Téma: Solární panely na zásobení rodinného domu elektřinou - vyplatí se to?
Ma nekdo zkusenosti se solarnimi panely na strese domu? Teda pokud to dobre nazyvam, jde mi o to ze bych rad elektrinu pro provoz baraku + garaze zdarma. Nechci prodavat zadnou elektrinu do site a vydelavat na tom ani nic podobneho.
Pokud se v tom nekdo vyzna, tak kolik to orientacne vychazi, jestli z toho jde utahnout celorocne spotrebu elektriky na baraku, jestli to je nejak narocne na udrzbu atd. ?
(1 člověk)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 2852x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Fotovoltaický panel (solárním se myslí zařízení pro ohřev vody sluncem) přeměňuje sluneční energii na SS napětí, avšak s účinností cca 8% (15% je přání EU, zatím nesplněné)při plném osvícení kolem poledne. Účinnost se prudce zhoršuje se zaprášením panelů. Nejhorší je jarní pyl, který vytvoří černou vrstvu, jak hnije. Životnost panelů závisí na kvalitě výroby a v žádném případě nedosahuje 20 let, jak stanovilo MF. Hlavním průserem, jiný výraz nemám, je případné hašení požáru střechy, na níž je fotovoltaika. Není to vůbec vyřešené za dne, kdy panely jsou pod napětím a hasiči nechají barák dohořet.
Tak tedy, dostaneš SS napětí a proud silně kolísající v závislosti na oslunění. Když slunce zajde za mrak, nevyrábí téměř nic. Energii musíš hromadit ve speciálním akumulátoru, určeným pro dlouhodobé vybíjení. Je drahej, až se zapotácíš. Jeho životnost nepřesáhne 2 roky, pak valem ztrácí kapacitu.
SS proud musíš změnit na ST ve střídači a transformovat na 230 resp. rozfázovat na 3x400V. Účinnost střídače je cca 70% a musí být napájen ze sítě.
Tato soukromá el. síť má smysl pouze tam, kde není veřejná. Energie je mnohem dražší, než ta komerční.
Drobná fotovoltaika (cca desítky W) je dobrá na dobíjení malých aku a větrání sklepů, kde se může hromadit radon.
Smysluplný je sluneční předehřev vody pro bojler, vakuovanými panely. Systém je ovšem naplněný glykolem proti zamrzání, tedy musíš mít výměník a tím se opět zhoršuje účinnost. Trubky skrz střechu též nejsou ideální řešení
No moc jsi toho nenapsal. Podstatné přeci je i to, jakou máš spotřebu elektřiny v kWh za rok. Jestli máš 1 světlo a jednu televizi nebo jestli elektřinou ohříváš vodu pro celý rodinný dům, tak to je rozdíl jak sFiňa. A mimoto musíš myslet i na to, že v zimě slunce svítí méně a je i méně světla, takže tolik elektřiny nevyrobíš a stejně budeš muset zase užívat elektřinu od megafirem ČEZ, EON, ad.
Je to o velikosti/počtu panelů a kapacitě baterií.
Bohužel je pravda, že panely ani baterie nemají nekonečnou životnost a je opravdu ke zvážení, zda do toho investovat peníze (hodně peněz).
Věk: 35
Ahojte, ak za domácnosť platíš cca 150€ mesačne za elektriku, tak sa fotovoltaické články finančne neoplatia. Jediná výhoda je, že je človek nezávislejší a má vlastný zdroj, lenže k tomu treba aj baterky a to sa už zbytočne predražuje. Počiatočná investícia je vysoká a napríklad pri mojej platbe 140€ mesačne sa mi to nevráti ani za 20 rokov…a to už bude čas na výmenu panelov Jediná rozumná varianta je zohrievať vodu a to solárnym panelom, čiže prúdením vody okolo trubíc.