Téma: Středověká krčma v Dětenicích aneb byli jste se někdy v restauraci nažrat? :D
Byli jste se někdy v restauraci nažrat?
Ahoj kamarádi z MS. Chci se s vámi podělit o svůj zážitek. Jsou prázdniny a žiji se svým zlatíčkem v nejkrásnější oblasti Vysočiny, takže nemáme nouzi o prázdninové návštěvy. Minulý týden byla u nás moje sestra ze Slovenska a vyprávěla zážitek ze starověké krčmy na Slovensku, kde se, mluví velmi jadrně, na tehdejší dobu. Co budeš žrát, co budeš chlastat… sláma na zemi, světlo jenom ze svíček. Tak jsme se vypravili do Dětenic, kde je „Středověká krčma“. A tam jsme se fakt dobře „nažrali“. Velice jsme se tam bavili. Například můj synovec se chtěl podívat do dalších místností, ale šel pomalu uličkou, tak mu číšnice řekla: „Panáčku uhni, vlečeš se jako kravský ocas. “ Nebo jsme řekli, že nemáme čím platit, tak se zeptali mé sestry, „co umíš dělat“. Samo, že sestra jim dala díško a ne malé v Eurech, tak dostali zlaťáky, což komentovali. Překvapilo mě, že vše bylo vysloveno jadrně, ale s humorem, s nadsázkou a nepřekračovalo hranici vkusu. Byli jste někdy v takové restauraci?
(1 člověk)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 3501x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Zdravím Pluto v Dětenicích jsem byl bydlím dokonce nedaleko. Ale jak říkám Dětenice nikdy více. Aby se člověk "NAŽRAL" a ještě u toho dostal vynadáno a za celkem nemalý peníz tak to opravdu stačí jednou. Moje manželka má celkem obstojný nádra, ale když nevěděla co si má dát k pití, číšník HOUKL-DEJ SI ČERNÝ MÁŠ JE MALÝ!! tehdy tam byl program nejaké tanečnice, a platil se vstup. Ne celkem levné jidlo, nějake piti, já nealko nebot jsem řídil, a za večer skoro900kč. Tak jsem se nažral.) )
My jsme se napapali parádně. Pět lidí s pitím za 1700 Kč a to jsme měli dvojité porce. Předem jsme si přečetli recenze na jídelní lístek, a byla to hrůza. Naštěstí jsme byli velice spokojeni. A byla fakt sranda. Protože jsme se chtěli také bavit po víc jak 100 km a s dobrou společností.
Byla jsem tam dvakrát, podruhé na naléhání skupiny, trapné to bylo v obou případech a podruhé dokonce pro jednu členku skupiny, vytažené na kladce ke stropu, i ponížení. O dobrém vkusu mluvit nelze, holka plakala. Drahé, trapné a ti blbci si to ještě užívali. A jako správní burani se pak neuměli ani omluvit, no pod úroveň. Takže jsme jim pár věcí pověděli. Jakože staročeština hm, ale urážet lidi netřeba. A že legrace nemá ponižovat. Ale to je pro některý lidi těžký pochopit.
Já to viděla pouze v televizi a vizuálně to sice vypadalo docela hezky, ale ten slovník, no, hmm, to fakt ne. Navíc mi to čímdál víc připadá jako nafouknnutá bublina, hodně parády, ale jak dalece to odpovídá reáliím, o tom by se asi dalo polemizovat. A ceny odpovídají té nafouknutosti a laciné náhražce něčeho výjimečného. No a to vyjadřování tomu nasazuje korunu. To je fakt lepší koupit si pivo a jít do parku a čekat, než člověka napomenou polcajti .
Asi něco jako rádoby divokej západ Šiklův mlýn . Ale pro děti proč ne.
Není to pro každého. Rypoušku. Také jsem měla obavy, ale bylo to fajn. Nasmála jsem se. Člověk se musí umět odvázat. Pro mě osobně slovník žrát a chlastat se hnusí, ale vžila jsem, se doby našich předků. Šiklův mlýn mám velice ráda. Má svůj šarm. a úroveň. Miluji country a Line Dance.
Na programu jsme nebyli, takže nemůžu soudit, Plamínku. Vstupné jsme neplatili. My jsme se tam byli hlavně napapat, pobavit a fat žrádlo bylo dobré.
Rypoušice to vystihla uplně přesně. Dětenece nikdy více.
Opravdu to není pro každého."Napapat, pobavit a žrádlo" projde jen u někoho. Hlavně to pobavit… jde o to, co pobaví.
Byl jsem také v té Středověké hospodě, v Dětenicích, s Plutem a vzácnou návštěvou. Bylo vlastně přání našich přátel a příbuzných a jednoho mého přítele známého herce, který tam už dokonce jednou byl.
