"Látkový kapesník je vyšší standard. Hraje roli jakési pojistky proti jakékoli nehodě. U gentlemana se nepředpokládá, že by byl bez kapesníku, nebo měl u sebe jen papírové, " řekl odborník na etiketu Ladislav Špaček.
Podle něj by se muži měli vybavit látkovým kapesníkem na každou společenskou událost. "Muž by měl nosit dva kapesníky: jeden v kapse saka, další v kapse kalhot. Kdyby žena potřebovala pomoci, musí být vždy připraven jí nějakým způsobem asistovat, " uvedl. Zdůraznil, že kapesník musí mít člověk stále po ruce. Použít jej může k otírání slz nebo setření nečistot z obličeje či z oblečení. Přípustný je sice i papírový, avšak ten se obvykle rychle znehodnotí.
"Pokud klesá obliba pánských kapesníků, je to chybný trend. Spotřební průmysl začíná vytlačovat klasiku. Je to možná do jisté míry pohodlnější, ale na druhou stranu je to cesta k nižšímu společenskému standardu, " zdůraznil Špaček.
Upuštění kapesníčku jako symbol
Kapesníky s vyšitým monogramem bývaly vnímány jako známka noblesy a urozenosti. Jejich nošením se honosila šlechta, zatímco prostý lid si utíral nos do rukávu. Podle historických pramenů používali látkové kapesníky již obyvatelé starého Říma. Předmětem obecné potřeby se však stal až v 18. století.
Použití kapesníků je spojeno nejen s projevy nemocí, ale také emocí. S kusem látky v rukou člověk obvykle zvládá smuteční chvíle a hodit se může také při výbuchu smíchu. Využívá se jako dárek a určitým symbolem je stále "uzel na kapesníku". Stěží by však moderní žena uspěla s gestem upuštěného kapesníčku, který ještě na počátku 20. století měl významný smysl.