Téma: Lidé ohřívají v rychlovarných konvicích zbytečně moc vody (ukazují studie)
Je vtipné, že se snažíme ušetřit peníze např. vytahováním nabíječek na mobily ze zásuvky (odběr kolem 3-5 wattů) nebo zhasínáním úsporných žárovek (odběr cca. 8-20 wattů), což je samozřejmě chvályhodné. Opomíjíme ale opravdové žrouty elektřiny, kterými jsou rychlovarné konvice, které mají odběr třeba i 2200 wattů (takže půl minuty varu je jako by Vám svítila úsporná žárovka několik hodin! ).
Setkávám se s tím u rodiny, ale hlavně v práci (kde kvůli sklenici čaje kolegyně "dokáží" uvařit z nejasného důvodu klidně i litr a půl vody). Nejde jen o peníze, ale i o přírodu (kvůli zbytečnému vaření vody se pálí tisíce tun uhlí a stovky kilogramů jaderného paliva), kterou si tím zaneřádíme.
Rada je jednoduchá - naplňte nádobu (hrnek, sklenice) studenou vodou, nalijte do rychlovarné konvice nebo respektujte rýsku na konvici. Když víte, že máte sklenici 0,3 litru, tak nevařte litr. Jak prosté, že?
Kupujte konvice, kde měrka začíná už u dna a ne až u půllitru.
Reakce čtenářů
To je těžké. Já si přelévám hrníček vody, abych zbytečně na vodu nečekala (mám keramickou konvici a té to trvá). Ale v práci vidím to samé. Na hrníček čaje, nebo kávy se vaří litr i víc. A kdyby to bylo jen to. Začíná to zbytečným svícením a ani vodou to bohužel nekončí.
Na druhou stranu ale čím více budeme šetřit, tím více se bude vše zdražovat. Dodavatelské firmy ty své peníze vždycky chtít budou. Takže pokud šetřit, jedinou motivací bude asi pouze myšlenka na přírodu.
Já si prosím vařím tolik vody, kolik potřebuji. Teda odhadem, hrníček nepřelévám.
Víte o tom, že na instantní nápoje se voda nemusí vařit, ale stačí jen dostatečně teplá na zalití?
Například instantní káva se vyrábí tak, že se uvaří řádně silná káva z mleté kávy a ta se pak zmrazí na led, ten se potom rozemele a voda z ledu se vysublimuje ve vakuu.
Instantní nápoje už jednou uvařené byly a netřeba je teda znovu vařit. To je také úspora energie.
V mnoha rodinách, kam občas přijdu, stále blabotá, v lepším případě rádio, které nikdo nevnímá, tvoří jen zvukovou kulisu, ale většinou i televize, na kterou se nikdo nedívá. Tam také mizí nemalé peníze.
Také na elektrickém ohřevu vody v bojleru se dá ušetřit. Bojler ohřívaný na nižší, ale dostatečnou teplotu má menší ztráty z izolace, protože je nižší tepelný spád mezi obsahem bojleru a okolním prostředím.
Toto již dělá mnoho lidí, ale pozor, jedno velmi důležité upozornění!!! : V bojleru dlouhodobě udržovaném jen například na 40°C, se mohou přemnožit patogenní bakterie a další mikroorganizmy. Proto je nutné vodu v bojleru čas od času ohřát alespoň na 90°C a nechat vodu i v potrubí sterilizovat!!! Znám případ, který jsem se dověděl na jednom školení, že členové rodiny, kteří takto šetřili, onemocněli a jeden člen dokonce zemřel na masivní sepsi celého těla po koupání.
Tak já se přiznávám, já taky z nejasného důvodu vařím hodně vody, ale po přečtení tématu už tolik vody vařit nebudu, už kvůli přírodě.
Tak i kdyby téma oslovilo jen jednoho člověka, tak hurá hurá
Správně - příroda. Přece to tu dětem a dětem jejich dětí nezaneřádíme (ve stylu po nás potopa), viď viď?
Přesně tak, Avatárku, a už jsem se polepšila, když si jdu vařit čaj, nebo kávu, tak si vybavím toto téma a tak se řídím podle Tvé rady, že si naleju do hrnku vodu a pak ji naleju do konvice a uvařím jen tolik vody, kolik potřebuji.
To dělá moje babička, že vaří třeba celý litr kvůli hrníčku. Furt jí to říkám…
Babička žije v době, kdy kilowatthodina stále 0,20 Kčs, teď je to 200x a více víc.
Mě by nenapadlo vařit více vody než potřebuju. K čemu.
No však však. Spíš je to problém žen, co jsem tak vypozoroval. Moje přítulka to taky dělala a doplácíme za elektřinu každý rok víc a víc, tak dostala sprda.
