Téma: Placení výživného, alimentů při přerušení studia na vysoké škole, VŠ
Uživatel: CHOSE
Věk: 52
Město: FRÝDEK MÍSTEK
Hezký den,
syn (22) přerušil studium na vysoké škole, respektive neukončil bakalářské studium, nyní pracuje brigádně v obchodě. Tyto skutečnosti mi ani neřáčil sdělit. Až v říjnu 2014 jsem se dozvěděl, že neudělal státnice v dubnu pak ani v září. Zajímalo by mne, zda jsem povinen nadále platit výživné k rukám exmanželky, a taky zda měl syn nárok na výživné i v období od května 2014 do září 2014. Pokud mi povinnost platit výživné odpadla, prosím o informaci, od kterého měsíce.
Dále by mě zajímalo, jakým způsobem lze přeplacené výživné dostat zpět - exmanželka nereaguje na korespondenci. Ješte dodatek - musí se syn při přerušení studia přihlásit na ÚP?
Děkuji
(0 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 7639x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Právní dotazy je lépe pokládat ve webu k tomu určeném. Jde o spřátelené stránky - Bezplatná právní poradna online. Dotazy do webu poradny je možné poslat v liché týdny v pondělí po 10. hodině nebo formou online chatu v sudé týdny v sobotu po 9. hodině.
Tento web (www.MojeStarosti.cz) není primárně určen k právnímu poradenství a právníci sem nechodí.
Dotaz byl již ve výše uvedené poradně řešen, klikněte zde:
Věk: 52
díky za všechny odpovědi… syn měl tedy povinnost mi změny oznámit, což neučinil, ikdyž nerad, budu to muset řešit soudně
Já ještě doplním, vzhledem k tomu, že je syn zletilý, náleží výživné k jeho rukám, nikoliv k rukám jeho matky.
Tak tak.
Za prvé od synových 18tých narozenin musíš platit výživné k jeho rukám a ne k rukám manželky.
Čistě teoreticky by Tě syn mohl zažalovat za dlužné výživné za dobu od jeho 18tin, protože od Tebe žádné nedostal.
No to nic, jen že možné to je.
Za druhé, pokud syn nedokončil VŠ, má pauzu, chodí do práce, nemá nárok na výživné, tedy žádné platit nemusíš. Doporučuji Ti však podat žalobu na zrušení vyživovací povinnosti k místně příslušnému soudu (podle bydliště syna), abys to měl tak říkajíc posvěceno.
Výživné studentovi náleží i o prázdninách, resp. do té doby dokud je studentem. Tedy jestliže neudělal státnice v září, studentem přestal být v říjnu.
Výživné se hradí na měsíc dopředu. Tedy navíc jsi výživné poslal v září na měsíc říjen.
Co se týče vymáhání neoprávněně přijatého výživného, máš možnost podat žalobu na vrácení bezdůvodného obohacení (tedy myslím, že se to nějak tak píše). Ovšem prakticky vzato záleží na tom jak se k tomu syn a jeho matka postaví, viz. první odstavec.
Pokud to budou brát tak, že výživné přebírala po vzájemné dohodě za syna, je ok a syn Ti má výživné které jsi zaplatil vrátit.
Ovšem budou-li to brát tak jak to je fakticky a podle zákona, tak Tebe čeká nejspíš žaloba/exekuce na neplacení výživného a o vrácení můžeš žádat/žalovat matku syna, ovšem musel bys dokázat, že to bylo výživné pro syna a ne třeba dar pro ni.
Další věcí je, že jestliže syn znovu nastoupí do školy a bude to bráno jako příprava na budoucí povolání (ne věčný student aj.), tak se znovu vyživovací povinnost obnovuje. Buď se spolu v takovém případě dohodnete nebo si počkáš na to až Tě syn dá k soudu a ten určí jestli a případně jakou vyživovací povinost budeš plnit.
Snad je to srozumitelné.
Pro Boha! Vzdyt je to tvuj syn!! Nezapomen, ze jak se chovas ty k nemu, jednou se bude chovat i on ke svym detem. Bud rad, ze studoval a kdyz mu to nevyslo, hned si nasel brigadu. Jsou i jine pripady!
Trochu velkorysosti by ti neskodilo!! Prala bych ti, aby jste nasli spolecnou cestu k vzajemne komunikaci. Vem kluka na pivo a proberte to. Vzdy je to lepsi po dobrem nez po zlem.
Věk: 52
Lištičko, ano, je to můj syn, ale už přes 2 roky se ke mě nezná. Volám mu, zvu ho na večeře, k sobě domů, nemá na mě čas. Tak jak ho mám vzít na pivo - násilím? Platím mu i mj. dopravné do školy, dostává peníze na narozeniny, vánoce, apod. , a to na jeho vlastní účet. S jeho matkou komunikace možná není, vůbec nereaguje. Ani mi nehodlal oznámit, že skončil ve škole. Jsem opravdu tak dobrý jen pro placení peněz.
Veselko, děkuji, naprosto srozumitelné. Výživné je určeno soudem, strhávají mi ho z platu a vlastně od doby, co to soud určil, platím stále. žádný dar pro ni.
Narozeniny … vánoce … prachy a prachy. A tak se kluk naučil. Peněz je dostatek, něco přivydělá, tak proč by se snažil a ještě něco oznamoval? Myslím, že za těchto podmínek soud vyživovací povinnost zruší bez problémů. Vyplacené peníze bych nechala plavat, ale rozhodně ne ty další.
Lištičko, vidím, že jsi hodně naivní. To, že krev není voda je pravda, ovšem platí to na obě strany. Každému jen tolik co si zaslouží a jeho syn si nezaslouží nic, takže když splní vůči němu svoji zákonnou /ne morální povinnost, je to víc než by syn mohl chtít.
Chose… mj. z toho co jsi napsal o synovi by ses v případě jeho žaloby na znovuobvnovení vyživovací povinnosti, mohl vzhledem k nastalému stavu mohl poměrně úspěšně domáhat jejího zamítnutí pro rozpor proti dobrým mravům. Bylo by to třeba však doložit.
Stejně tak. a to už ani není třeba podávat k soudu, sepíše se pouze notářský zápis… můžeš syna z důvodu trvalého nezájmu o Tebe vydědit.
Neříkám, že to máš udělat, jen, že můžeš.
Chose, tak tohle ja vsechno nevim. A taky nevim, kde se stala chyba mezi vami dvema. Ale stejne si myslim, ze ty, jako dospely rozumny muz, bys mel ke klukovi hledat cestu. Asi mu v zivote taky chybela tatova pomocna ruka.
Na tvem miste bych to resila dohodou a ne po nem vyzadovat penize zpet. Ale potrebne kroky u soudu bych urcite udelala a vyzivne prestala platit.
Doufam, ze vy dva (i kdyz mozna ne ted hned) k sobe cestu najdete.
takove zakony by meli zmenit, platit do 18 let a pak smitec, a ne na nejakeho 22 leteho kona platit a on se bude flakat po skolach