Téma: Jak léčit časté nachlazení dětí - zkušenosti, názory, diskuze
Hezký den přeji,
tak mě napadla otázka:
Když dítě často kašle a k tomu užívá kapky na kašel, nemají pak ty kapky nějaký nepříznivý vliv na jeho zdraví?
Asi tušíte, že otázka není jen tak. A správně tušíte. Jen bych chtěla všechny upozornit, že se nehodlám plést do léčby dětí mého přítele ani nijak odsuzovat to, jak je léčí jejich matka, ale prostě mě zajímá váš názor a hlavně vaše zkušenosti. Sama děti zatím nemám, ale zajímaly by mne nějaké postřehy ze života, co funguje a co ne.
Nejdřív je potřeba upřesnit pojem "nachlazení". Myslím tím kašel a časté smrkání či ucpaný nos.
Je to už po několikáté co k nám děcka přijely a dovezly si s sebou i kapky na kašel. Nevím, jak to mají doma - jak chodí ven, jak větrají, jak spí, jak jí a podobně - to ani řešit nechci. Vím, že na zdraví má vliv i stres, režim, strava a tak dále. Ale předpokládejme, že pro dítě z rozvedené rodiny (nezobecňuji, upozorňuji v našem případě) je asi těžké, aby nebylo ve stresu. Přijde mi ale, že když do někoho budete pořád cpát Tussin nebo Stoptussin (dle druhu kašle), tak to asi není úplně to nejlepší. Nebo se pletu? Asi to není třeba dobré na žaludek - mě tak napadá.
Není lepší třeba sirup z cibule nebo jitrocelový? Nebo je to úplně jedno? Vím, že sestra dává synovci ten cibulový a teď naposledy měl i jitrocelový. Bydlí daleko, tak nevím jak to má, jak často kašle a jak často co dostává.
Nebo máte ještě něakjé jiné fígle? Je tu spousta ostřílených matek, takže zkušeností se tu musí objevit dost, co?
Každé dítě je taky jiné, že jo, takže na něj nemusí fungovat to, co na druhé ano. Děti od přítele mají tak nejmíň dvakrát do měsíce nějakou dávku kapek na kašel, tak si říkám, co to s tím tělíčkem asi udělá?
Ještě jednou upozorňuji, že nehodlám nikoho odsuzovat a tak vás také prosím, abyste se tady taky nikterak nepřeli a nehandrkovali, budete-li vůbec reagovat
Díky. voslík
(0 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 4002x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
A jak jsou děti staré? My jsme třeba školku prokašlali. Dneska už se drží a kašle jen na školu. jinak já se řídila povahou kašle a kde jej bolelo. takže Mucosolvan, citron na kostku cukru, někdy Alpu, cibule je taky dobrá a vařím tymiánový sirup. K doktorce jednou za rok a ATB neměl ani nepamatuji.
Jó, na školu kašlat, na to bohužel kapky nejsou
Je jim šest a skoro devět. Jak říkám, moje děti to nejsou. Já sama bych nechtěla teda dělat nějaké pokusy na dětech, ale tvoje metody mi přijdou v pohodě. Jakože když je to třeba vážnější, je zvýšená teplota nebo tak podobně, tak raděj kapky z lékárny. Když je to otravný kašel a rýma, tak raděj něco z těch přírodnějších. Tymiánový sirup jsem zatím neznala.
Já jim stejně nemůžu dávat nic jiného. Ani by si to u nás nevzali, protože jim to neřekla mamka a hlavně já na to nemám právo.
Rozhodně mě to ale zajímá. To je super Juli, že se syn neláduje ATB. Snad už se díky různým diskuzím lidi snaží ATB nepřeceňovat.
Tak pročítám články a diskuze o tymiánovém sirupu a myslím to budu muset zkusit Budu to lít teda aspoň do přítele, až začne kašlat Nebo to přinejmenším někomu poradím, když už nic
Věk: 32
Město:Třeboň
to je bezva tip s tou vincentkou, už jsem to někde slyšela, ale ještě jsem to nikdy nezkoušela. Jitrocelový sirup je bezva a taky moc dobře chutná, na suchý kašel používáme ještě Levopront a cibuli s cukrem.