Přečetl jsem si na internetu, když jsem zjišťoval, zda mají otevřeno, i mnoho velmi protichůdných recenzí na jídlo i na program, někdy přímo strašidelných.
Měl jsem obavy, jestli to nebude na mě příliš silné kafe a byl jsem připraven odejít a počkat na přátele v autě.
Nakonec jsem byl příjemně překvapen. Personál opravdu nepřekračoval míru vkusu a úcty k hostům, i jejich psům.
Záleží zřejmě velmi na úrovni momentální směny obsluhy.
Naštěstí "není člověk ten, aby se zavděčil lidem všem". Hospoda má zřejmě své příznivce a také samozřejmě i odpůrce. Nikdo nikoho z nás nenutil, abychom tam šli. Šel jsem víceméně na přání našich hostů.
Nevyhledávám takovýto typ zábavy, ale také si netroufám odsuzovat, protože lidé jsou různí, a některým se to velmi líbí, a v tom je ta krása.
Kdyby byli všichni lidé stejní, o čem bychom se tu, na starostech, vlastně bavili?
Jeden ruský vědec dokonce definoval nutnost existence i hlupáků, protože kdyby byli všichni lidé stejně chytří, jak bychom poznali kdo je chytřejší a kdo hloupější.
Prosím proto jediné, co je nutné pro soužití různých lidí, o toleranci k jiným lidem, názorům, zážitkům atd.
Neodsuzujme lidi, protože jiní prostě nejsou.
Myslím, že zde nikdo nikoho neodsoudil. Pokud udělá něco někomu radost, tak je to to nejdůležitější a proto respektuji jiný vkus ostatních (v různých směrech). Když to udělá službu i jen jednomu člověku, stojí to za to.
Proto nikoho nehaním za to, že poslouchá objektivně nekvalitní hudbu, sleduje nekvalitní filmy či seriály, jí, nosí a dělá něco jen proto, že je to "in" a dělá to většinová společnost, libuje si v kýčích atd. Sama vyžaduji respekt k mým věcem. Čili je třeba se chovat tak, jak chceme, aby se ostatní chovali k nám.
Stejně tak ale není na škodu poukázat na poznatek, který se liší od poznatku jiných, ovšem neznačí to hned odsouzení či pohanění dotyčných. Totéž prosté vyjádření názoru, který je holt přesně opačný.
Pluto, já jsem ve středověké krčmě ještě nikdy nebyla, ale když mi o ní vyprávěl můj starší syn, který to bral vše s humorem a kterému se tam také velice líbilo, tak jsem jen zalitovala, že jsme ji nenavštívili, když jsme byli před lety v Českém ráji na dovolené.
Dětenice je pro mě noční můra. Minulý rok jsme tam zavítali. Jídlo dobré, ceny vyšší, kámen úrazu je ale obsluha. Neurvalá, až sprostá, a to se nám nikomu nelíbilo. Mé sestře obsluha vrazila do židle a místo omluvy nebo přejití to s úsměvem jí řekla uhni krůto seš tu rozcápnutá. A nezůstalo jen u toho. Švagr se zakuckal při jídle a bylo mu řečeno že je jak zachlamstnutej smradlavej vosel a ať se de vyblejt na hnůj. Nebudu trozvádět další nechutnosti.
Nepozvala bych tam už nikoho, ani nepřítele.
Ja tedy zase nechapu, proc tam lidi chodi, i kdyz vedi, co je ceka. Je jasne, ze personal je vyskoleny i co se tyce mluvy nebo chovani - proste je to stredoveka krcma, tak tam nemuzu ocekavat prostredi a personal jako v Hiltonu.
Naopak, to, co tady jini kritizuji, bych povazovala za uzasny smysl pro humor a napaditost personalu. Vzdyt se tam jdu i pobavit a prenest se do stredoveku, a ne jenom nazrat.
A to se v jinych krcmach jeste plive na zem. O tom se nikdo nepsal!
Mne by spis vadilo, kdyby se tam prdelo a smrdelo jako ve stredoveku
Se středověkem to nemá nic společného. Původní mluvě se to nepodobá, on by dneska (17.08.2016) Husovi asi málokdo rozuměl, a sprosté chování se šenkům nepovolovalo. Tohle je taková varianta, jak vyhovět spíše té nejlidovější části populace.
A co se týká záchodů, už v raně středověkých hradech existovaly prevety (odtud české lichotivé označení ty prevíte), nebo li po česku výsernice, takže v době omezení parkánů a hradů vůbec a naopak výstavbě zámků se libosad za účelem snadné defekace rozhodně neprojektoval. Ne, že by to nešlo, nejlépe v anglické části parku.
