Téma: Novodobá moderní náhrada eternitu ke kamnům
Ahoj. Trošku opravujeme kuchyňku na chatě a máme tam eternitové desky kolem kamen. Jestli se nepletu, obsahují azbest (který ovlivňuje vznik rakoviny plic) a tak jsme se rozhodli pro výměnu.
Netušíte náhodou jaký materiál může být náhradou za eternit? Ale něco za přiměřenou cenu. Fakt nechceme dávat 1000 Kč za metr čtverečný. Díky moc.
Reakce čtenářů
nejsou do kuchyne nejlepsi kachlicky? kdyz ti na ne neco prskne tak je jednoduse umyjes a teplo kolem kamen taky vydrzi
To jo, ale toto je dřevěná chatka, ve které není žádná zeď a ani mě nás moc kachličky nelákají.
A co takovej ten plech, co se dává před krbmna? A nebo šamotovou desku.
Plech mamka nechce, prej vede teplo a při dotyku se dřevem by začal hořet (mé argumenty o bodu vznícení dřeva v kusu neměly žádný efekt, je neodvratitelná)
Šamot moc neznám, ale už jem to někde slyšel. Zkusím kouknout na netu v jaké podobě a kde se to prodává. Každopádně díky za tip
Šamot je fajn, jen zase bysme museli zase zedničit V dřevěné chatě by to vypadalo blbě. Asi zlatej eternit, jak tak koukám. Najít náhradu asi nebude jednoduchý.
Cementotřísková deska a nějak odborně přidělat?
Doktore, je pravda, že vlákna asbestu se zapichují do plicní tkáně, tělo se jich nedovede zbavit a mohou být příčinou rakovinného bujení. ALE TO PLATÍ JEN PRO VÝROBU, ZPRACOVÁNÍ A BROUŠENÍ ASBESTOVÝCH VÝROBKŮ. Stále ještě stojí mnoho domů z asbestocementu, mnoho hektarů eternitových krytin, odpadních rour a dalších výrobků. Z NICH SE ASBESTOVÁ VLÁKNA NEUVOLŇUJÍ TAK, ABY ŠKODILA. Toto si vymysleli nevzdělaní novináři a využily firmy, které likvidují asbest. Došlo to ad absurdum, že eternitová krytina se nemůže zavézt na skládku a přikrýt zeminou, ale musí se za těžký prachy likvidovat. V zemi už neškodí vůbec.
Souhlasím, že se asbest již netěží, ani nezpracovává. Ovšem za asbestová těsnění např. pro topidla nebyla nalezena rovnocenná náhrada. Mnohem snáz a rychleji lze zákeřnou nemoc dostat z dnešních potravin.
Desky klidně u kamen ponechej a pro Tvůj klid je můžeš natřít teploodolnou barvou, třeba i vodním sklem.
I když je eternit starý třeba 30 let? Nerozvlákňuje se? Nevznikají mikrovlákna, která jsou součástí prachu v místnostech? A co střechy - povětrnostní vlivy, splachuje to voda, pokud není zajištěn odtok a teče to třeba do trávy, tak to pak vyschne a vzduch ta vlákna rozfouká - nebo se pletu?
Moc koukáš na TV Nova
Rakovina z asbestu byla zaznamenána u pracantů, dlouhodobě prodlévajících při jeho zpracování. Scénář, co jsi nastínil, platí pro ionizující záření a následnou kontaminaci předmětů i vody. Ta skutečně zničit nelze.
Pan Sova píše k tématu (nejde mu z technických důvodů vložit odpověd na téma, bohužel nevíme proč):
"Poměrně lacinou náhradu za Eternit a to desky Cetris z Hranic na Moravě. Desky Cetris splňují pode jejich certifikátu potřebnou protipožární odolnost a jsou ekologické. Kopii certifikátu by Vám měli poskytnout při prodeji desky, dokonce Vám i nařežou potřebné formáty. S pozdravem Váš Pan Sova"