Z nějakého důvodu se říká, že všeho moc škodí, takže to určitě dobré není. Už jen z toho důvodu, že léky časem ztrácí účinnost. A kašel má nějakou příčinu, kterou je nutné řešit, ne jen potlačovat příznaky.
Děti také nemám, ale mám tu smůlu, že mám s dýchacími cestami problém od mala. Naši to řešili všelijak - nechodila jsem do jeslí ani do školky (3 dny ve společnosti dětí a měsíc doma na lécích), byla nutná změna prostředí (nejdříve jsem pobývala mimo Prahu u "tety a strejdy" na hlídání a pak jsme se přestěhovali na vesnici), změna režimu (jídelníček, prevence nachlazení, větrání, zvlhčování vzduchu…) a když už jsem byla nemocná, nejdřív jsme to tloukli bylinkami. Bohužel moje imunita nedává moc prostor alternativní medicíně a tak jsem vždy skončila na atb. Poprvé jsem zvládla zánět dutin bez atb ve svých 20 letech a naivně jsem to brala jako náznak zlepšení mé obranyschopnosti…zánět průdušnice o pár měsíců později mě vyvedl z omylu. Tím se dostávám k dalšímu bodu - nákazy dýchacích cest můžou být dány i geneticky. Je to blbě řečené, ale my třeba máme v rodině astma, alergie, … to všechno ovlivňuje odolnost dýchací soustavy.
A nakonec - mám alergii na roztoče a projevuje se skoro neustálým smrkáním. Patrně tím trpím už od mala a lékařka to považovala za problém až takový, že mi od měsíce věku zhruba do roka (kdy mě mamka převedla k jiné) předepisovala atb. Rýmy mě nezbavila, ale způsobila mou imunodeficienci.
Někdy není špatné udělat nějaké stěry a poslat to na kultivaci nebo odebrat krev na serologii. Mně takhle zjistili po půl roce kašle a následného dušení a dávení, že mám černý kašel. Průběh byl do jisté míry atypický díky očkování a dnes je to v podstatě vymýcená nemoc, tak to nikoho nenapadlo a odpověď dala až serologie.
DO léčby cizích dětí nejspíš zasahovat nemůžeš, ale nikdo neříká, že jim třeba nemůžeš uvařit jitrocelový čaj s medem (případně jště medňkou)- je dobrý na chuť a působí proti kašli, to jim říkat nemusíš - dodržují pitný režim a přitom to pomáhá… Pak taková ta klasika, mít hrudník a nohy v teple, když jsou venku (a i na spaní - často kašlu, i když nejsem nachlazená, protože mám odkrytá záda nebo nohy). Horké psí sádlo na průdušky dělá divy - dnes už ho neseženeš, ale v léčbě kašle nemá konkurenci.
Asi to chce ozkoušet co a jak na koho působí. Ty s tím asi nic nenaděláš, ale kdyby se přítel otázal, třeba jestli těch kapiček není trochu moc a máma je rozumná, třeba by to zkusila řešit a změnit.
S dětma je to těžký, co nechytnou ve školce či škole, to chytnou od sourozenců. Jejich máma má určitě nějaký systém obrany proti nemocem, ale já o něm podrobně nevím, takže jej ani nemůžu hodnotit. Starostlivá je - možná až moc Děcka zatím žádné větší problémy nemají. Kdyby se nám ale něco nezdálo, určitě přítele dokopu, ať se zeptá. I když to možná bude zbytečné, protože jejich máma není hloupá ani slepá Je to těžký, když do nedávna se přítel moc nezajímal (že to nebylo kvůli tomu, že by mu byli děcka fuk snad nemusím říkat a vysvětlovat dál nebudu - chlapi často řeší či neřeší věci jinak).
Když přijedou a budou zase chrchlat, zkusím nějaký ten čajík. Třeba jim to uleví. Med jim do čaje dávám skoro vždycky a ještě přidám citron. Mají nás docela na háku, protože jsou prostě maminčiny, že jo, ale už se mi podařilo jim vysvětlit, že čaj se prostě pije a že se teda vůbec pije přes den. Když jsem jim ráno říkala, že ten čaj tentokrát po snídani vypijí prostě celý, tak se mě zeptali proč Ach jo. Přitom doma určitě pít musí a v životě by je taková pitomost nenapadla, jinak by bylo zle. Někdy si přijdu jako mimozemšťan, který po nich chce něco, o čem v životě neslyšeli. No a přítel je chlap, takže má zase málo vyvinutý takový ten reflex starostlivosti - tudíž mu některé věci dochází později To je ale na jiné téma, ž ejo.
