Téma: Opatrovnictví, svěření dětí do péče matky - podmínky a šance
Uživatel: HM
Bývalí manžel je opatrovníkem syna a já dobře vím, že se o něj sám nedokáže postarat, kdybych se od něj odstěhovala. Jde se odvolat, abych byla opatrovník já? On se totiž nedokáže postarat ani sám o sebe, natož o syna. Navíc mě přes něj i vydírá.
A tak se chci zeptat jak mám o syna bojovat a kde nebo jakým způsobem požádat o opatrovnictví nebo svěření do péče mě.
Celou dobu se ani o něj nestaral. Má ho rád, ale staršně ho doma provokuje a dělá mu takové provokativní věci, aby se syn rozčiloval a pak na něj křičí, aby se nerozčiloval. A syn ho přestává mít rád.
Vždycky je rád že dojdu domů a vše my říká, co mu otec dělá. Navíc ještě je spolčený s moji matkou, Chtějí mi syna vzít.
Manžel dostal o de mne 15 procent bytu a ještě má syna v opatrovnictví a takto mě vydírá. Toto všechno mu poradila moje matka, aby mě tak zničili.
Nevím co mám dělat protože vím kdybych se odstěhovala syna bych už nikdy neviděla. Prosím o brzkou radu. Děkuji
Reakce čtenářů
Opatrovnictví a svěření do péče je totéž?
Opatrovník dítěte (jestli to vím správně) může být jen člověk, který není rodičem dítěte. Opatrovnictví je péče, která nahrazuje péči rodičů.
Aby vám tady někdo poradil, musela byste přidat nějaké informace. Z toho co píšete vyplývá, že jste rozvedená a syn byl svěřený do péče otce (nikoli opatrovnictví, jak jsem psala výše). Oba spolu bydlíte stále ve stejném bytě. Vy se chcete odstěhovat, ale nechete, aby syn zůstal v péči otce, ale chcete, aby se odstěhoval s vámi. Je tak?
Nepíšete ale, proč byl syn svěřený do péče otce. To není tak úplně běžná věc. Vy jste s tím souhlasila nebo tak rozhodl z nějakého důvodu soud?
Jak už psali uživatelé přede mnou, opatrovnictví a svěření do péče není totéž. Takže Váš syn byl pravděpodobně svěřen do péče Vašeho bývalého manžela a Vy s tím nesouhlasíte, myslíte si, že by synovi bylo lépe ve Vaší péči. V takovém případě můžete podat k okresnímu soudu v místě bydliště Vašeho nezletilého syna návrh na svěření syna do Vaší péče. Vzory takového návrhu můžete naít k dispozici ovlně na internetu, ale já spíše doporučuji sepsat návrh společně s právníkem nebo sociální pracovnicí orgánu sociálně právní ochrany dětí (tzv. OSPOD). Tu byste ostatně měla o svých plánech informovat. Ona bude ottiž u soudu zastupovat a hájit zájmy Vašeho syna a její názor bude pro soud důležitý. Takže doporučuji nejprve s ní promluvit a zjistit, jak situaci ve Vaší rodině vidí ona a zda by Váš návrh podpořila.