Téma: Nastane revoluce v peněženkách - varuje podnikatel Evžen Korec
Docela mně zaujal tenhle článek.
Jaký máte názor kdyby existovala jedině bezhotovostní platba? Myslíte že to zavání totalitním režimem? CO VY NA TO?
Chystá se revoluce ve vašich peněženkách. Úplně vás svléknou, varuje podnikatel
5. 9. 2014 17:22
ROZHOVOR Podnikatel Evžen Korec varuje před důsledky bezhotovostních peněz, které si málokdo uvědomuje. Budete prý totálně pod kontrolou a když přijde blackout…
V médiích jste se vyjádřil poměrně zdrženlivě k přechodu na takzvanou bezhotovostní ekonomiku, tedy k úplné eliminaci hotovosti, kterou už některé vlády plánují. Proč?
Celkem nenápadně totiž připravují obrovskou revoluci v našich peněženkách. Objevují se zprávy, že mince a papírové peníze během několika let vymizí v Norsku, že v Izraeli zasedá speciální výbor, který mimochodem řídí šéf premiérova kabinetu, jenž se zaobírá plánem vedoucím k úplné eliminaci hotovostních transakcí v zemi atd. Bohužel se k těmto revolučním krokům nevede veřejná debata. Veřejnost, zdá se, v řadě případů bere zmíněné informace tak, jak jsou jí servírovány. Jako další milník v nezadržitelném pokroku lidstva. Přitom může jít o hodně nebezpečný vývoj. S nedozírnými důsledky.
Proč? Nepřeháníte?
Vůbec ne. Pokud se skoncuje s hotovostní ekonomikou, bude to poprvé v dějinách lidstva, kdy nebude možné provést obchodní transakci tak, aby o ní věděly pouze zúčastněné strany. Záznam o ní vždy bude mít k dispozici nějaká třetí strana. Tak tomu nikdy v historii nebylo – ať už se platilo oblázky, plátnem, dobytkem, zlatem, stříbrem, groši, tolary, bankovkami, korunami či eury ve fyzické podobě, vždy bylo možno transakci provést bez povědomí „třetí osoby“. Nyní to možné nebude.
Vidíte tedy problém právě v tom, že o každé transakci už vždy bude vědět nějaká třetí strana?
Ano, zejména v tom. Platbou za jakékoli zboží totiž každý člověk vysílá signál o tom, jaké jsou jeho preference, o tom, jak majetný zhruba je, o tom, jaké jsou jeho libůstky, posedlosti i závislosti, či třeba o tom, jakou nemocí trpí. To jsou snadno zneužitelné informace.
Ale řada lidí už dnes tyto informace ochotně poskytuje, když používá sociální sítě, platební karty nebo prostě jen webový vyhledávač.
To ano, ale informace takto získané třetí stranou jsou stále poměrně hrubé. Alespoň v porovnání s tím, jaké informace získá třetí strana v bezhotovostní ekonomice. Bude totiž mít informace nejen o tom, co vás zaujalo na internetu, ale přímo o tom, co vás zaujalo natolik, že jste za to byli ochotni zaplatit! A tahle informace nebude kusá, ale kompletní – třetí strana bude znát celý váš pomyslný nákupní košík od kolébky až do hrobu.
Obhájci přechodu na úplnou bezhotovostní směnu ale uvádějí, že to bude celkově výhodné pro celou ekonomiku, že jí to může dodat pozitivní impuls, neboť se transakce zrychlí, zjednoduší a zhospodární.
Bezhotovostní směna bude výhodná zejména pro ty, kdo za přechod na ni nyní tak lobbují. Jde o finanční instituce, často ty obří nadnárodní. Třeba za studií, která informuje o úplném ústupu Norska od hotovosti během pár let, stojí asociace Finans Norge, která sdružuje kolem 200 tamních finančních institucí. Přechod na bezhotovostní směnu pochopitelně uvítají provozovatelé globálních platebních systémů, vydavatelé platebních karet či zprostředkovatelé takzvaných bezkontaktních plateb. Tyhle společnosti a korporace představují právě onu „třetí stranu“. Stranu, o níž vy nevíte nic, zato ona o vás všechno.
Buďte konkrétnější.