Přesně tak, Lištičko. Proč tam lidi chodí, když ví, co je tam čeká. Také mě napadlo, že personál musí být vyškolený. Také by mi více vadilo prdění, smrdění a krkání. Příjemně mě překvapil číšník. Zeptala jsem se ho, zdali umí obsloužit i hosty mluvící němčinou. Číšník spustil němčinu jako kulomet. Dokonce jsme dostali Žrádelník a Fresskarte domů.
Já tedy nevím, ale spíše ten smrad by odpovídal středověku, nikoliv mluva. Středověk mě nikdy moc nebral, je moc zidealizovanej šermířskými skupinami a jinými nadšenci a pseudoromantiky, ovšem neznamená, že středověk = sprostá mluva. To mi nejde do hlavy. Ano, lidi logicky byli nevzdělaní, krom mnichů v klášteřích to asi nebyla žádná sláva. Sice to bohužel poukazuje na negativní stránku církevní hegemonie (něco pro pánbíčkáře), ale zase máme díky tomu krásné iluminované rukopisy, katedrály a obrazy s nedokonalou perspektivou aj. Holt to tak bylo…
Sama jsem odkojená spíše na peprnějším slovníku a své plebejské kořeny občas nezapřu, nedělá mi problém "žrát" "grgat" "chlaščet", "vyscat se" (hezky po našem) atd. S kámoškou pořád "ty volujem" a ták. Ale názvy z oblasti anatomie, zvláště tedy té intimní, se mi příčí - toho mám až až a připadá mi hnusná jak z úst kluků tak holek. To je vyloženě vulgární a nevhodné. (miluju též absurdnosti a zesměšňování bez zlého úmyslu, občas to někdo vezme bohužel jako ponížení, celkově zlehčování)
Hrubý slovník, který se očividně používá v "středověké krčmě" je za hranou vkusu i pro lidi, co se jinak blbinám, srandám a vůbec humoru nebrání. A že by tohle bylo primárním znakem středověku, to snad ani ne, ale bohužel svůj dojem přenáší i na ostatní. Pokud chtějí být skutečnou střed. krčmou, ať se radši zavřou do archivů a zjistí reálie. Zdá se, že je to skutečně spíše marketingový tah.
Ovšem proti gustu se nedišputuje, víme, takže těm, co se to líbí - v pořádku, těm co ne - už jsou poučeni a svůj dojem mohou vyjádřit stejně, jako ti s dobrou zkušeností.
Rypus, kazda mame svuj nazor, coz je v poradku. Ale kdyby to tam i melo smrdet, tak uz tam nedostanou zadne hosty.
Jakymi jinymi prostredky maji priblizit dobu, kdyz ne kostymi, jidlem, prostredim a mluvou?
Nezapomen, ze tam prave kvuli tomuhle spousta lidi chodi.
Tomu rozumím, narážím pouze na to, že pravděpodobně ukazují zkreslenou stránku středověku a lidem to moc neva.
Pivní kultura u nás přitom má svou historii, viz např. "frantovské cechy", taková dobrá srandička, určitě je něco o tom i na netu… Jak říkám, jde mi o to, že je fajn ukazovat něco, co vychází z většiny ze skutečnosti, pakliže to nese název "středověká" a né že vezmu pár dojmů, nafouknu z nich bublinu a tu bublinu šířím dál. Proto jsem psala, že by o tom měli něco víc vědět - pokud nechtějí být záměrně jen fraškou a lacinou náhražkou.
A druhá věc je to, co tu je vytýkáno, tedy samotný hrubý slovník, bez ohledu na to, zda to opravdu bylo, či nikoliv. Může to být netaktní a nevhodné a některých hostů se to očividně dotýká.
Ale možná to moc hrotím, to je taky možný, ale vadí mi, že to šíří spíše mylný obraz. A to je špatně.
Bohužel, jak jsem psala, mě středověk zatím moc nebere, tedy nemám v rukávu esa a pádné argumenty a nemohu se k tomu vyjádřit fundovaněji.
Ovšem ještě jednou dodávám - pokud tam někdo prožil fajn den, tak je to v pořádku.
Ale Rypus, vzdyt uz vis, ze ve stredoveku se konaly svatby v kvetnu nebo cervnu, kdy uz bylo dost teplo na to, aby se mohli aspon jednou za rok poradne vykoupat. A taky ze vejire se vynalezly ne proto, ze damam bylo horko, ale proto, aby od sebe odvaly ten telesny puch.
A ty krasne zalozene parky u zamku, s ruznymi zakoutimi a keriky, co my dnes (17.08.2016) tak obdivujeme, nebyly nicim jinym nez moznosti zameckych lidi, aby mohli nepozorovane vykonat svoji telesnou potrebu!
Brrrrr, ja jsem rada, ze jsem se nenarodila ve stredoveku!!
