Téma: Zanesené rozvody vody v domě od vody ze studny - jak je vyčistit s opravit?
Uživatel: mirabel
Věk: 51
Chtěla bych vás touto cestou poprosit o radu, bydlíme v rodiném domě a máme velký problém s vodou. Přestože patříme již několik let pod město Plzeň, není zde u nás vodovod a jak to tak vypadá, nebude zde ani v nejbližší době. Máme vlastní studnu, voda v ní je velice nekvalitní, takže ji používáme jen jako užitkovou a na pití a vaření jsme nuceni kupovat vodu balenou, že to leze pěkně do peněz, to nemusím nikomu povídat. Ale jde mi o to, že voda ze studny nám zanesla vodovodní rozvody, přestože jsou dělané nové před 14 lety stálo nás to přes 100 000 Kč. Máme v trubkách černé nánosy a voda už nemá kudy protékat, ničí tam to pračku, bojler, sprchu ucpává se toaleta, bílé prádlo po vyprání je flekaté, musím používat odbarvovač. Dali jsme namontovat i nějaký filtr, ale ani ten nepomáhá. Prostě jsme téměř bez vody, trubky jsou téměř neprůchodné. Chtěla bych se zeptat, jestli s tím nemáte někdo zkušenosti, jak potrubí zprůchodnit, aniž by se musely dělat nové rozvody. Za každou radu budu velice vděčná.
S pozdravem Mirabel.
Hezké vánoční svátky, hodně zdraví, štěstí a lásky
(0 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 20003x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
A k vyčistění studny nedošlo? A změření hladiny spodní vody? A vůbec proč nepoužíváte nějakou chemii, aby se dala voda pít?
Já vím, že je pozdě, ale pokud jste investovali tolik peněz do rozvodů, tak prevence proti zanesení apod. byla v těch krocích, co jsem psal. My měli na chatě studnu od cca 1953 a rozvody byly až do 2011 (kdy jsme chatu prodali) v pohodě a věřím, že jsou stále.
Jaká rada? Speci firma nejlépe. Nevím, zda pomůže krtek apod. průchodky. Navíc musíte odpojit čerpadlo a trubky prolít nějakým svinstvem a pak velkým tlakem (zase aby to trubky - sváry - nepotrhalo) ale aby to nešlo do studny. Následně čerpadlo vyčisti, studnu vyčistit.
Dá se to udělat i své pomocí, ale člověk musí mít kontakty a pomoc známých.
Věk: 51
Zdravím, děkuji za odpověď. Studna se čistila několikrát, ale kvalita vody je tak mizerná, že to nezachrání ani chemie. Voda je železitá, velmi tvrdá a obsahuje dusičnany, takže k pití to opravdu není. Rozvody jsou plastové. Jinak vám moc ještě jednou děkuji za každou radu, s pozdravem Mirabel.
mozna sem to prehledl ale taky zalezi jake trubky tam mate
vymenit dat plast, a pokud mozno tak aby ho slo pripadne vymenit i bez vetsiho bourani, taky jsme meli vodu ze studny a v trubkach zustala dira tak akorat na nejaky drat
a ty filtry atd to je jenom tahani penez
Než vyhodíte další sumu za špatnou pomoc, napište mi na mail, nejlépe telefonní spojení. Co se staveb týká, mám už hodně za sebou. A nebydlím daleko
Věk: 47
Město:Kytín Praha západ
Dobrý den, tak tu surfuji na internetu, protože máme bohužel velmi podobný problém. Voda z vrtu je v pořádku, ale zápasíme s tlakem vody. Trubky jsou v plastu. Bohužel bývalý manžel nemyslel na filtr před přívodem do domu, což jsem zjistila až v těchto měsících, že zde něco takového má být a tak je potrubi nejspíš zaneseno? Vůbec nevíme. Třeba to tím není? Nemáte nějakou radu, jak toto prověřit? Dělali jsme i novou koupelnu a tam jsem dávali koplet nové rozvody, takže problém bude nejspíše v přívodu do baráku, jelikož voda teče špatně ve sprše již v prvním patře. A od expanzní nádoby do domu je to asi o vzdalenosti cca 5-6m? moc Děkuji za radu, zda by toto potrubí šlo nějak jednoduše prověřit, v jakém je stavu. PS: čerpadlo, expazní nádoba i spínač již prověřen a jsou v pořádku.
