si ho napsat aby ho měl. A to je jen zlomek. Dětem tvrdí že je táta nechce že má novou rodinu. Stále je pryč nebo u tv a o děti se nestará. Děti se nechtějí vracet od nás brečí a chtějí k nám. Máme nějakou šanci? Bojíme se o jejich další vývoj.
(0 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 2296x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Nepočítám že chodí v roztrhaném oblečení, kluk astmatik ale matka mu kouří doma, matka je vydává za nemocné aby měla ošetřování ale ani si jich nevšimne
Milá Janarko,
tak šance - nějaká šance je vždy. Ale čeká Vás celkem složitý proces. Příslušné orgány budou zvažovat, posuzovat a hodnotit, dělat tzv. sociální šetření, kdo co a jak zanedbává a jak z toho ven. Budou se ptát dotčených osob a pak ty střípky dávat dohromady a vydají verdikt. Těch starších dětí, ale pokud se dobře pamatuji tak starších 12cti let se ptají i na jejich názor. Také je bude zajímat Vaše vybavení domácnosti, příjmy, Váš vztah s přítelem, budete procházet různými posudky. No, popřeji Vám štěstí, pevnou vůli, trpělivost. Doporučuji, ale situaci zvážit, zda není pouze chvilková, jak dalece jsou děti ohrožené vlastní matkou, jak vůbec přijmou tak velkou rodinu, zvážit zda jste schopni se všem věnovat v dostatečné míře. Neodrazuji Vás, pouze konstatuji, Věra
Právní dotazy je lépe pokládat ve webu k tomu určeném. Jde o spřátelené stránky - Bezplatná právní poradna online. Dotazy do webu poradny je možné poslat v liché týdny v pondělí po 10. hodině nebo formou online chatu v sudé týdny v sobotu po 9. hodině.
Tento web (www.MojeStarosti.cz) není primárně určen k právnímu poradenství a právníci sem nechodí.
Moc Vám přeji pevnou vůli a trpělivost, aby se děti dostali do Vaší péče. Docela síla, co zde popisujete
Pokud má Váš partner společně s Vámi upřímný zájem na tom se o děti starat, pak to rozhodně alespoň zkuste. Bylo by dobré, kdyby se Váš partner zkontaktoval se sociální pracovnicí orgánu sociálně právní ochrany dětí (tzv. OSPOD) místě bydliště dětí a domluvil si s ní schůzku. Sociální pracovnici je zapotřebí seznámit s tím, jakým způsobem matka o děti (ne) pečuje, partner může rovnou také říci, že by hctěl dítě do své péče a zjistit, zda by sociální pracovnice jeho názor podpořila. Pokud sociální pracovnice dostane takový podnět, měla by situaci v rodině prošetřit - provést v domácnosti sociální šetření, vyžádat si informace ze školy, od dětské lékařky, případně od sousedů apod. Názor a postoj sociální pracovnice je hodně důležitý, protože u případného soudu bude hájit zájmy partnerových dětí a její doporučení bývá pro konečné rozhodnutí soudu velmi důležitíé. Co by mohlo mluvit v partnerův neprospěch je právě to, že žije s matkou čtyř dětí a se svými dětmi by bylo dětí dohromady sedm, což už je opravdu hodně. Sociální pracovnice tedy bude také zkoumat, zda máte dostatečné příjmy, dostatečně velký byt, zda byste zkrátka péči o tolik dětí současně zvládly. Ale každopádně doporučuji OSPOD na zanedbávání péče ze strany matky upozornit.