Ta třetí strana bude vědět třeba to, který sex shop navštěvujete. Nebo zda máte milenku. Analyzovat lze totiž nejen nákupní data samotná, ale i významnější změny v nákupním chování, které mohou ukázat třeba právě na to, že systematicky „zahýbáte“. Navíc, v případě vyhledávačů nebo sociálních sítí máme ještě stále možnost je nepoužívat. K používání bezhotovostních platebních prostředků budeme donuceni – zákonem. Nebude úniku.
I řadoví občané, běžní spotřebitelé, ale zatím na nové platební systémy přecházejí celkem plynule, bez nějakých „přesvědčovacích kampaní“.
Jistě. Je to pro ně totiž pohodlnější. A na první pohled jistější. Když vám zloděj ukradne platební kartu, není nic nutně ztraceno, prostě ji zablokujete. Když vám ukradne hotovost, s těmi penězi se musíte nadobro rozloučit. Pochopitelně ani stávající kriminální živly nejrůznějších „žánrů“ přechod na bezhotovostní směnu vítat nebudou. Přes tyto viditelné výhody bychom měli vzít v úvahu i nevýhody, ba nebezpečí, která v plně bezhotovostním světě ve skrytu číhají. Možná vymýtíme drobné překupníčky, omezíme černý trh, na druhou stranu však v bezhotovostním světě může vzniknout nová forma kriminality. Kriminality spočívající v kupčení s citlivými osobními daty. S daty, která jsme doposud v celé šíři znali jen my sami. Tahle kriminalita nás zkrátka obnaží. V očích těch, které ani neznáme.
Nemalujete tak trochu čerta na zeď?
Uvažme, že i když k žádnému kupčení nedojde, obnaženi budeme tak jako tak. Ony korporace, ony třetí strany, budou těmi, jež nás úplně svléknou. Svléknou nás a ještě z toho budou nesmírně profitovat. To proto, že takto svléknou další tisíce, ba miliony lidí. Levně získají cenné informace. Levně poznají naši duši, to nejniternější, co máme.
Co tedy navrhujete?
Jsem pro zachování možnosti volby. Ponechejme hotovost. Kdo bude chtít, třeba z důvodu pohodlí, přejít zcela na bezhotovostní směnu, ať tu možnost má. Ale neupírejme zároveň možnost platit hotově. A nejen z důvodu ochrany soukromí, ale z ryze praktických důvodů. Když udeří rozsáhlý blackout, výpadek elektrické energie, s platební kartou nekoupíme ani rohlík…
Zdroj: Parlamentní listy online
(3 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 2462x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Ono to neni jenom o te kontrole, ale taky o tom, ze pokud lidi neuvidi penize na hotovosti, ztrati prehled o tom, kolik jich maji k dispozici a spousta se jich zadluzi. Vzdyt vetsina lidi jsou financni analfabeti, jinak by nebylo tolik zadluzenych a zbankrotovanych lidi.
Jak to chtějí uvést do praxe pro lidi, kteří nevidí nebo jsou jinak hendikepovaní, jsou nesvéprávní a neumí tyto platební karty používat? Já jsem pro zachování hotovosti. Ale mám obavy, že budou chtít lidi očipovat, člověk pak natáhne ruku a bude zaplaceno, bude ošetřen, bude operován, bude jezdit doravními prostředky. Pak zemře a skončí v pytli a ani pes po něm neštěkne.
Pavli, dovoluji si s tebou nesouhlasit - jakmile clovek zemre, nez ho daji do pytle, vyjmou mu cip a prodaji ho dal. Nastane nova era kriminality. Mozna, ze stejne tak, jako se dnes obchoduje s organy, budou lidi odchytavani a bude jim vyriznut chip.
Ahoj Lištiško, tak to mně opravdu nenapadlo. To bude na mně někdo brát důchod celou věčnost.
No prave tady je ten hacek!! Jestli v te dobe, az to zavedou, vubec jeste nejake duchody budou!!
Oni by do toho cipu totiz mohli zabudovat i zarizeni na ukonceni lidskeho zivota ihned po skonceni produktivniho veku!!
No co? Vzdyt zemekoule je stejne prelidnena!!
Lištičko, tak to je hrozné pomyšlení. Vím, že tu nebudu věčně, ale taková poprava? To by přece nebylo legální.