Ještě jednou díky za názor. Milena Fárová, Kytín, Praha - západ, milena.farova@seznam.cz, 723456048
Záleží to na délce potrubí a jejím průměru. Jsou na to různé spirály (ta na obrázku má 5 metrů) a frézy (podobné jako na čištění odpadních rour). Myslím si ale, že vyčištění trubek je spíš práce pro profesionála (instalatéra), který zvládne i různé záhyby v trubkách a nějakým způsobem rozdělá i ventily redukující průtok vody v průběhu potrubí. Předpokládám, že čím delší je to vodovodní vedení (píšete že stálo vedení 100.000 Kč, takže je asi dost dlouhé) delší, tím bude údržbová oprava dražší.
Situace, kdy se musí nosit pitná voda v PET lehvích je pro mě nepředstavitelná třeba i jen na týden. Neumím si představit, jak takto žijete třeba měsíce nebo roky. Více než nezávidím a je mi vás líto.
Nechat pořádně vyčistit studnu to prvně. Použít ideálně mechanický "měnič" vlastností vody v kombinaci s mechanickým filtrem to po druhé (chemii bych vynechala, zvlášť když jsou jiná účinná řešení). tak, aby voda byla pitná min. po převaření a nadále se trubky nezanášely.
Co se týká ucpaných trubek, tak jako první pomoc s docela slušným účinkem vzít wapku (samozřejmě nejdřív vyřešit tu vodu - tedy přívod) s nástavcem na čištění potrubí. Záleží nejvíc na tom jak dlouhé máte rozvody. Pokud dosáhnete hadicí na čištění potrubí dostatečně daleko, můžete svůj problém vyřešit svépomocí účinně a dostatečně.
Samozřejmě je nutný předpoklad, že jsou rozvody kvalitně udělané a tlak který při čištění vznikne vydrží.
Osobně mám nástavec dlouhý 25metrů a vystačili jsme si s ním i při ucpání 3 pater domu.
Funguje to fakt dokonale, koncovka je "samozavrtávací", takže jak jde tlak který rozrušuje nános, tak se zároveň i hadice zavrtává hlouběji. Jen stojíš a přidržuješ hadici, vše ostatní se děje samo.
Pokud není rozvod příliš kvalitní… osobně bych zvážila jeho výměnu, ale lze provést i tzv. tlakové čištění a pak tzv. pískování, které vyplní praskliny aj. odbornou firmou.
Je to ale celkem už vysoká investice.
Věk: 65
Město:Ústí nad Labem
Krok první - nechat si provést rozbor vody - jak chemický, tak bakteriologický. Krok druhý - prozkoumat okolí studny a zkusit odhadnout, co by mohlo být zdrojem jejího znečišťování. Krok třetí - každou studnu je zapotřebí nechat čas od času vyčistit a opravit její skruže - odbornou firmou, jedná se o velmi nebezpečnou a riskantní činnost. (Firma zpravidla studnu vyčerpá, vybere nán osy ze dna, tlakovou vodou celou studnu vymeje, na dno uloží filtrační vrstvu z písku vhodné zrnitosti, nechá studnu zalít vodou s přidáním desinfekčního prostředku, ten nechá působit a následně odčerpává vodu do té doby, dokud vizuálně, vůní i chutí nevyhovuje - poté se znovu nechá provést příslušný rozbor. Je třeba zabrání aby do studny zasakovala vrchní voda, Dobrý poklop a oklo studny vrstva nepropustného jílu, beton (podle přísl. norem a okolností. Zanesené trubky lze proplachovat vhodným prostředkem z jiného zdroje (přivezené cisterny - vhodný prostředek poradí odborník na základě prvního rozboru vody). Zpravidla se potrubí napustí, nechá " vylouhovat" a vypustí a tak opakovaně. Také je možno nějaký chemicky agresivní priostedek do potrubí napustit a potom " probublávat", propírat, tlakovým vzduchem- kompresoru
Věk: 70
Zadejte do vyhledávače Googlu např. : Čisté trubky/ proplachování
Havlík intos
vodní kámen a jeho odstranění to je IPS
Věk: 65
Město:na dedine
Túto tému som objavil asi neskoro a neviem či ju pani Mirabel už vyriešila.
