Téma: Notebook nehlásí vybitou baterii - co je špatně?
Uživatel: Fella
Věk: 29
Ahoj,
často používám svůj noťas jen na baterku, nabiju, vypojím. (nebo když vím, že je plná, tak ji vyndávám a mám noťas jen v síti, pokud to zrovna jde).
Pokud je baterka nabitá, nepoužívám kabe ani domal, abych mohla s notebookem manipulovat po bytě, ale když se baterka vybije, systém notebooku mě na to neupozorní, ač dříve to dělal "stav baterie je tolik a tolik prcent, připojte nabíječku", a rovnou flusne a vypne se jakoby "natvrdo", což mi řejmě ničí i jiné věci v notebooku, které jsou důležité pro jeho plnou funkčnost.
Někdy se po takovém náhlém vypnutí načte/znova normálně přes uživatele a jindy zase hlásí "počítač byl neočekávaně vypnut"… "zapnout systém Window klasickým způbosem? "nebo tak nějak atd.
Nevíte v čem může být chyba, že stav baterie nehlásí?
Co může být v mém notebooku špatně?
Děkuji
(0 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 3304x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
V zásadě jsou dvě možnosti:
1. závada v software, ať už přímo v operačním systému, nebo v programu řídícím napájení. Může být také jen špatně nastaven
2. závada v hardware - obvody baterie či notebooku posílají systému chybné informace
pokud je závada v bodě 2, tak s tím prakticky nic dělat nejde, můžeš se pokusit vyměnit baterii, ale jestli jinak vydrží dostatečně dlouho, byla by to celkem zbytečná investice. Pokud je závada v notebooku, tak je z ekonomického hlediska neopravitená (znamenalo by to výměnu základní desky a to se dnes (13.09.2016) rovná půlce ceny nového notebooku)
Pokud je závada v bodě 1 - může pomoci pošťourat se v nastavení. Předpokládám, že máš Windows, tam se tolik nevyznám, já mám na mém notebooku Linux a normálně si mohu nastavit chování systému v případě slabé baterie (tedy od hranice, kdy je baterie považována za slabou v procentech zbývající energie, po chování (jsou zde dva stavy zbývající energie, slabá a kritická) - upozornění, uspání či vypnutí), něco podobného by mělo být i ve windows.
Takže jednou z možností je reinstalace Windows, pokud dříve notebook fungoval správně, měl by opět fungovat jako dříve (není li závada v bodě 2). Jeslti si chceš ušetřit reinstalaci, můžeš si stáhnout nějakou live distribuci LInuxu a spustit počítač z CDčka (či US a pozorovat chování. Pokud to tam bude fungovat, závada je ve WIndows, pokud ne závada je přímo v notebooku či baterii a reinstalace by nepomohla
Věk: 29
Děkuji, mám Windows, zkusím tu reinstalaci, tuším, že to bude asi v tom A uvidíme
Napadlo mě i, zda nemám nějak hodně zabordelený softwear, i přesto, že občas použiji CC cleaner. ale jestli někde není ještě jiný "odpad", nevím jak to poznat nebo jaké programy k tomu ještě mohou sloužit a kde všude noťas vyčistit od softwearového nepořádku. Netuším, zda na to CC cleaner opravdu stačí (? ! )
Reinstalaci Windows bych kvůli takový drobnosti opravdu nedoporučoval.
Vždy, když někdo radí reinstalaci čehokoliv tak se mi ježí chlupy, protože to je ta nehorší rada, co "odborník" může dát.
Otázkou je, jak starý je ten notebook. Notebooky mají životnost zpravidla něco málo kolem dvou let, pak se začínaji rapidně kazit.
Tipuji to spíše na již starou baterku, které dochází kapacita a zde reinstalace Windows není žádným řešením.
Věk: 29
No, jsou mu 4 roky. už je pomalejší. ale spíš když jsem na netu-tak to bude spíš wifi signálem, asi (? ), když na něm dělám něco off-line není to tak zlé Proto si myslím, jestli není ještě nějak jinak zabordelený.
Pomalost bývá často způsobena i vnímáním. Uživatel pracuje na PC nebo mobilu a časem se mu začne zdát, že je pomalejší. Je to tím, že 4 roky jsou dlouhá doba a mnoho aplikací a jiných zařízení se kterými přijde do styku se zrychluje a lidský mozek si na to podvědomě zvyká.
Říkám to proto, že zapnutí nebo vypnutí wifi nemá na rychlost PC člověkem rozpoznatelný vliv.
Wifi jen pouští data z internetu do notebooku. (obdobně jako trubka s vodou do koupelny nemá vliv na rychlost vaření oběda)
Pokud pracuješ v offline aplikacích, tak ty jsou rychlejší z principu, že nemusí čekat na dotahování dat ze serveru.
Nelze proto srovnávat práci online a offline, protože uvnitř PC se probíhají rozdílné procesy.
Jedině že bys poznala rozdíl v té samé aplikaci při zapnuté a vypnuté wifi. To by již bylo určující – ale neuvádíš nic podrobnějšího, takže nelze diagnostikovat.
Abychom věděli lépe odpovědět, musela bys umět popsat to, co je pro Tebe rychlé a co pomalé konkrétněji a jmenované rozdíly mezi online a offline procesy.
Každopádně skutečně platí, že notebooky jsou dobré pro mobilitu ale jejich výkon resp. životnost bývá velice krátká. Výkon je ve stolních počítačích mnohonásobně vyšší a taky mají vyšší životnost.
Například: pro rok 2016 platí, že stolní počítač za 15,000 má lepší výkon než notebook za 40,000.
PS: Jinak tohle není server s primárním zaměřením na problémy s PC, takže více a detailnějších odpovědí, pokud máš zájem, dostaneš třeba na zive.cz v poradně.
Jak jsem psal. Jsou dvě možnosti. Buď je chyba v hardware, nebo v software.
Chybu v hardware odstranit nemůže (pokud to není v elektronice baterky, ale spíše hádám na napájecí obvody notebooku), přeinstalací může odstranit chybu v software. Než se smířit s tím, "že to blbne", nebo počítač vyhodit, tak je vždy lepší to zkusit.
Samozřejmě zkušnější uživatel si nabootuje z nějakého liveCDčka, otestuje, a bude vědět.
Může též být vytnutá signalizace vybité baterky. A to je pouze softwarová chyba.
Ano, to mě napadlo taky - neříkal bych tomu ovšem chyba SW, ale otázka nastavení - a uživatel si to způsobí sám vědomím vypnutím v Ovládacích panelech.
Takže i tohle Fello zvaž, zda jsi to nevypínala.
Ano máš pravdu. Stane se to.
Věk: 29
Díky, i to mě napadlo Nic jsem nevypínala, ale je fakt, že noťas teď nepoužívám jen já, tak je to možný