Každopádně se mi nelíbí, když se řeší všechno kapkama, ATB a podobně, mám pocit, že mě to taky poznamenalo. Ale jak píšeš, Lucy, může to být i genetickým dědictvím.
Díky za příspěvek, Lucy. Když už ne na "tyhle" děti, můžu to použít na svoje potencionální.
Dcera měla ve školce období, kdy kašla od října do dubna. A zkoušela jsem všechno možné, sirupy z lékárny, bylinky od bylinkáře, čaje, zábaly…nic nepomohlo.
učitelky ve školce už se na mě divně dívaly, ale já měla papír od Dr. , že dcera je zdravá… jen kašle.
Přešlo to vždy nástupem jara.
Musím říci, že moje dítko nebývá nemocné, ATB měla jen jednou v životě. A ač jsem zkoušela co se dalo, na kašel jsme nevyzrály.
Voslíku, to by mě taky zajímalo. Moji prcci jsou od září nachlazení skoro pořád (kontakt se školkařema). Dokonce jsem to jednou nevydržela a šla k doktorce. A to je co říct
Co se týká kapek od kašle- někde jsem slyšela názor plicního lékaře, že u dětí tyhle léky moc nemají cenu, že si s tím tělo poradí. Taky jsou pěkně hnusné. Sirupy dobře chutnají, ale nám moc nepomáhají. Dokonce jsem koupila inhalátor a čoudíme vincentku. No nevím, jestli to pomáhá, ale děcka to baví. Vitamíny baští- mimo ovoce a zeleniny mají jedno zdravé kokinko denně.
Ještě mě napadlo, co nám pomáhá- cibulová polévka s majoránkou- tu má ráda celá rodina. A pak taky ta cibulová šťáva.
Kapky jsou pěkný humus - na chuť. Ale na sirupy se děcka už taky moc netváří. Měli jakýsi s karamelovou příchutí, ale přiznám se, že asi ani to by mě nenavnadilo, být dítětem
A když píšeš Jani, že jsi šla k doktorce, tak ti řekla co?
Vincentka je fajn, i když třeba nepomůže, tak určitě neuškodí
Cibulová polévka by u nás asi neměla moc úspěch - kvůli té cibuli to koukám, že ji baštíte všichni. Já jsem zatím znala děti, které převážně cibuli nesnáší a tváří se na ni jako na citron AL¨le je pravda, že když se mlčí o tom, že se cibule někde vyskytla, tak není problém a zbaštili to všichni.
Polívka je super. Ta cibule tam ani není poznat. Prostě jen orestuješ velké množství cibule, pak tam přidám brambory, sůl a majoránku. Po uvaření rozmixuju na kaši, občas nějakou bramboru nechám na kousky. Zkus to. Malá mi v pohodě jí holou syrovou červenou cibuli, i česnek na topinkách.
A s tou doktorkou- ta udělala odběry, byly na hraně, tak jsme zase čekali, jestli ATB jo, nebo ne. Nakoncec nic nebral. Ani ty kapky, protože po nich blinkal.
Jééé, tý jo, jako ATB na všechno, ach jo. Netvrdím, že v nejnutnějších případech ne.
Někdy si říkám, jesli ty děcka nejsou stresovaný tím, že zase budou muset polykat ty humus kapky, že z toho kašlou ještě dřív a dýl Myslím děti obecně.
Polévku zkusím, díky za tip. Už jen proto, že bude určitě moc dobrá, jelikož já bramboračky a cibulačky miluju.
Ja bych doporucila varit zazvorovy caj s medem. Je to na posileni imunity a chutna moc dobre.
Já mám zázvorový čaj, Lištičko, moc ráda! Bohužel teda nemůžu moc sladit, ale občas si ho uvařím. Přítel zase říká, že to nemá žádnou chuť a stejně tomu nevěří Mně se moc neslazený pít nechce, tak občas zkouším aspoň pomerančovou šťávu do něj, ta je ale stejně sladká.
