Téma: Platí biologický otec výživné když dítě adoptuje jiný muž?
Dobrý den,
Už nějakou dobu žiju s partnerem, který má z minulého vztahu 2 děti, je jim asi 5 let. Vztah s jejich matkou trval zhruba rok, vč. početí a porodu. Proč to nedopadlo mě celkem nezajímá. Je zapsán v rodných listech, soudem mu byli vyměřeny alimenty 4tis měs. a zároveň byly stanoveny návštěvy. Bývalá partnerka to samozřejmě nedodržuje, přítel platí (dříve byl dlohodobě bez práce), takže jí i doplatil dluh, resp. my 2. Pro mě není překážkou alimenty posílat, ovšem za podmínky že ona mu umožní styk s dětmi, já o něj až tak nestojím. Je to celkem dost problematické, děti ho vinou matky ani neznají. Takže teď navazovat nějaký kontakt by bylo velice těžké... Jejich matka prý navázala nový vztah, a její parnter chce děti osvojit. K tomu se váže můj dotaz, pokud k tomu dá můj parner souhlas, zbavíme se povinnosti platit alimenty? Jak jsem psala výše, nemám problém platit, ale jen za podmínky že i druhá strana splní své zákonné povinnosti a přestane bezdůvodně bránit styku s dětmi. A další věc, plánujeme svatbu, vlastní rodinu. Já mám řekla bych průměrný příjem, na Prahu, cca 23tis v čistém, bydlíme v mém bytě, který mám v osobním vlastnictví. V případě, že se nedojde k osvojení, a ex-partnerka bude žádat o zvýšení alimentů (což je víc než jasný, náklady jí porostou a je jí jasné, že přítel se má lépe než dříve - i díky mému platu), budou se do toho započítávat i moje mzda? Přítel pracuje na ŽL, a příjem nemá moc vysoký. Dle odevzdaného fin. přiznání mu byla vyměřena nulová daň, předpokládám že i soud z tohoto příp. bude vycházet.
Máme nějakou šanci se bránit, vše nám komplikuje i fakt, že partner je z Ukajiny, má tady trvalý pobyt (než se do mě pustíte, kvůli tomu jí dvojčata neudělal, prostě nehoda) a je mi jasné, že rod. soudy soudí většinou žena a v této zemi se mužům u těchto soudů opravdu nedaří, ještě s ukrajinskou národností....
Budu ráda za odpovědi, jen prosím, dámy pokud jste v jiné situaci (resp. v opačné a vám partner neplatí, tak se do mě nepouštějte, každá strana má dvě mince). Díky!!!
Reakce čtenářů
Když si "cizí" chlap děti osvojí, pak už ten bio otec platit aloše nemusí, ne? Nejsem si tím jistá, někdo Vám v tom tady jistě poradí líp(to je jen můj dojem), třeba soc. pracovnice.. ?
. Podle mě platit asi musí. Nejlepší než dohady bude, když se zeptáte v bezplatné právní poradně. Tady Vám odpoví odborníci
Díky, dle mýho by to tak mělo být a vyživovací povinnost by pak měl "nový" táta. Teda doufám
Pokud dojde k osvojení, pak nebude mít otec dětí žádnou povinnost k dětem. Ale pozor, aby nešlo jen o změnu příjmení dětí, musí jít opravdu o OSVOJENÍ se vším všudy. Pokud ale otec dětí svolení k osvojení nedá, pak ohledně výše vyživovací povinnosti rozhoduje soud a samozřejmě s ohledem na životní standard jak otce, tak matky. Ale přesněji Vám odpoví určitě Sociální_pracovnice, která sem taky chodí a zatím vždycky všem ochotně poradila.
Díky moc, nechci být za mrchu, vím že děti něco stojí, a on zas tolik neplatí, ale říkám si že on by z toho taky "něco" měl mít!
Placení výživného nesouvisí s rozhodnutím o styku otce s dětmi. Tomu se vyhnout a ani tím podmiňovat nedá. Jsou to dvě rozdílné věci a o obou musí rozhodnout soud a pokud si matka neplní svoje povinnosti, musí existovat zas nějaká možnost. Ale to bych nechala na vysvětlení sociální pracovnici.
Pokud by došlo k osvojení (adopci) jiným mužem, otec by nebyl povinen hradit výživné.
Výplývá to logicky z této stránky:
Zrušení osvojení a vliv na výživné, alimenty od původních rodičů
Partner je z Ukrajiny? No tím jste možná měla začít Otázkou jak to mají upravené v zahraničí. Já jsem myslel, že se bavíme o situaci v ČR.
Partner je z Ukarajiny, to ano, a le má tady trvalý pobyt, je OSVČ, platí soc. zdavotko, tzn. má stejné práva a povinnosti jako čech (jen nemůže volit). A ona je češka, takže to spadá do českého práva. On má sice už nárok na české občanství, ale zatím se mu do toho nechce, není důvod.
Aha, tak to "pojede" asi podle českého práva. Nevím, nejsem právník.