Pavli, to bylo samozrejme mysleno ironicky!! Ale ta myslenka me napadla, kdyz vidim, co se ve svete deje. Lidsky zivot v nekterych zemich neznamena vubec nic! Staci mi zpravy z Ukrajiny a vidim, ze clovek se za cely svuj dlouhy vyvoj vubec nijak nezmenil. Moc, penize, majetek, brutalita, - to jsou bohuzel vlastnosti u lidstva prevazujici. A kdyz si k tomu prectes neco o tom, jak se obchoduje s lidskymi organy, dovedu si predstavit, ze do takoveho chipu se da zabudovat ledacco.
Vem si vynalezy - treba atomovou bombu, jak se da zneuzit. A vedci ji vyvijeli za uplne jinym ucelem.
Dejme tomu, ze vedec vyvijejici ten chip tam zabuduje automaticke davkovani leku, vitaminu atd. Ale pak prijde nekdo, kdo potrebuje zbohatnout! A nestesti je hotove! Je to trochu sci-fi, ale dneska nemuzes vyloucit vubec nic! Takze si jdu prepocitat hotovost v penezence a asi si ty bankovky pro jistotu zacnu sbirat
jj. , jsem taky pro zachování hotovosti.
No s čípováním - to je hudba budoucnosti, možná tak za 20, 50, nebo i 100 let? Třeba se nás to už vůbec nebude týkat, takže já jsem v klidu a i kdyby to bylo zanedlouho, jsem pořád v klidu, protože vím v co věřím …
Z křesťanského pohledu bych řekla: - ano, člověk se nějak moc nezměnil…, ale každý má pořad ještě šanci poznat pravdu. Šance tu pořád je a byla určena na 2000 let, (!! proto pozor - jsme v závěru, jsme tak řečeno před dveřmi a zanedlouho budeme finišovat - může se jednat např. o 20, 50, … let - to nikdo z lidi přesně neví).
Některé věci se nás dotknou, protože se musí naplnit biblické zjevení - (budou to tak řečeno jakoby předporodní bolesti lidstva) a něco už v celosvětové politice pozorujeme teď.
Jinak já jsem v klidu, protože vím komu jsem uvěřila a Ježíš nám říká: Když se to začne dít, napřimte se a zvedněte hlavy, neboť vaše vykoupení je blízko. /Lk 21-28/. O trochu horší to budou mít *vlažní* - tam se z biblického hlediska se bude jednat naplnění zjevení, t. j. o 7 let soužení kde po celou tu těžkou dobu se i oni očistí a uvěří…, takže i oni budou ve finále z toho všeho vytrhnutý ze země …, takže ve finále v tom chaosu a v apokalyptickým stavu tu na zemi zůstanou samotní spojenci antikrista….
Marek 13. kapitola…. o tom dni ani hodině nikdo neví, ani andělé, ani syn, jedině Otec na nebesích…
Celá tato kapitola, kde Ježíš mluví, je o posledních dnech a událostech, které tomu budou předcházet…
jeho poslední slova zní "Bděte."
Jj. , dokonalé to v bibli píše i kniha Daniel = prorocký sen a jeho výklad Nabuchodonozorovi + Janová kniha zjevení ….
Karmelaren, výklad toho prorockého snu z knihy Daniel zasahuje až do dnešní doby a Zjevení Jana na něj navazuje. Myslím jen, že pokud někdo nečetl Bibli, neví a nerozumí vůbec, co ta socha znamená. Já Bibli četla. Ještě zbývá naplnění proroctví, kdy kámen padne na nohy, které jsou z hlíny a železa, a socha padne. Protože ty nohy ji neudrží, tak, jako hlína nedrží pohromadě s železem. Rozumíš tomu také tak?
Napsala jsem to stručně a dnes mi PC ještě pomalu načítá. Musím si na to udělat trochu víc času… / jj. rozumím tomu také tak … /
Věk: 23
Město:Plzeň
Hele za mě je to jasné. Hotovose se musí zachovat. No a pro ty, kteří nechtějí aby si jich státy všímaly tady je třeba krypto směnárna, přes kterou odešlete peníze a nakoupíte třeba anonymní měnu Monero. Nikdo jste ještě o kryptoměnách neuvažoval? Tak to jste na cestě do otrcotví v případě digitálních peněz teda.