Máš ten čaj vyzkoušený na sobě či na dětech? Asi se musí pít pravidelně v takovém tom chrchlacím období, že?
Ale jaké kapky na kašel? Nejsou kapky jako kapky
- antitusika (proti kašli)
- expektorancia (na vykašlávání)
- mukolytika (rozpouštějící hlen)
?
Léky dítě ani dospělého nepoškodí Jen by se měly brát v ideální dobu - tzn.
- antitusika při velmi intenzivním kašli "trhajícím plíce" nebo před spaním,
- expektorancia když jsi zahleněná a nevykašláváš a
- mukolytika, když máš tuhé hleny.
Tuším, že expektorancia a mukolytika se prodávají v jedněch kapkách (Bromhexin??? ).
Věk: 27
Proti kašli a na odkašlávání nám pomáhá bylinkový sirup z lékárny Stopkašel, můžu ho brát i když jsem těhotná a může ho i má čtyřletá dcera, obsahuje hodně bylinek a je na oba dva typy kašle
Věk: 33
Do dětí bych zbytečně necpala chemii, takže pokud něco na posilnění imunity, tak hlavně přírodní produkty. Zkusila bych hlívu, echinaceu a nebo probiotika. Doporučuju vyzkoušet, každému vyhovuje něco jiného. Jinak dávat dětem dost vitamínů a být s nima pravidelně na čerstvém vzduchu, třeba i když je škaredě. A taky nějaký pravidelný pohyb a ne jen sedět u televize nebo počítače. Já mám sama vyzkoušené probiotika od valosunu a mě pomáhají. Beru je teda jenom od podzimu do zimy, ale bohatě mi to stačí a chytnu maximálně rýmu. Antibiotika jsem nebrala ani nepamatuju. U dětí to občas střídám
Sestra léčí děti nejčastěji klasickou vincentkou a já od té doby nepoužívám skoro nic jiného. je ideální na kloktání, piju jí, když mě bolí v krku na rýmu nepoužívání nic jiného. A pro děti je to myslím taky ideální. Jinak bych doporučila třeba probiotika na posilnění imunity, aby děti nebyly tak náchylné na onemocnění.
V lékárně si moc věcí nekupuju, maximálně paralen. Jo a perfektní je jitrocelový sirup, jako malá jsem ho pila tajně a kupuju si ho doteď
S Vincentkou mám taky tu nejlepší zkušenost, jak v rozprašovači, tak k pití na hlasivky. Nechápu proč se vincentková lahev nevrací, ale vyhazuje.
Julie, já nechápu spoustu věcí. A postupem času jich dost přibývá A to s lahví od Vincentky je pro mne taky velká záhada. Pivo jo, Vincentka ne.
Věk: 36
Z vlastní zkušenosti můžu doporučit herbalmed hot drink. Mě pomohl, chutnal mi a není drahý. Navíc není chemický, jako jiné a proto ho může i můj syn.
U nás je to problém méně častý, tudíž na jakékoli léky děti reagují rychle. Přesto se vždycky snažím držet se spíš babských léků: Zvýšený příjem cibule a česneku v syrovém stavu, cibulový zábal na hrudník a z lékárny STODAL a hodně větrat při zachování těla a hlavy v teple. Jenže jak říkám: Nikdy jsem neléčila chronický kašel…
Věk: 39
Určitě to chce užívat něco preventivně, hlavně v období chřipek a nachlazení. Na posílení imunity dávám dětem preventan qvatro. Pomáhá i při bolesti v krku a nachlazení.
Mně začaly děti strašně marodit po nástupu do školky, to byly na hromadě snad každý měsíc. Hrůza. Divím se, že mně nevyhodili z práce kvůli OČR. Pak jsem jim na radu dětské doktorky začala dávat každý den vycucat tobolku Preventanu a fakt se výrazně upravilo, teď marodí už jen při fakt epidemiích a ani to ne vždycky.
já jsem řešila trošku jiný problém a hodně jsem brouzdala po netu až jsem narazila na přírodní lékarnu zeleny andel kde jsem se hodně začetla a nakonec jsem tam zašla. Byla jsem velice příjemně překvapena, bylo mi porazeno a doporučeno, od té doby chodím jen tam a zkoušíme vše vyřešit přírodně ; )