Počkal bych co Vám napíše sociální pracovnice, která sem chodí. Na její odpověď bych dal, protože perfektně tady tu problematiku ovládá.
Jak už napsala Barča a Avatárek, pokud by skutečně došlo k osvojení dětí partnerem matky, tak tím zaniká povinnost biologického otce platit výživné, ALE nic není tak černobílé....
Není to příliš běžný postup, protože tím se nová rodina připraví o příjem v podobě výživného a většinou jde o děti právě hlavně kvůli penězům. Mnohem běžnější je, že matka chce, aby děti měli příjmení nového partnera a v takovém případě povinnost biologického otce, platit výživné, trvá.
Pokud biologický otec nesouhlasí s osvojením, tak o tom rozhoduje soud a ten se vždy rozhodne tak, aby z toho bylo "pro dítě" víc peněz.
Styk s dětmi skutečně nelze vázat na placení výživného, nicméně nejsou-li dodržovány, má otec možnost obrátit se na soud a vyžadovat svá práva... Řešení přes sociálku příliš význam nemá. Pokud má být naděje na úspěch, podotýkám pouze naděje, je nutné najmout si dobrého právního zástupce a připravit se na boj, jehož výsledek je víc než nejistý. Matka jistě přijde s mnoha důvody proč děti o styk s otcem nestojí a sociální pracovníci budou bez pochyby stát za ní. Stojí to vůbec za to? Podle mě ne, zvlášť když děti žádný vztah k otci nemají, jak píšeš a vynucením styku se sotva něco změní.
Co se týká pokračování vyživovací povinnosti a vaší případné svatby... mohu říct jen jediné - neberte se a nestěhujte se do lepšího, případně ať si biologický otec drží horší byt, pro případné návštěvy dětí.
Snadněji prokážete oddělené příjmy a nesdílenou životní úroveň. Ty jako partnerka, nikoliv manželka, nemáš povinnost sdělovat soudu své příjmy ani vlastní životní úroveň a tak soud vás nemůže posuzovat společně.
Přestože jsem zastánce tradičního uspořádání rodiny, tak v případě rozvedených otců, jsem striktně proti, dokud je povinnost platit výživné - vše se otočí jen proti vám.
Pokud současný přítel ženy s dítětem chce dítě mít "za svoje", tak si ho osvojí. Dochází k asi 3 soudním stáním rozloženým dle soudu do nějakého období (já znám dobu cca roku a třičtvrtě) společně s biologickým otcem dítěte. Pokud se tento svého biologického dítěte zřekne a nový přítel/manžel si dítě vezme za své, přechází na přítele všechny povinnosti a práva biologického otce. Stává se otcem se vším všudy kromě teda toho, že nebylo dítě počato s ním. A samozřejmě naopak tímto bilogický otec se stává "svobodným" a jako by dítě nikdy neměl čili ani neplatí.
Ale je to běh na dlouhou trať, nesmí projevovat o dítě dlouhodobě zájem apod. Není to šup šup, takže bacha na to, aby si přítel neusmyslel, že za 10 let bude chtít ty děti...
Pokud matka dětí neumožňuje Vašemu partnerovi kontakt s dětmi, není to důvod pro to, aby partner přestal platit výživné. Pokud matka dětí nedodržuje soudní rozhodnutí, může se Váš partner obrátit na oddělení sociálně právní ochrany dětí, tzv. OSPOD, na městském úřadě v místě bydliště dětí a požádat o pomoc příslušnou sociální pracovnici. Následně může podat k soudu návrh na úpravu styku s dětmi z důvodu nedodržování původního rozsudku ze strany matky.
Při určování výše výživného se přihlíží pouze k finančním možnostem povinného rodiče. Výše Vašeho paltu by tedy ani po svatbě neměla mít na výši partnerova výživnhéo žádný vliv.
Pokud jde o souvislost mezi osvojením a výživným, osvojením vzniká mezi osvojitelem a osvojencem stejný vztah jako mezi biologickým rodičem a dítětem. Pokud tedy nový partner matky děti se souhlasem Vašeho partnera osvojí, stane se právně jejich otcem a tím mu vznikne k dětem vyživovací povinnost. Vyživovací povinnost Vašeho partnera vůči dětem pak zanikne, stejně jako veškerá další jeho rodičovská práva a povinnosti.
Já si myslela, že to tak je....
Při určování výše výživného se přihlíží pouze k finančním možnostem povinného rodiče. Výše Vašeho paltu by tedy ani po svatbě neměla mít na výši partnerova výživnhéo žádný vliv.
Tohle bohužel není pravda, protože se nepřihlíží pouze k finančním možnostem otce, ale také k jeho majetkovým poměrům a společná domácnost nebo svatba je v tom případě cesta ke společnému posuzování jak finančních tak majetkových poměrů, neboť existuje-li druhý příjem, otec má vždy dost peněz na vyšší výživné, než by si mohl dovolit platit pokud žije sám. Takže to vliv má a ne zanedbatelný.