Najväčšie "hlúposti" sem popísal "vodnař". I keď popísal overený a oficiálny postup pre prípravu a udržbu studne a údržbu rozvodu, všetko napísal od stola bez toho aby sa nad tým zamyslel, prípadne použil nejaké osobné skúsenosti. Opísať stránku z učebnice dokáže aj žiak základnej školy.
Rovnaký problém sa mi objavil po 10 až 15 rokoch používania rozvodov pred 25 rokami…
Mirabel píše že nános je čierny a zafarbuje …
Príčinou je, že studňa je na dávnom bývalom močiari alebo rašelinovisku.
Keby dala nános vysušiť a potom laboratórne preskúmať ten čierny prach, zistili by že je to temer úplne
organický materiál (nahrievaním zhorí).
Skrátka sú to zuholnatené zostatky koreňového systému. Pri kopáni tej studne mohlo byť vidieť čiernu pôdu.
U mňa to bolo v hlbke od dvoch do 5 metrov.
Tieto studne sú dobre "zásobované" prítokom vody, lebo je to priepustne.
Chemický rozbor to neodhalí, lebo je to mechanický materiál, ktorý pred rozborom vody usadne.
Bakteriologický voda nemusí byť závadná lebo "uhlie" ju čistí. Ja ju používam a moja je veľmi chutná.
(Zdroj znečitenia treba hľadať nanajvyš v historií krajiny)
Pravidelné prečisťovanie čerpaním iba znásobuje prítok rašelinového prachu, teda to je tiež bezpredmetné.
Nepleťte si to s chemickým minerálnym zanesením.
Ako som to riešil:
Nános som dal na rozbor. Kým prišiel do poradia vyschol na prach. V labaku ho testovali žíhaním a on zhorel.
Nános je elektrostatickýmy väzbami priťahovaný ku stenam trubky, je kašovitý, od stredu mäkký postupne hustý až pevný pri stene trubky.
Zvislé rozvody sú v spodných častiach viacej zanesené vplyvom usadania nadol.
Najviac sa zanášajú zvislé rozvody s častým a prerušovaným a pomalým prietokom. Napríklad prívod ku splachovaču na poschodí.
Rozvody ktoré som mal prístupne v suteréne som rozoberal a ručne prevrtával (nadvareným vrtákom… ).
Zvislé, úplne nepriechodné aj čiastočne priechodné potrubia som na určitú dobu odstavil a otvoril aj z hora aj z dola, aby voda z nich odkvapkala a aby sa čiastočne spriechodnili.
Potom tlakovým vzduchom a nakoniec horúcim vzduchom z vysávača som nános vysušil a vyfúkal. Po vysušení sa ten nános mení na prach.
Za vodáreň som umiesnil sviečkový 150 cm priemyselný filter. Voda vstupuje do filtra pod tlakom. Vo filtri je perforovaná trubka obalená filtračnym plátnom.
Tlak vody pritláča plátno na trubku, teda netreba nejaké špeciálne pevne plátno, ale musí byť minerálne, aby nehnilo. Ja som dodatočne zohnal tkaninu čo používajú cestári na separáciu navažkových vrstiev a tá mi tam slúži už 20 rokov. Každý rok v lete filter odpojím, je na ventíloch a rýchlospojkach, vyvezien na dvor, vystriekam … Býva v ňom asi 1cm vrstva a vtedy už býva menej priepustný.
Malé filtre sú na pár dní a kupovať vložky, to je …
Záver. Rašelina. Vysušiť, vyfúkať a dobre filtrovať vstup.
Věk: 40
Popsal jste naprosto přesně problém mé studny.
Děkuji za řešení