Snažím se ohřívat jen takové množství, co potřebuju, co mám keramickou rychlovarku.
A vodu na kávu (instantní) vypínám ještě než začne vařit, někde jsem to četla, že stačí tak 80° C.
Ale byly doby, kdy jsem taky vařila litr vody na jedno kafe.
Jo jo a tím kafem, nejen že to stačí, ba přímio se to tak má dělat, aby chuť byla co nejlepší
Bohužel jsem si neudělala verifikantní studii, ale když teď zvážím své chování, tak musím připustit, že několikrát /přesné číslo nemám zaznamenáno/ jsem také dala do konvice více vody než jsem jí potřebovala. Většinou jsem se ujistila, že třeba příště jen doleji do požadovaného množství. Většinou /dle mé úvahy/ jsem však do konvice nalila jen požadované množství. Nyní po získání těchto poznatků, které vycházejí ze studie, již budu dbát, aby konvice nepřetékala.
Naprosto souhlasím s Barčou. Čím víc budeme šetřit, tím dražší energie budou. Ovšem peněženka národa je stále tenčí, což je vidět v celé ekonomice. Například do potíží se dostává i firma Stock, která donedávna excelovala se svými patoky. Proto i firmám, jako je ČEZ klesají zisky.
Pro úsporu v domácnosti vezměme kalkulačku. Činnost přístroje s příkonem 1 kW nás stojí cca 5 Kč za hodinu, tedy 8,5 hal za minutu. Zmíněná konvice se dvěma kilowatty tedy sežere 17 hal/min. Ohřívat vodu musíme, tady neušetříme mnoho, ale vaření, žehlička aj. i když žrouti jsou a většinou je nenecháme v činnosti déle než je nutno, nás tolik nestojí. Paradoxně největší spotřebu energie mají zařízení o nízkém příkonu, která však jsou v činnosti stále. Nejen lednice a mrazáky, ale například jedna kontrolní LEDka sežere 200Kč za rok, stejně tak přístroje v režimu stand-by. Přístroje se stále zapnutým displejem, tedy video a jemu podobné, ale i přiblblé konvice, které ukazují teplotu, kávovary, varné desky, mikrovlnky, digitální trouby, pokud jsou displejem opatřeny, stojí kolem 400 až 1000 Kč/rok. Úsporné žárovky berou většinou víc, než štítkovou hodnotu. LED zdroje např. 4W, ve skutečnosti spotřebují 12W. Skutečně drahý je provoz klimatizace a ta nejdražší je v autě. Ze statistiky v SRN vyplývá, že 20% vyrobené energie spotřebují v topném období oběhová čerpadla. Pokud používáme jakýkoli kotel s nuceným oběhem, týká se to i nás.
Na plynu mnoho neušetříme. Novější kotle mají účinnost mírně nad 90% a ta už se zvyšovat nebude. Kondenzační kotle se zdánlivou účinností nad 100% jistě ušetří nejednu stovku, ovšem úspora je vykoupena mnohem vyšší pořizovací cenou.
Snad nejhorší je spotřeba a cena vody. Pokud trváme na důstojném životě a máme na něj právo, i když to nikoho nezajímá, semtam nějakou kapku potřebujeme. Jeden litr za 9 hal. začíná být luxus pro mnohé.
Nebezpečí vysokých plateb není v tom, že si uvaříme, vykoupeme se a k tomu si roužneme, ale v tom strašném součtu všech energií a to všechno násobíme množstvím nebo časem.
Konvici nalévám víceméně vždy plnou, odměřovat hrnky fakt nehodlám, když konvici vyliji, hned dám vařit novou vodu. Jednoduše protože často používám převařenou a odstátou vodu. No a také nehodlám konvici neustále odpojovat od elektřiny, stejně tak jako jí dávat mimo podstavec.
Žádné spotřebiče nevypínám, nabíječku mám stále v zásuvce atd. , to málo co bych ušetřila mi nestojí za to, abych si ve vlastním bytě připadala bych si jako otrok. Spotřebiče slouží mě, ne já jim.
Já tedy ohřívám vody jen tolik, kolik potřebuji. Stejně tak když vařím, používám pokličky a hrnce s dvojitým dnem, které dovaří pokrm bez toho, aniž by pod nimi muselo být do konce horko jak v pekle.
Nedělám to tak ani kvůli úspoře, i když jsem spořínek, ale kvůli přírodě. Voda nám odtéká zbytečně do kanálů, elekřinou se plýtvá a trpí tím naše okolí, příroda.
Vadí mi plýtvání, jakékoli a jednoho dne na to dojedeme.