Óóanoo, ten anglickej text Ten psal . Tak ještě jednou pro neangličtiny - tohle si zapamatujte, houby máj: lásky čas, ale roční koupačka!
zrovna jsem vylezla ze záchoda, ach to kafé, takže jsem uctila náš úžasný vynález. Sláva záchodu! Nemusíme čupět venku.
Jo, zlaté 3 tisíciletí!
To je fakt že se máme líp. Představa že by na mě přišla běhavka o půlnoci v únoru a venku by bylo -20 a nejbližší křoví v nedohlednu. no potěš koště.
Udělala bys to po vzoru některých současných obohattelů Evropy, těm křoví netřeba, rovnou na místě.
Něco z knihy o středověkých řemeslech. Je tam pojednání i o formanských hospodách.
Při cestách se formané stavovali a nocovali ve formanských hospodách, známými široko daleko pod různými jmény. S formanskou slávou kvetla i sláva těchto hospod, často velmi výstavných, prostorných s rozsáhlými dvory, stájemi i kůlnami, kde se při nepohodě vešly i vysoko naložené formanské vozy. Hospodský v sametové vyšívané čapce vítal formany.
Hoštinští bývali velmi úslužní a vážili si jich. Přijel-li forman do hospody v den velkého svátku, dále nejel. V ten čas byl hostem hospodského a neplatil ani groš.
Pravidla stolování ve středověku
* Nehádej se a nešeptej a ubrus vždy čistý měj. Nos si do něj neutírej a okolo neplivej
* Sůl si nabírej jen nožem a nikdy nespi na stole.
* Zpívej málo, ale raději nikdy.
* Dej si také pozor na mastný nůž a nikdy ho neolizuj!
* Během jídla se nevrtej mezi zuby a neškrábej se moc po těle.
* Jestli máš ještě pokrm v ústech, pohár k nim nepřikládej!
* Nemá se hltavě jísti, aby něco nezaskočilo, aneb v krku neuvízlo, které by se muselo hřbetem tlučení z úst vyháněti.
* Když jí, má rty stáhnouti, sice by se kozám podobnil, když jedí, zuby šklebí.
* Na lokty se zpodpírati, neb na stěnu zpoléhati, … přes cizí talíř smýkati, polévkou toče zmítati, …
* Na ubrus krmě kydati, do ňader utrušovati, … sem i tam rozprskovati, líce jídlem vycpávati, ústy co svině mlaskati, z nich na talíř ukládati, prsty v jíše se máchati, tupým řezákem žižlati, …
* Též zuby kosti hlodati, za tím pod stůl je metati, v zubích se nožem párati
Na hradu Buchlov je kamenné korýtko, do kterého prý hodovníci zvraceli, poté, co se prejedli
Za kavárny vděčíme koze Podle legendy byla objevitelem kávy africká koza. Podle pověsti před tisíci lety ji prý poprvé v Etiopii okusila koza. Zastavila se před kávovníkem, okusovala červené bobule a potom čile a nevázaně poskakovala. Lidem to neušlo a připisovali rostlině, jíž pojmenovali „kachva“ (povzbuzující), kouzelnou moc. Její chuť zlepšovali pražením a vařením. Za počátek kávového boomu můžeme počítat rok 1554, kdy se v Konstantinopoli objevila první kavárna na světě. O necelých sto let později podnikavý Angličan D. Edwards nakoupil v Konstantinopoli značné množství kávy a otevřel si v Londýně kavárnu. Přivezl s sebou také řeckou otrokyni, jež připravovala podle tehdejší receptury hostům lahodný nápoj. Kavárna výborně prosperovala, a vděčný podnikatel se zasadil o to, aby otrokyně dostala za svou službu svobodu. Bývalá otrokyně si otevřela v roce 1652 v hlavním anglickém městě vlastní podnik. Káva si svou chutí, vůní i vlastnostmi velmi brzo získala chladné Angličany, krátce na to se dostala do Francie a koncem osmnáctého století už ovládla celou Evropu.
Tak k té hygieně třeba zde i s prameny.
Ty pravé čunárny nastaly az víceméně po konci středověku, přechod do novověku, konec renesance, zvláště barokní doba, stála za to.
Jinak by si měli tyto "zákony jak stolovat "v Detenicích, přečíst, ti pitomci tvrdili, že středověk příbor neznal. o povinnosti mít nebo podat nůž, asi nikdy neslyšeli.
Prostě to pravé pro tu turisty.
Ta zminka, jak s vodou po koupani umyly cely hrad - nas asi v budoucnu ceka neco podobneho, kdyz jsme tak chytri a vodu prodame do ciziny!! Neni nad to, rozprodat to nejcennejsi!!
Budiš koza pochválena. Zrovna popíjím kafíčko o' ta slast. Nebýt toho rohatého zvířete bylo by to třeba její mléko a to já nerada.
Vidis, jak ta mlsna koza dokaze byt uzitecna!! Ted je budu krmit na potkani!!