Téma: Matka večer nechává děti (8 měsíců, 3 roky) doma a jde do hospody
Uživatel: M.
Mám přítele s velkým P je to přátelsví na život a na smrt. Mám na Vás tuto prosbu o radu. Jeho bývalá přítelkyně odešla s jeho dětmi ve věku 8měsíců a 3 roky k jinému muži to ale není to podstatné tady jde o to že ty děti bývají ve večerních hodinách doma sami jen na el.chůvách a ta žena tráví večery v hospodě . Přítel kontaktoval příslušnou sociální pracovnici ale bylo mu řečeno že ve večerních hodinách kontrolu neprovádí .Prosím poradte mi na koho se má obrátit, bohužel je často mimo domov protže je řidič kamionu.Je to opravdu naléhavé proto Vás prosím o co nejrychlejší odpověd .Děkuji. M.
Reakce čtenářů
Samotny fakt ze je v hospode a dite ma na elekticke chuvicce neznamena zanedbavani pece. Ve vecernich hodinach muzete kontaktovat policii ktera se oznamenim bude muset zabyvat.Pokud ale dite neni zanedbavane, tyrane ci bez dozoru (nebot dite je pod dohledem), a nebo pokud neexistuje jiny vazny duvod (socialni situace matky, alkoholismus ap.), pravdepodobne se vubec nic nestane.
Toto je opravdu ze sociální oblasti, chodím sem uživatelka socialni_pracovnice, možná by Vám nejlépe z nás všech poradila ona.
To je mazec. Nechápu , že tohle není zanedbání péče. Já dceru nenechala samotnou, abych si zašla do obchodu, natož takto. Za takový okamžik se může přihodit tolik špatných věcí a pak policie to řeší jako zanedbání péče, tak proč ne sociálka?
Taky mě zarazilo, že to takhle smetli ze stolu. V 16 padla, jestli jde matka do hospody v 18 a nechá děti třeba do 23 je nám jedno, to už nepracujeme.
Možná že sociálka mohla projevit iniciativu aspoň tím, že se mohli pokusit zajistit nějaké svědecké výpovědi. Je to fakt divné. Nedovedu si taky představit nechat děti doma - tak malé. Jako chůvička to nezachrání, děti půjdou mimo dosah chůvičky a bude průšvih.
Když jsem byl malý, vzpomínám si, že byla podobná matka u dědečka v domě, taky šla do hospody a bylo jí jedno co bylo s dětmii, až jednoho krásného dne děti založily požár, soused musel vykopávat ZAMČENÉ dveře a děti zachraňovat.
Požár, to už je hustý, ale stačí, když bude dítěti špatně a začne zvracet. Jak rychle se dostane z hospody domů?
Sociálka někdy nepřemýšlí a někdy naopak jedná ukvapeně. Ale tady stačí selský rozum.
Já bych se bál spíš toho, že chůvička nebude v dosahu dítěte. Takže matka ani nebude vědět, že se dítě třeba dusí zvratky. Navíc hospoda je hlučná, nač pak chůvička, že? Prostě mazec. Chjo.
Dobrý den,
reaguji trochu se zpožděním, byla jsem totiž na dovolené a neměla jsme přístup k internetu. To, že Vás na sociálce odmítli a nechtěli se případem zabývat, mi v pořádku nepřipadá. Povinností orgánů soc. právní ochrany dětí (tzv. OSPOD) je mj. prošetřovat podmínky, ve kterých děti žijí a to, jakým způsobem rodiče zajišťují jejich výchovu a výživu, jak o děti pečují. To, že šetření neprovádí ve večerních hodinách, je jen výmluva. Jak už napsal přede mnou Avatárek, sociální pracovnice OSPOD může klidně začít tím, že si opatří svědecké výpovědi - sousedů v domě, příbuzných či známých rodiny, zaměstnanců hospody, kam matka údajně chodí - návaly štamgastů s chůvičkama tam nejspíš nemají, takže by si je tam měli pamatovat, zvlášt tehdy, pokud tam chodí pravidelně. Co tedy Váš přítel může udělat?
1. Zajít na OSPOD znovu, trvat na prošetření celé situace a na tom, aby z jeho návštěvy byl učiněn zápis, ve kterém bude mj. uvedeno, že Váš přítel chce být obeznámen s tím, jak prošetřování případu pokračuje.
2. Pokud je Váš přítel hodně zaneprázdněn, může oznámení na OSPOD poslt písemně s tím, že si přeje být vyrozuměn o výsledcích provedeného šetření.
3. Bylo by nejlepší, kdyby se Vám podařilo najít i další lidí, kteří by byli ochotni se s Vaším problémem na sociálku obrátit - když se na ně obrátí Váš přítel, Vy a třeba ještě někdo další, je větší šance, že se tím začnou opravdu zabývat. Čím více podnětů od více lidí, tím lépe. Pokud je/bude Váš přítel s přístupem sociální pracovnice nespokojen, má právo požádat vedoucí odboru o přidělení jiné sociální pracovnice.
4. Pokud máte Vy nebo Váš přítel podezření, že se jedná o trestný čin, můžete samozřejmě podat podnět na Policii ČR, která se bude msuet případem zabývat. Trestné činy proti rodičně a dětem upravují § 194 - 204 trestního zákoníku. Z těchto by dle mého názoru možná přicházelo v úvahu ohrožování výchovy dítěte (§ 201) nebo opuštění dítěte (§ 195), tam se ale asi možná musí jednat o dlouhodobější opuštění, nevím, nejsem právník. O týrání svěřené osoby se asi nejedná.